PRVAŠIĆI #15: Jazine slavile kod Dinama, Sesvetama druga sezonska pobjeda, Tomislav Buljan MVP

Polako se “kuha” među prvoligašima, kako na dnu, tako i u borbi za play-off.

U 15.kolu Prve lige domaćini su slavili u četiri utakmice, dok su gosti u dvije utakmice uzeli bodove. Nekoliko je zanimljivih utakmica iza njih, a za izdvojiti je tek drugu pobjedu Sesveta u sezoni, ovog puta nad Omišem, kojom su uhvatili slamku spasa pred smiraj sezone. Derbi kola igran je u Zagrebu, gdje je Dinamo dočekao Jazine i ispustio bodove, čime su mladi momci iz Zadra upravo Dinamu pobjegli na pobjedu više i učvrstili drugo mjesto. Dubrovnik je došao do važne pobjede u Samoboru, a Cedevita nije imala previše problema protiv Pule na svom terenu. Zapruđe je također stiglo do važne pobjede protiv Kvarnera, dok je u drugom derbiju Ribola bila bolja od Bosca, koji nikako da uhvati kontinuitet.

IVAN PERKOVIĆ SPASIO SESVETE SA 11 POENA U ZAVRŠNICI

Sesvećani su dočekali Omiš u svojoj dvorani, samo sa jednim ciljem: pobjeda! Da su eventualno izgubili ovaj susret, vjerojatno bi već danas pričali o njima kao budućim drugoligašima, s obzirom da su klubovi ispred njih bili na tri pobjede više, no Ivan Perković je bio njihov junak. Gosti su ponovno igrali bez Ivana Mimice pa je domaćin imao “lakši posao”, uvjetno rečeno. I sve je za njih izgledalo kao i u kolima prije. Pružali su dobru igru, ali bodove su gubili i tako je u završnici bilo i na ovom susretu, no u zadnjim minutama ukazao se spomenuti Perković i sa 11 poena u nizu, od čega je zabio tri trice u 90 sekundi, doveo svoju momčad do preokreta i velike pobjede. Pobjede koja im bar na kratko olakšava situaciju pred odlučujuće utakmice. Već sutra im u zaostaloj utakmici stiže Kvarner i pobjedom mu se mogu približiti i još malo popraviti situaciju u kojoj se nalaze.

CEDEVITA RUTINSKI PROTIV PULE ZA 15 POBJEDU U SEZONI

Igrači Marka Trninića nastavljaju sa odličnim igrama. Pula im je stigla u goste, no bez previše šansi za ičime. Iako je prva četvrtina završila izjednačenim rezultatom, sve ostalo prošlo je u znaku Cedevite. Posebno su bili raspoloženi u trećoj četvrtini, u kojoj su napravili ključnu prednost i otišli prema uvjerljivoj pobjedi.

DUBROVNIK UZEO BODOVE U SAMOBORU

Bez nekoliko igrača, Dubrovnik je u Samobor došao sa samo njih 9 u zapisniku, ali su i takvi uspjeli doći do pobjede. No i domaćin je bio bez Kraljića i Kuzmanovića pa je bilo za očekivati mali broj poena na utakmici, što se i dogodilo. U takvom ritmu, Samobor je dobro funkcionirao gotovo 35 minuta i onda su u posljednjim minutama nestali sa terena. Još u 32.minuti imali su 54:47, no onda je krenula serija gostiju. Prvo su u 35.minuti stigli do izjednačenja, a onda i do potpunog preokreta i na kraju velikog slavlja. Domaćin je u posljednjoj četvrtini inkasirao skromnih 7 poena, primio 20 i sam sebe odveo u poraz.

ZAPRUĐE U ZAVRŠNICI DO BODOVA PROTIV KVARNERA

Teškom mukom je momčad Siniše Mesića stigla do bodova protiv oslabljenog Kvarnera (otišao Tončinić). Iako su imali prednost na poluvremenu, ali i +10 nakon treće četvrtine, u završnici utakmice malo su zabrljali stvari i gosti su uspjeli nakon trice Smojvera i dvice Krstinića u 37.minuti povesti 65:69 i činilo se da će Zapruđe ispustiti još jednu pobjedu. No, gosti su tu stali. Do kraja utakmice više nisu uspjeli prvući loptu kroz obruč, domaćin je preko Škare, Ribarića i Garvanovića napravio seriju 8:0, kojom je došao do pobjede.

