Cibona je u fantastičnoj atmosferi Draženovog doma osvojila naslov prvaka!

Cibona je pobjedom u petoj utakmici finalne serije došla do naslova prvaka Hrvatske!

Cibona je prvak Hrvatske za sezonu 2021./2022!

Pred oko 5000 ljudi u Draženovom domu počela je utakmica odluke o prvaku Hrvatske za ovu sezonu, a bolje i silovitije je otvorio Zadar, koji je nakon svega tri minute imao velikih 0:8. Razbudila se Cibona nakon toga, razigrao se Toni Nakić sa dvije trice i vrlo brzo Cibona je vratila utakmicu u egal. Zadar je jako dobro šutirao već od početka susreta, bio je to njihov forte, kao i mnogo puta u ovoj dvorani. No, Cibona se do kraja četvrtine potpuno adaptirala, Nakić je ubacio 11 poena u prvoj četvrtini i nakon dvice Nathana Reuversa dvadesetak sekundi prije kraja, Cibona je prvi puta povela i sačuvala to do kraja, rezultat je na kraju bio 18:16. Serija nakon 3:13 Zadra bila je čak 16:3 Cibone.

Zadar je loše otvorio drugu četvrtinu, imali su već u 12.minuti 8 izgubljenih lopti, a Cibona je serijom 6:0 otišla na 24:16. Zadar je dugo bio bez poena, a nakon koš faula Amara Gegića, Cibona je u 14.minuti imala 26:16. Tomislav Buljan je dvicom prekinuo dugi post svoje momčadi, Dominik Mavra je dodao tricu i Zadar se vratio u koliki toliki egal, 26:21. Roko Prkačin je ubacio 4 vezana poena za +9 Cibone i time-out Zadra u 16.minuti. Cibona je u tom trenucima izgledala odlično u obrambenom smislu, agresivna i koncentrirana i Zadar je izgledao u tim trenucima obezglavljeno i bez previše konkretnih napadačkih riješenja. Gegić je dvicom Cibonu doveo do najvećih +13 u 18.minuti (34:21), Zadar pokušavao nešto preko Mavre, koji je možda i pretjerivao u carinjenju lopte, što je uvelike otupilo napade gostiju. Lakšu je ozljedu u tim trenucima zaradio Martin Junaković, na +13 Cibone u 19.minuti. Zadar nije iskoristio posljednji napad, Mavra je napravio prekršaj u napadu i na poluvrijeme se otišlo sa +13 Cibone, 38:25.

Zadar je 5:0 serijom ostavio Cibonu bez poena gotovo pet minuta, sterilni napadi i nekoliko grešaka, vratili su Zadru nadu da se mogu ponovno uključiti u pozitivan tijek utakmice. Prkačin je u 26.minuti ubacio prve poene za Cibonu u nastavku, a Zadar propustio tu smušenost ozbiljnije kazniti. Pao je tempo kod obje ekipe, nije bilo smirenosti, napadi nisu bili previše učinkoviti, a obje su momčadi pazile da ne ispadnu previše iz okvira. Reuvers i Mateo Drežnjak su sa četiri poena u nizu digli navijače na noge, ali i vodstvo Cibone na 44:33 u 27.minuti. Zadar se uporno tricama pokušavao vratiti u utakmicu, ponavljali su iste akcije i uvelike olakšali obrambene zadatke Cibone. Zadržala je Cibona do kraja četvrtine vodstvo i kontrolu rezultata pa se otišlo na zadnji mali odmor sa rezultatom 46:37, nakon odličnog prodora Gegića.

Cibona je bolje otvorila i posljednju četvrtinu, držala dvoznamenkasto vodstvo, dok je Zadar i dalje izgledao loše, napadi se sa njihove strane nisu previše mijenjali i teško su dolazili do poena. Pavle Marčinković je dvicom i jednim bacanjem nakon dugo vremena spustio zaostatak Zadra ispod deset razlike (49:42), nakon pet minuta rezultat je bio skromnih 5:3 za Cibonu. Mavra je stavio daleku tricu za 49:46 u 36.minuti, Nakić propustio uzvratiti istom mjerom, a nakon dvice Junakovića Zadar je došao na samo -2 (49:47), na četiri minute do kraja.

Cibona je upala u crnu rupu, vrlo brzo i u bonus i Zadar se potpuno probudio, nakon Carterovog jednog bacanja došao je Zadar na 49:48. Gnjidić nije iskoristio priliku u napadu, onda i Carter, da bi Nakić sa bacanja vratio Cibonu na +3, na 2:43 do kraja. Carter je tada bacio airball sa trice, Radovčić također promašio nekakav floater, Mavra ponovio isto sa trice, a onda su suci svirali prekršaj Thompsona na Reuversu, koji je ubacio jedno bacanje za 52:48. Thompson je ubacio tricu tada za 52:51, a Gegić uzeo stvar u svoje ruke i dvicom preko Cartera doveo Cibonu na 54:51, ostalo je još 35 sekundi. Spetljao se Jordano sa loptom, nije šutirao tricu, pogriješio u dodavanju, loptu zgrabio Gnjidić i nakon faula promašio oba bacanja, ali napadački skok uhvatio je Nakić, izborio peti prekršaj Thompsona i sa linije bacanja potvrdio Ciboninu pobjedu, sa dva ubačaja za 56:51. Carterova trica nije ušla, no ostao je posjed za Zadar, Drežnjak je u pokušaju spašavanja lopte stao na liniju, ali rezultat se više nije mijenjao.

56:51 bio je konačan rezultat!