ABA junior: Čudesni preokret Cibone protiv Olimpije, porazi Zadra, Splita i Cedevite Junior

Naši predstavnici na juniorskom ABA turniru su odigrali prve utakmice.

Laktaši i Zlatibor su ugostili 14 juniorskih ekipa iz naše regije, na trodnevnom turniru, čiji će pobjednici skupina završiti na završnom turniru. Hrvatska ovdje ima četiri predstavnika, od kojih je samo jedan jučer ostvario pobjedu. I to kakvu.

CEDEVITA JUNIOR BEZ ŠANSI PROTIV MEGE

Prvi su na teren izašli košarkaši Cedevite Junior, koji nisu imali previše šansi protiv Mege. Branitelj naslova iz prošle sezone je već nakon prve četvrtine imao visokih +16, a na poluvrijeme se otišlo sa rezultatom 48:34. Nisu momci iz Cedevite nikako mogli parirati kvalitetnijem protivniku koji se posebno razmahao u drugom dijelu utakmice, pa su tako mladi Vitamini inkasirali čak 55 poena, što ih je na kraju dovelo do uvjerljivog poraza 103:67.

Marko Ljubičić je sa 15 poena i 8 skokova bio najbolji pojedinac kod Cedevite.

ZADAR SE POSKLIZUNO U PRODUŽETKU PROTIV KRKE

Zadrani su dobro ušli u susret protiv predstavnika iz Slovenije, Krke. Nakon izjednačene prve četvrtine (18:18), momci Roka Jurline u drugoj su četvrtini čvrstom obranom dozvolili protivniku samo 9 poena, što im je donijelo vodstvo na poluvremenu 35:27. Krka je nešto bolje odigrala treću četvrtinu, no Zadar je i dalje bio u vodstvu. Ipak, u posljednjoj četvrtini pad u igri naše momčadi, protivnik je iskoristio i u završnici se domogao produžetka, iako su u posljednjem napadu imali i šut za pobjedu, no otišlo se na kraju u dodatnih pet minuta. Slovenci su za dvije minute uspjeli pobjeći Zadru na +7, što su na kraju i uspjeli sačuvati te slaviti 75:82.

Josip Badrak je sa 18 poena predvodio Zadar.

SPLIT PROSUO 15 RAZLIKE U POSLJEDNJOJ ČETVRTINI PROTIV VOJVODINE

Žuti su odigrali dva potpuno različita poluvremena protiv Vojvodine. Nakon prve četvrtine imali su +2, onda je Vojvodina u drugoj sve okrenula i na poluvrijeme otišla sa vodstvom 35:28. I onda je iz svlačionice na teren izašla neka druga momčad Splita, koja je u trećoj četvrtini uništila protivnika, dobivši taj period igre sa čak 33:10 i činilo se stvari idu u pravom smjeru što se tiče naše momčadi. No, onda kao da je došlo do opuštanja. Vojvodina je u posljednjoj četvrtini za svega četiri minute napravila seriju 13:1, ali Split je i dalje imao kontrolu i vodstvo, sve do dvije minute do kraja (66:66). Nakon toga, Vojvodina je opet mini serijom povela 74:66, Split se vratio sa dvije trice Davida Pavina, no za potpuni preokret više nije bilo vremena. Vojvodina je dobila posljednju četvrtinu 29:11…

David Pavin je bio uvjerljivo najbolji igrač Splita sa 30 poena, 5 skokova i 5 asista.

CIBONA PREOKRENULA -26 PROTIV CEDEVITE OLIMPIJE I DOŠLA DO ČUDESNE POBJEDE

Jedan od velikih favorita za osvajanje Cibonine skupine bila je Cedevita Olimpija, a to se i vidjelo kroz prvo poluvrijeme. Slovenci su dobili prvu četvrtinu čak 27:9, drugu 22:19 i činilo se da Ciboninim juniorima nema spasa od visokog poraza. U jednom trenutku prvog poluvremena Cedevita je imala ogromnih 46:20. No, juniori Cibone su očito često gledali svoje starije kolege u seniorskoj momčadi, koji rade čuda otkada je krenula sezona. Malo po malo, u trećoj četvrtini naša se momčad polako vraćala u susret, smanjivala zaostatak i unosila nervozu u redove protivnika. Na ulasku u posljednju četvrtinu, Cibona je zaostajala 11 poena (62:51), no onda su za pet minuta nevjerojatnom serijom 19:1 sve okrenuli, poveli 63:70 i uveli utakmicu u potpuno drugi smjer. Do kraja utakmice ostali su pribrani, koncentrirani i na kraju bučno proslavili čudesan preokret i pobjedu.

Borna Katanović je bio prvo ime Cibone sa 16 poena, Bruno Bubalo je dodao 15…

‘Ulazak u utakmicu s naše strane bio je slab u svakom smislu, i onom energetskom, pa nedostatak koncentracije, igrali smo sporo u napadu, u obrani tromi, bez reakcija, bez čitanja i kada rezultat ide u tom smjeru teško je ekipu vući i vaditi. Međutim, na poluvremenu sam iskreno razmišljao da se samo ne raspadnemo do kraja, a ovo da ću doživjeti nemam što reći. Momci su bili briljantni drugo poluvrijeme, nestvarni i svi evo čestitaju da ovo nisu dugo vidjeli. Presretni smo, naravno sada i emotivni, ali uživam u tome da su ovi momci karakterni i da su napravili ovo što su napravili večeras.’ – osvrnuo se na utakmicu trener KK Cibona, Luka Kralj za službene stanice kluba.