Jedna pobjeda i malo sreće, Brokerima i Stipi Šarliji bi donijela mir i popravak raspoloženja

Vrijednosnice Osijek su u nizu od čak osam poraza (Premijer liga) i nužno trebaju pobjedu za mir u svlačionici.

Osječani su posljednju pobjedu upisali još prošle godine, točnije 23.12. kada je u Osijeku pao Zabok, a bio je to debi Stipe Šarlije na klupi Brokera. Šarlija je tada još u momčadi imao Antonia Jordana i Dylan Fryea, no nakon te utakmice za njega i njegovu momčad sve je krenulo naopačke.

Prvo se bespovratno u SAD vratio Amerikanac Frye, a ubrzo nakon njega i Antonio Jordano je napustio Osijek i otisnuo se u Zadar. Šarlija je u tom trenutku ostao bez dvojice najboljih strijelaca pa je Uprava posegnula za pojačanjima. Na deficitarne pozicije dovedeni su Šveđanin Elijah Clarence te Nino Čelebić, koji je stigao iz Njemačke. U uvodnim utakmicama pokazali su obojica da mogu biti od velike koristi momčadi, iako se mora priznati da su bili prilično veliki potrošači lopti, no još je to bila faza prilagodbe pa se moglo progledati kroz prste.

Debitirali su obojica u Zadru protiv favoriziranog protivnika i držali ga u šaci veći dio utakmice, imali čak i +6 u 35.minuti, no pali su u završnici nekim neporebnim srljanjima u napadu. Uspjeli su se čak i vratiti na samo 68:66, 19 sekundi prije kraja, a onda nakon koševa Vukovića za Zadar, Arijan Lakić ih je vratio u život tricom za 70:69. Justice i Junaković pogodili su tada tri bacanja, a Lakić je u zadnjem napadu šutirao nemoguću tricu za produžetak i promašio. Ostavili su prilično dobar dojam i u Zadru igrači Stipe Šarlije pa, iako je bilo nerealno očekivati da će otkinuti bodove na Višnjiku, su se vrlo lako mogli domoći pobjede.

Uslijedila je domaća utakmica protiv direktnog protivnika za opstanak, Furnira. Već na startu utakmice vidjelo se da će to biti teško mučenje, s obzirom da vanjski šut nije služio niti jednog igrača, dok su gosti iz Zagreba kontroliranom i organiziranom igrom već nakon prve četvrtine imali +7, a onda istim tempom kroz drugu četvrtinu to digli na velikih +15. No, onda su se furioznom trećom četvrtinom vratili u igru potpuno (56:57 na kraju treće), da bi kroz cijelu posljednju četvrtinu hvatali zaostatak, tricom Clarancea 52 sekunde prije kraja izjednačili na 76:76. No, onda su ostavili gostujućeg Pandurića samog na trici, on ju uredno pospremio i otvorio svojoj momčadi put ka pobjedi. Tramaine je u posljednjim sekundama sa četiri vezana poena samo potvrdio pobjedu gostiju. I ponovno su bili tu negdje, na pragu pobjede…da je šut za tricu bio bolji od očajnih 3/20, možda bi danas imali pobjedu više na kontu.

Otišli su tada na pokušaj “vađenja” na teško gostovanje u Goricu te odlično krenuli i mali na poluvremenu prednost od 5 poena. Gorica se probudila u drugom dijelu, stigla čak i do vodstva, iako je utakmica cijelo drugo poluvrijeme prošla u jednom neizvjesnom nadmetanju, no Paić je dvicom četiri sekunde prije kraja izborio svojoj momčadi produžetak. Ipak, u tih dodatnih pet minuta stao im je šut, zaredalo se nekoliko izgubljenih lopti i sve je ponovno otišlo u vjetar, za novi treći poraz u nizu.

Stigli su tada na noge fenjerašu Hermesu u Zagreb, sa samo jednim ciljem: pobjedom! Ozljedu je u Gorici zaradio Clarence, jako bitna karika u njihovoj igri, no i takvi su imali priliku na kraju, iako je prvo poluvrijeme izgledalo prilično blijedo, zabili su Osječani samo 28 poena za 20 minuta. Ipak, u trećoj četvrtini napad je proradio, obrana izgledala puno bolje i stvari su za njih počele izgledati dobro, što je i rezultiralo vodstvom na kraju treće dionice, 56:58. No, ta se svjetlost pokazala kao kratkotrajna, jer je domaćin ponovno prešao u vodstvo već nakon uvodnih par minuta posljednje četvrtine, ali iz toga su se Šarlijini momci uspjeli vratiti i nakon trice Porobića u 38.minuti stigli na 75:75. I onda su uslijedile ponovno greške u obrani, napad je potpuno stao, a domaćin serijom 6:0 stigao do pobjede. Utakmica koju jednostavno nisu smjeli izgubiti…

Nova prilika bio je domaći susret protiv još jednog konkurenta iz donjeg doma, Alkara. U međuvremenu, ozljedu koljena zaradio je Čelebić i za njega je sezona u tom trenutku bila završena, a Šarlija je u vatru jednostavno morao gurnuti nedovoljno oporavljenog Clarencea, koji je u toj utakmici samo pogoršao stanje ozljede. I Alkar je u Osijeku pokazao puno organiziraniju igru, kojom je diktirao tempo već od početka druge četvrtine i taj tempo zadržao do samog kraja i potpuno zasluženo došao do važne pobjede, kojom je Brokere gurnuo u nezavidnu poziciju te im nanio peti poraz u nizu.

