EP U16: Hrvatska bolja od Danske, uz 35 poena sjajnog Borne Katanovića

Kadeti su pobjedom nad Danskom otvorili EP u Rumunjskoj.

Kako su odradili pripremne utakmice, tako su i započeli susret protiv Danske naši kadeti, koji u Rumunjskoj igraju za povratak među najbolje reprezentacije u Europi.

Danci su na početku susreta ostali malo impresionirani našom igrom, koja nam je donijela početnih 13:0 za manje od pet minuta igre. Držali su naši igrači visoko vodstvo tijekom cijele četvrtine, da bi u završnim minutama Danska ipak malo prodisala i sa nekoliko ubačaja za tri poena, spustila zaostatak na prihvatljivih -8 (25:17). No, u drugoj četvrtini stvari su se brzo vratile na svoje mjesto i Hrvatska je opet pobjegla na dvoznamenkastu prednost, odličnom igrom na obje strane terena. Igrom je odlično dirigirao naš Roko Jemo, koji je na kraju ubacio 16 poena (7/7 šut), dok je Borna Katanović bio prvi strijelac poluvremena sa sjajnih 19 poena i na krilima njihove igre, Hrvatska je na poluvremenu imala visokih 54:33. Vrlo dobro poluvrijeme pod koševima je odradio i Toni Josipović, koji je imao 6 poena i 9 skokova.

U trećoj četvrtini naši su momci odigrali za nijansu slabije u napadu, nije bilo toliko preciznosti kao u prvom poluvremenu, no i dalje su imali visoko vodstvo od sigurnih dvadesetak razlike. Katanović je i u trećoj četvrtini nastavio sa dobrim riješenjima u napadu (8 poena), a i igrači sa klupe su dali svoj obol u tih deset minuta (Ante Skelin, Josip Santro). Imala je naša momčad pred kraj treće četvrtine najviših +24 (69:45), no Danska je iskoristila dekoncentraciju u našim redovima i mini serijom 5:0 spustila zaostatak na -19, a dvicom Jeme, završila je treća četvrtina (17:17), nakon koje je rezultat bio 71:50 za našu momčad.

Rotirao je dosta izbornik Roko Jurlina u posljednjoj četvrtini, gotovo svi igrači su dobili priliku pri visokom vodstvu, što je donijelo i mali pad u igri, Danska je u 34.minuti došla na 75:59 pa je time-out bio logičan izbor za našeg izbornika. Danci su osjetili da su naši momci u padu pa su u 36.minuti došli na 78:64, do tada najmanji zaostatak i poslali upozorenje našim momcima. U završnim minutama, igru su smirili naši najbolji pojedinci, Katanović i Jemo, dok Danska nije imala dovoljno kvalitete da bi i ozbiljnije ugrozila naše vodstvo. Na kraju konačnih 85:68.

Borna Katanović je bio naš najbolji igrač sa čak 35 poena (12/21 šut), 4 skoka, 4 asista i 4 osvojene lopte, Roko Jemo je ubacio 18 (8/11 šut), uz 3 skoka, 4 asista i 4 osvojene lopte.