EP U20: Buljanov double-double i smireni Kučić za prvu pobjedu, pala Slovenija

Hrvatska je na krilima Buljana i Kučića stigla do prve pobjede na EP.

Hrvatska je utakmicu drugog kola protiv Slovenije otvorila puno bolje nego protiv Francuske. Razlog tome je i znatno manje agresivna igra današnjeg protivnika pa su se naši momci bolje snašli na terenu.

Prva je četvrtina prošla u znaku naše momčadi, koja se doduše mučila sa vanjskim šutom, no zato smo većinu poena ubacili ispod koša. Prvu značajniju prednost imali smo u 8.minuti (10:17), a razigrali su se već tada Matej Bošnjak i Tomislav Buljan, koji je u prvom poluvremenu već imao 5 napadačkih skokova.

Početak druge četvrtine donio nam je znatan pad u igri i to na obje strane pa su Slovenci predvođeni odlučnim Lukom Šćukom napravili seriju 10:3 i prvi puta poveli 22:20. Do kraja četvrtine izmjenila su se vodstva sa obje strane nekoliko puta, a onda je Slovenija u posljednjoj minuti stigla do 36:32, što je i bio konačan rezultat na kraju poluvremena. Mučili smo se, ali i nepotrebno forsirali šut za tri poena (2/15), što je Sloveniji ostavilo dosta prostora i za kontre, a i lake poene. Izgubili smo drugu četvrtinu 24:15, malu utjehu mogli smo potražiti u samo jednoj izgubljenoj lopti u prvom poluvremenu.

Iz prvog dijela treba izdvojiti Tomislava Buljana (10 poena, 9 skokova) i Mateja Bošnjaka (9 poena), dok je Leo Menalo ostao na samo 1 poenu.

Kod Slovenije prvo ime Luka Šćuka, 13 poena i 3 skoka.

Odlično smo otvorili drugi dio, ubacio je Buljan 5 uzastopnih poena, tricu dodao Vito Kučić i poveli smo nakon dvije minute 38:40. Nakon poena Slovenije, dvije trice stavio je tada odlični Buljan, za 42:46 naše momčadi u 25.minuti. Natjerali su Slovenci našeg izbornika na time out nakon mini serije 4:0, kojom su došli do 46:47 u 27.minuti. Upali smo tada u crnu rupu, ostali bez poena gotovo četiri minute, a Slovenija je nakon nesportskog prekršaja Juraja Pleadina, došla do vodstva 49:47. Buljan se tada ponovno ukazao, ubacio prvo dvicu pa sjajno zakucao za novo vodstvo Hrvatske 49:51, a onda je Noa Svoboda ubacio dvocu za 49:53, 30-ak sekundi prije kraja treće četvrtine, a to je bio i konačan rezultat, pred posljednju, odlučujuću četvrtinu.

Slovenci su serijom 4:0 došli do izjednačenja, za minutu i pol, a onda i do vodstva, da bi Menalo ubacio prve poene iz igre za 55:55, u 32.minuti. Razigrao se i Pleadin tada, ubacio 4 poena, tricu na njegov asist ubacio Menalo i ponovno smo došli do vodstva 57:62 u 34.minuti. U posljednjih pet minuta ušlo se sa našim vodstvom, nakon dvice i dodatnog bacanja Kučića, imali smo vodstvo 62:67, no ubrzo primili tricu, Kučić nakon toga napravio prekršaj u napadu, a Slovenci sa bacanja došli do 67:67, na 3:13 prije kraja. Pleadin je promašio tricu tada, Slovenci isto učinili, da bi nakon nove naše greške, Robert Jurković iz kontre doveo Sloveniju u vodstvo 69:67.

Bošnjak nam je vratio izjednačenje 69:69, a Jurković na drugoj strani promašio oba bacanja te nam dao novu priliku, koju je iskoristio Kučić za 69:71, minutu do kraja. Šćuka je promašio tricu, a Menalo u kontri zakucao za 69:73, da bi tek u trećem napadu Jurković ubacio dvicu za 71:75, 27 sekundi do kraja. Ubacio je Jurković nakon toga dvicu uz dodatno bacanje, koje je ubacio za 74:75, a ostalo je još 7 sekundi do kraja. Slovencima je ostao još jedan mali prekršaj prije bonusa, tek nakon 4 sekunde su ga uspjeli napraviti, a onda gurnuli novim prekršajem Kučića na liniju bacanja. Ubacio je Kučić oba, Slovencima ostalo dvije sekunde, ali šut za tri poena nije ušao i Hrvatska je upisala prvu pobjedu, 74:77.

Sjajnu utakmicu odigrao je Tomislav Buljan, koji je ubacio 25 poena, uz šut 10/16 te čak 15 skokova. Vito Kučić je ubacio na kraju 19 poena, Matej Bošnjak 15.

Luka Šćuka kod Slovenije prvo ime sa 19 poena.