Bilan i Šakić odveli Hrvatsku do velike pobjede nad Turskom

Hrvatska je odigrala odlično prvo poluvrijeme, koje joj je donijelo veliku pobjedu.

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo, 3.kolo:

Hrvatska-Turska 79:62 (24:7, 21:17, 12:19, 22:19)

(Bilan 30, Šakić 17 / Mahmutoglu 14, Larkin 12)

Hrvatska je ušla u utakmicu protiv Turske savršeno. Već u uvodnim minutama vidjela se velika želja za pobjedom, ali jedan gard prepun samopouzdanja. Turska je za ovu utakmicu na raspolaganju imala Shanea Larkina, zvijezdu Anadolu Efesa, što je prije utakmice za nas predstavljalo jedan izazov više, ne moramo pričati o kakvoj se klasi radi.

Naši su odigrali odličnu obranu u prvih deset minuta, dok se Turska jako mučila sa svojim šutem, no treba reći i da velike zasluge za to ima čelična obrana koju smo odigrali u tom periodu. Napad je izgledao jako dobro, pod košem je na obje strane dominirao Miro Bilan, a kada je proradio i vanjski šut, Hrvatska je pobjegla na ogromnih 20 razlike. Filip Krušlin je ušavši sa klupe ubacio dvije trice, nakon njega i Ivan Ramljak i Hrvatska je osim obrane, jak adut u prvom poluvremenu imala i u šutu. Turci su malo došli do daha u drugoj četvrtini, Mahmutoglu je pogodio neke vanjske šuteve, no i dalje je naša reprezentacija imala veliku prednost. Odlično je svoje minute u prvom dijelu iskoristio i Roko Prkačin, koji je kao i Krušlin, ušavši sa klupe nanizao 6 poena. Razigrao se kod nas i Roko Rogić, koji je na kraju poluvremena na kontu imao 10 poena i poslije Bilana (13 poena) bio naše prvo ime prvog poluvremena. Hrvatska je odigrala odličnu obranu na Larkinu, koji je za 16 minuta uspio zabiti samo tri slobodna bacanja i definitivno se osjetio umor kod njega, s obzirom da je još sinoć u Beogradu igrao euroligašku utakmicu za svoj Efes.

Turska je očekivano agresivnije ušla u drugo poluvrijeme pa je sa serijom 12:0 napravila velik korak ka povratku u utakmicu. Hrvatska je malo srljala u tim trenucima, nije bilo one organizirane i kontrolirane igre iz prvog poluvremena, no bilo je teško za očekivati da će i jedna i druga reprezentacija igrati u istom ritmu iz prvog poluvremena. Hrvatska se preko Krušlinove trice vratila u igru i držala prednost od deset i više poena kroz cijelu četvrtinu pa se na zadnji mali odmor otišlo sa rezultatom 57:43.

Nismo na početku posljednje četvrtine reagirali ponovno baš najbolje, Turska je grabila malo po malo, stao nam je šut i malo smo se uveli u probleme u obrani, no i dalje smo držali tih +10 konstantno. Miro Bilan nas je svojim dobrim rolama na obje strane terena držao u igri i on je bio naša najveća prevaga na terenu. Šakić je pogodio u vrlo važnom trenutku tricu, 5 minuta prije kraja za 64:51 pa smo se ponovno odlijepili na +13. Turci su ponovno malo po malo smanjivali prednost, tricom dvije minute prije kraja stigli ispod deset zaostatka, ali Šakić je dvicom odveo Hrvatsku ponovno na 70:59 i +11. Larkin je nakon toga tricom vratio Tursku u život (70:62) na minutu i trideset prije kraja, ali onda je Sanli napravio nesportski prekršaj i dao nam priliku, koju je fantastični Bilan iskoristio sa slobodnih bacanja i sa dva pogođena odveo našu momčad na +10 (72:62). I onda je ponovno na scenu stupio Željko Šakić, sa istekom napada iz koraka sa 10 metra ubacio tricu za 75:62 i vjerojatno riješenje pitanje pobjednika. Rogić je ubacio dva bacanja u našem predzadnjem napadu za 77:62, a Bilan samo zakucao zadnji čavao u lijes Turske sa dva bacanja i konačnih 79:62.

Miro Bilan je odigrao fantastičnu utakmicu sa 30 poena i 12 skokova, dok je Željko Šakić upisao 17 poena i skupio 5 skokova te 3 asista.

Treba pohvaliti sve momke koji su igrali, ovo je klasična momčadska pobjeda Hrvatske i sada smo sa tri pobjede praktički osigurali plasman na EP. Bravo!