S obzirom na tešku ozljedu Čelebića (gotova sezona) i Clarencea, Brokeri su ponovno ostali bez beka šutera pa je novi igrač postao Šime Lovre Lisica, koji je debi imao u Šibeniku. Domaćin, koji je bio u dobrom tonu u to vrijeme, je imao konstantno vodstvo, no ponovno su Osječani cijelo vrijeme bili tu negdje, na par poena zaostatka. Lisica je već u debiju pokazao da može biti pojačanje, pogotovo kada je napadačka igra u pitanju. Na kraju su slavili domaćini i u ovoj utakmici, no ostao je dojam u završnici da su Šarlijini momci mogli i ovdje do iznenađenja, samo da je u završnici bilo malo više koncentracije u napadu, pogotovo pod koševima. Ipak, upisan je čak šesti, alarmirajući, poraz u nizu, a situacija se dodatno pogoršala jer su se u završnici utakmice ozljedili kapetan Robert Kujundžić i Pavao Paić.

Uslijedio je Kup susret protiv Zadra u Osijeku, koji su Brokeri odradili bez četvorice igrača iz petorke, a u sastavu za tu utakmicu su se našli neki golobradi mladići, koji su jednostavno morali popuniti broj. I takvi su pružili odličan otpor Zadru, koji nije znao riješiti pitanje pobjednika do samog kraja utakmice, iako je imao kontrolu rezultata veći dio utakmice. Osječani su pokazali zavidnu dozu borbe, na obje strane terena, no rezultat je ponovno izostao, iako realno govoreći, Kup je u tom trenutku za njih bio u drugom planu.

Za slijedeću prvenstvenu utakmicu u Škrljevu su se oporavili Paić i Kujundžić pa se očekivao pozitivan rezultat, bez obzira na određenu kvalitetu domaćina. I odlično su krenuli i tamo, imali +12 nakon prve četvrtine, no onda je domaćin podigao agresivnost i momčad se tu pogubila pa se rezultat do poluvremena potpuno okrenuo u korist domaćina. Za novi preokret na utakmici ponovno je bila zaslužna Šarlijina momčad, koja je opet prešla u vodstvo (63:66), ali ponovno je izostalo koncentracije u obrani pa se domaćin vratio u susret te došao do vodstva 82:80, dvije minute do kraja. Osječani su i dalje bili u igri, no dozvolili su tada Pilepiću i Barnjaku dvije otvorene trice, koje su Škrljevo odvele na +8 i riješenje pitanja pobjednika. Za sedmi, a ukupno osmi, poraz u nizu, uključujući Kup.

Cibona je prije nekoliko dana stigla u Osijek, kako bi odradila nadoknadu iz 17.kola i nije dozvolila nikakvo iznenađenje. Odradili su gosti iz Zagreba utakmicu bez stresa, iako je domaćin i u ovoj utakmici u nekoliko situacija spustio zaostatak ispod deset razlike, no teško je bilo očekivati iznenađenje i pobjeda je otišla za Zagreb.

Ono što je Brokerima ostalo do kraja drugog dijela sezone je domaći susret protiv Sonik Puntamike (27.2.) te gostovanje u Splitu (4.3.). Trenutno se nalaze na 9.mjestu sa omjerom 5/15, no s obzirom da se trenutno igraju zaostale utakmice, teško je išta prognozirati kada je u pitanju tablica. Ono na što će Šarlija sigurno inzistirati, je pobjeda protiv Sonika za tjedan dana, pošto poto. I to je ono što njegovoj momčadi, a i njemu, treba za mir u svlačionici. U navedenim susretima, njegovi su momci stalno bili tu negdje, no eventualne pobjede su prosute u posljednjim minutama. Bilo je tu i faktora sreće, koja im je u nekim utakmicama možda i okrenula leđa, a opći dojam na terenu je bolji od trenutnih rezultata.

Neki su igrači u tim porazima i situaciji sa ozlijeđenim igračima iskoristili priliku da se gurnu u prvi plan. Prije svih Vito Porobić, čija se minutaža rapidno poveća, kao i njegov učinak na terenu, a sve bolje igre pruža i mladi Franco Filipović, koji bi vrlo brzo mogao postati prvi back-up nekom od prvih playmakera, u budućnosti. Još da malo više ima hrabrosti i odlučnosti kada je u pitanju šut i njegov bio koš učinak bio veći, no to je za očekivati u narednim utakmicama.