5 od 5 domaćih ekipa

Subota je donijela pet utakmica 19. kola Prve lige u kojima je svih pet pobjeda pripalo domaćinima. Slavili su Dubrovnik, Dubrava, Agrodalm, Sonik i Ribola.

Prva liga, 19.kolo:

Dubrovnik-Zapruđe 77:59(18:11,19:14,22:16,18:18)

Dubrovčani nisu imali previše problema protiv gostiju iz Zagreba. Vodila je domaća momčad od samog početka te samo povećavala prednost iz četvrtine u četvrtinu za konačnih + 18. Iako su igrali bez Vodopije, najboljeg igrača u zadnje vrijeme, Nikola Došen i Petar Dubelj su to sve nadoknadili sa svojih 18, odnosno 19 poena. Kod gostiju jedini raspoloženi Braslav Turić s 21 poenom.

Dubrava-Kvarner 108:66(33:12,20:19,21:15,34:20)

Igra mačke i miša je već nakon deset minuta pokazala u kojem smjeru će ići. Sa +21 u prvoj četrvrtini, žuti su samo razmišljali kako se ne ozlijediti i ne umoriti previše. Darko Krunić je imao sreće pa je mogao dati svim igračima priliku da zaigraju, a oni su mu vratili tako što su se svi upisali u strijelce. Kvarner je s druge strane pokazao da jednostavno nema zamjenu za Matu Vucića, koji je vukao sve konce i sada je jasno da će Riječani slijedeće godine igrati drugu ligu Zapad. Ante Smolić s 18 i Ivan Tvrtko Majić su predvododili Dubravu s 17 poena, a Matija Gustovarac Kvarner s 16 poena.

Ribola Kaštela-Jazine 102:78(28:15,18:24,30:12,26:27)

Plavo-bijeli su upisali još jednu, super važnu pobjedu tri kola prije kraja. Potpuno se deklasirali dojučeršanje kolege iz Premijer lige. Već nakon prve četvrtine imali su +13, kontrolirali igru, ali su malo pali i drugoj četvrtini, što su gosti iskoristili te malo smanjili razliku do poluvremena. Ipak, izašla je neka druga ekipa na teren nakon poluvremena i kao brzi stroj samljela žutu podmornicu te pobjegla na +25 i bio je to ključ pobjede. Zadrani su uspjeli samo održati taj minus do kraja, bez značajnije prijetnje, a ritam utakmice poremetile su im ozljede Škare i Bungeija. Marin Vručinić je odigrao još jednu maestralnu partiju postigavši 30 poena, uz 10 asistencija i 6 skokova. Jazine je predvodio Tihomir Vranješ s 17 poena.

Sonik Puntamika-Đakovo 100:47(21:10,22:14,36:17,21:6)

Sonik nije imao baš nikakvih problema protiv Đakova, koje je u Zadar došlo bez braće Karlović i Vladovića pa ništa osim ovog rezultata nije ni bilo za očekivati. Poraz od 53 poena razlike jako ružno zvuči i izgleda, no protiv najbolje ekipe Prve lige u tom sastavu je nažalost danas bila realnost. O samoj utakmici ne treba trošiti previše riječi, osim da su oba trenera dali priliku apsolutno svim igračima. Filip Jošić je predvodio Sonik s 17 poena, a Antun Hrkač s 25 Đakovo.

Agrodalm-Pula 72:71(16:25,23:21,19:13,14:12)

Borbeni Puljani, kojima je svaka pobjeda prijeko potrebna za očuvanje prvoligaškog statusa, bolje su krenuli u utakmicu i poveli +9 nakon prve četvrtine. Igrači Joška Garme uspjeli su se malo pribrati u drugoj četvrtini i vratiti se u utakmicu, a pobjeda je bila bitna i njima kako bi ostali u utrci za doigravanje. Agrodalm je na kraju trećeg perioda zaostajao samo 1 poen i onda je uslijedila drama u zadnjoj četvrtini. Izmjenivala su se vodstva do zadnje minute, kada je rezultat bio 70:70. Pula je preko Vedrana Pušića došla do vodstva 70:71, a Agrodalm je imao priliku u zadnjem napadu. Čak tri puta su Garmini momci pokušali poentirati, no nije im uspjelo, ali im je ostalo 5 sekundi prije kraja te je nakon odlično nacrtane akcije i još bolje izvedbe Nereo Gržinić položio za pobjedu 72:71. Dorian Ribarić s 18 poena najbolji kod Agrodalma, a Kristijan Andabaka s 19 kod Pule.