DRUGA LIGA ISTOK: Marsonija bolja od Belišća, Vinkovcima poraz u Požegi, Đakovo na +55

Odigrano je 17., pretposljednje, kolo na Istoku.

Košarkaši Marsonije i drugi su puta u sezoni porazili Belišće, koje tako nije uspjelo kapitalizirati pobjedu iz prošlog kola protiv do tada neporaženog Đakova. Belišćani su u međuvremenu ostali bez Juraja Borasa, koji je teže ozlijedio koljeno, a nedostajao je i David Đolić. Sličnu situaciju imao je i domaćin, sa nekoliko izostanaka, no uspjeli su u drugom poluvremenu nadigrati goste iz Belišća i nanijeti im drugi poraz u sezoni.

Đakovo nije imalo problema protiv Borova, dok je Požega na svom terenu minimalno slavila protiv Vinkovaca

Derbi pretposljednjeg 17. kola u Drugoj ligi – istok odigrali su košarkaši Marsonije i Belišća. Utakmica je ispunila sva očekivanja, dok su Brođani nakon što su došli do pobjede u Belišću u prvom dijelu sezonu, sada ponovilo isto. S ovom pobjedom u derbiju momčad Igora Kovačevića još ima izgleda domoći su 1. mjesta, ali sada će im se trebati poklopiti i drugi rezultati, pogotovo njihovi jedini konkurenti Đakovo i Belišće moraju negdje napraviti krivi korak.

Do utakmice na Vijušu košarkaši Belišća imali su samo 1 poraz i to domaći od Marsonije još u prvom dijelu prvenstva s 94:87. Sada su se potajno nadali da mogu Brođanima uzvratiti za taj gubitak bodova, ali u tome nisu uspjeli te su poraženi s 81:75. Još su nastupili bez dvojice važnih igrača Juraja Borasa i Davida Đolića tako da su imali male izglede za povoljan rezultat. Košarkaši Marsonije bili su bez bolesnog trenera Igora Kovačevića i svih igrača koji na utakmice dolaze iz Zagreba. U prošlom kolu je Belišće na svom parketu bilo bolje od vodećeg Đakova koje je aktualni prvak lige i kojima je to bio prvi poraz u ovoj sezoni. Na taj način otvorile su se kombinacije oko 1. mjesta kojem su ipak najbliži Đakovčani. S druge strane Brođanima i Belišćanima ostaje nada da ipak mogu do naslova i plasmana u kvalifikacije za Prvu ligu.

U početku se igralo izjednačeno, dok je u vodstvu više bila Marsonia, a gosti iz Belišća osim prednosti sa 6:4 stalno su bili blizu. Tako je nakon prve četvrtine bilo 21:19 za domaće, dok se na poluvrijeme otišlo s minimalnim vodstvom gostiju od 37:36. Najbolji period igre Brođana bio je u trećoj dionici koju su domaći dobili s 28:14 što im je uoči posljednje četvrtine donijelo sigurnih 64:51. Do svoje najveće prednosti za +16 košarkaši Marsonije dolaze košem Luke Pavlinovića u 32. minuti za 67:51. Činilo se da će do kraja domaći lako odraditi posao, ali Belišće je kvalitetna i uporna ekipa koja se nije predavala. Zahvaljujući odličnom Zvonimiru Blaževiću i iskusnom veteranu Kristijanu Pregleju gosti iz grada papira uspijevaju 2. minute prije kraja doći na 4 koša zaostatka na 72:68. Prije toga je u 35. minuti zbog 5. osobnih pogrešaka igru napustio Blažević što je bio veliki hendikep za goste. Kada je minutu prije kraja Arian Kovačević pogodio jako važnu tricu za 75:68 bilo je jasno da će Brođani doći do druge pobjede protiv Belišća u ovoj sezoni. Pokušavali su gosti još tricama Domagoja Cerjaka smanjiti te su došli na 77:73, ali je u završnici najbolji igrač utakmice Patrik Maskaljević imao mirnu ruku sa crte slobodnih bacanja te je svoju momčad odveo do pobjede s 81:75. Simultanku je odigrao upravo Maskaljević koji je postigao polovicu koševa Brođana i to 41, dok je Arian Kovačević ubacio 14, a Matko Jagar 12 poena.

Prvo ime kod Belišća bio je Zvonimir Blažević s 26 koševa, dok je Kristijan Preglej imao 15, Luka Šarić 12, a Bruno Funtak 10 ubačaja.

Tekst: Josip Šebalj

Utakmica KK Olimp Inspekt Ing-KK Rekord Tim nije odigrana, s obzirom da je momčad Rekord Tim odustala od natjecanja.