JAZINE U POSLJEDNJOJ ČETVRTINI UZELE POBJEDU DINAMU

Odličnu utakmicu odigrali su Dinamo i Jazine. Bila je to prava borba za hvatanje što bolje pozicije u pla-offu. Dinamo je htio potvrditi pobjedu iz Dubrovnika iz prošlog kola, a Jazine nastaviti kontinuitet dobrih igara u posljednje vrijeme. I dobro je krenulo za domaće (27:17 nakon prve četvrtine), ali onda se dogodio pad u drugoj i gosti su se probudili pa je domaća prednost isparila na samo +1 (43:42). Početak drugog dijela je opet prošao u znaku dobre igre Dinama, što je rezultiralo njihovim vodstvom na kraju treće, 64:56. Podigla je domaća momčad to na +8 na startu posljednje četvrtine i bila je to lijepa prilika da se ode na nedostižnu prednost, no pitalo se nešto i goste. Puno boljom igrom u obrani, gosti su sveli domaće na malo poena, razigrali su se u napadu i prednost Dinama se polako topila. Nakon nekoliko izjednačenja rezultata, u 38.minuti gosti su nakon dvice Buljana poveli 76:78, a onda su isti igrač i Paponja sa nova četiri poena osigurali Jazinama važnu pobjedu. Imao je domaćin šansu za povratkom u utakmicu, no ključni igrači, Garafolić i Torić su u posljednjim sekundama promašili čak tri slobodna bacanja i tako propustili priliku za potpuni preokret.

RIBOLA POBJEDILA BOSCO I SA NJIM SE IZJEDNAČILA NA TABLICI

Bosco nikako da uhvati kontinuitet pobjeda. Gledajući sastav, imaju najiskusniju momčad u ligi, iskusnog trenera, no na terenu i ne prikazuju najbolje igre i to ih trenutno udaljava od sigurne pozicije za play-off, iako su na 4.mjestu, no da je bilo više koncentracije u nekim utakmicama, mogli su biti u komotnijoj situaciji. Upravo tako je bilo i na ovoj utakmici, gdje su dobro krenuli, imali vodstvo, no domaćin je preokretom i odličnom drugom četvrtinom stigao do vodstva. Treća je četvrtina ponudila efikasnu košarku sa obje strane pa je pred odlučujuću četvrtinu, rezultat bio 63:63. U posljednjih deset minuta gosti su imali čak i vodstvo sredinom četvrtine, no raspoloženi Šarić i Svalina su u završnici utakmice postigli važne poene za domaćina, dok su gosti svoju priliku propustili kod rezultata 76:74. Prvo je Babić promašio tricu za vodstvo, Krapić skočio u napadu i promašio prvu priliku, nakon njega Zrnić je učinio iste dvije stvari, da bi Babić novim skokom u napadu dao priliku Krapiću koji je promašio dvicu i tu je bilo jasno da bodovi neće u Zagreb. Od tih šokova, Bosco se nije oporavio do kraja utakmice i kući se vratio praznih ruku.

1.Kristijan Joksimović (Zapruđe-Kvarner)-13 poena (5/8 šut), 13 skokova, 1 asist, 3 blokade-val 23

2.Dorian Jelenek (Zapruđe-Kvarner)-21 poen (9/14 šut), 7 skokova, 1 asist, 2 blokade-val 21

3.Tomislav Mihael Buljan (Dinamo-Jazine)-23 poena (10/16 šut), 10 skokova, 1 asist, 6 ukradenih-val 29

4.Dario Papak (Sesvete-Omiš)-19 poena (8/16 šut), 12 skokova, 3 asista, 6 ukradenih-valorizacija 29

5.Viktor Šarić (Ribola-Bosco)-22 poena (11/12 šut), 6 skokova, 1 blokada-valorizacija 28

1. Ivan Svalina (Ribola-Bosco)-16 poena (5/12 šut), 6 skokova, 6 asista, 2 ukradene-valorizacija 20

2.Ivan Perković (Sesvete-Omiš)-19 poena (6/10 šut), 1 skok, 3 asista, 3 ukradene-valorizacija 21

3.Hrvoje Garafolić (Dinamo-Jazine)-21 poen (5/10 šut), 8 skokova, 2 asista, 3 ukradene, 1 blokada-val 26

4. Ivan Vodopija (Samobor-Dubrovnik)-13 poena (5/9 šut), 8 skokova, 4 asista, 3 ukradene-val 22

5.Tomislav Garvanović (Zapruđe-Kvarner)-11 poena (3/7 šut), 12 skokova, 3 asista, 1 ukradena, 1 blokada-val 20

MVP KOLA: Tomislav Mihael Buljan (Dinamo-Jazine)-23 poena (10/16 šut), 10 skokova, 1 asist, 6 ukradenih-val 29

TRENER KOLA: Tomislav Vouk

MOMČAD KOLA: KK Jazine Arbanasi