CSKA je prvak Eurolige!

Moskovljani su velikim dijelom utakmice imali vodstvo i diktirali tempo te na kraju zasluženo slavili. Efesova obrana je večeras bila slaba.

Final Four Euroliga, finale:

Anadolu Efes-CSKA 83:91 (20:29,22:15,20:24,21:23)

(Larkin 29 , Simon 15/ Clyburn 20, Higgins 20)

Rusi su bolje ušli u utakmicu i od početka kontrolirali rezultat i nametnuli svoj tempo igre, bili prilično precizni za tri poena u prvom dijelu pa su na kraju prve četvrtine imali +9. Efes je izgledao kao da se još nije zagrija do kraja, no kada su došli na radnu temperaturu, počeli su i pružati ono najbolje iz svog asortimana. Iako je CSKA u jednom trenutku druge četvrtine imao i +14, Larkin, Simon i društvo uspjeli su to smanjiti na samo +2 za Ruse pred odlazak na poluvrijeme. Larkin je u zadnjim sekundama poluvremena realizirao sva tri bacanja za 42:44.

Bilo je jasno da bi ovo trebalo biti neizvjesno do kraja, no momčad CSKA je preko Higginsa i Clyburna vrlo brzo pobjegla na +14 . Posebno su bili raspoloženi u šutu za tri poena, svaki od njih već su tada bili na čak 8 pogođenih trica, dok su Efesu kronično nedostajali poeni Micića, koji je imao samo 7 poena za tri četvrtine. Ipak, tricom Larkina u posljednjim sekundama Efes je smanjio na samo -6 pred odlučujućih deset minuta. Krenula je tada prava bitka, CSKA je držao prednost od 6 do 8 poena u nizu, Efes pokušavao sustići, no u obrani nisu bili dovoljno koncentrirani, što je iskusna momčad trenera Itoudisa kažnjavala. Ušlo se u zadnjih pet minuta sa vodstvom CSKA 71:80. Poenima Higginsa pobjegli su u jednom trenu košarkaši CSKA na 71:83, no Simon je tricom smanjio na 74:83 pa je Itoudis pozvao time-out, kako bi dao igračima upute pred ključne minute, ali i kako ne bi dozvolio da se Atamanova momčad razmaše previše. Ipak, Micić je ubacio još jednu tricu za 77:83, a Clyburn nakon napadačkog skoka vratio na +8, dvije minute prije kraja. Efes je tada sa dva slobodna bacanja i poenima Larkina smanjio na 81:85, sto sekundi prije kraja. Ipak, u zadnjoj minuti bili su brzopleti i neprecizni pa su Rusi slobodnim bacanjima potvrdili pobjedu na kraju

Shane Larkin bio je najbolji pojedinac kod Efesa s 29 poena, naš Krunoslav Simon druga violina s 15 poena. CSKA su predvodili Amerikanci Will Clyburn i Cory Higgins s 20 poena svaki.