U nesvakidašnjoj utakmici finalne serije, Warriorsi su većim dijelom kontrolirali utakmicu i na kraju zasluženo slavili, u drami zadnje četvrtine.

NBA FINALE, 5.utakmica:

Toronto-Golden State 105:106 (28:34,28:28,22:22,27:22)

(Leonard 26, Lowry 18/ Curry 31, Thompson 26)

Zdravstvena služba Warriorsa je napravila sve kako bi osposobila Kevina Duranta za ovu utakmicu, ne bi li aktualni prvaci dobili petu utakmicu i vratili neizvjesnost u seriju. Durant je počeo u petorci i već na startu pokazao koliko je nedostajao svojoj momčadi. Pored zabijenih poena i ostali igrači su se osjećali opuštenije i samopouzdanije, prije svih Steph Curry. Golden State je krenu u utakmicu sa šutom 5/5 za tri poena i već nakon dvanaest minuta imao na kontu čak 34 poena, no onda je uslijedio šok nakon samo nekoliko minuta druge četvrtine, kada se Durant u jednom kretanju s loptom ozlijedio i morao je napustiti parket, bilo je jasno da je to njegov kraj. Unatoč tom hendikepu, prvaci se nisu predali, umjesto Duranta je u igru ušao Cousins, koji je vezao 7 poena, nadodao se raspoloženi Curry i gosti su držali prednost, dok Toronto nije upjevao pogoditi ništa iz vanjskog šuta. Kawhi Leonard je upisao mršavih 13 poena u prvom poluvremenu i vidjelo se da nemaju ideju kako zaustaviti goste pa čak i nakon izlaska Duranta iz igre. Curry je završio poluvrijeme s 23 poena.

Loše je Toronto otvorio drugo poluvrijeme, Leonard kao da se nije razbudio do kraja, dok su Curry i Thompson na drugoj strani potpuno ušli u svoj ritam i za samo nekoliko minuta odveli svoju momčad na 12 razlike. Bilo je jasno da ako se domaća momčad ne razbudi, da će gosti brzo pobjeći na još veću prednost. Toronto se i dalje mučio sa vanjskim šutom, što ga je koštalo dvoznamenkastog zaostatka. No, onda je gostujuća momčad malo stala, VanVleet je vezao konačno dvije trice i Toronto je smanjio na 73:77, no onda su prvo ostavili samog na šutu za tri poena Thompsona, a nakon toga Cousins je realizirao dvicu i gosti su ponovno pobjegli na +9. Uspjeli su Curry i društvo sačuvati prednost do kraja treće četvrtine od +6. Gosti su kontrolirali rezultat do sredine zadnje četvrtine, kada se Toronto malo probudio i košem Leonarda prvo smanjio na samo 91:92, Green je tricom vratio ponovno na +4, a onda su suci propustili svirati očite korake Leonarda, što je iskoristio Powell i zakucao za 93:95 i potpunu neizvjesnost pet minuta prije kraja. Ukazao se tada Leonard i sa 10 vezanih poena doveo Toronto u vodstvo 103:97, nevjerojatno što je uspio Leonard napraviti u tom vremenu. Thompson je smanjio tada tricom na 103:100, Lowry izgubio loptu, a Curry u slijedećem napadu izjednačio na 103:103. Leonard je u napadu Toronta promašio tricu, a odmah u polukontri Thomspon zabija za 103:106 gostiju. Kakva drama i preokreti u samo jednoj minuti! Lowry je u slijedećem napadu za bio dvicu za 105:106. Golden State je imao napad za pobjedu, no Cousins je napravio prekršaj u napadu, a Torontu ostao zadnji napad, kojeg nije uzeo Leonard, nego Lowry, koji je promašio čitav koš i pobjeda je otišla gostima!