EP U20: Drama pripala Belgiji, u srijedu sa Italijom u osmini finala

Porazom od Belgije, naše momke u srijedu čeka Italija u osmini finala.

Bez obzira na iznenađujuću pobjedu Slovenije protiv Francuske, bilo je jasno da nam pobjeda donosi 2.mjesto i susret protiv Grčke, dok bi nas poraz gurnuo na 3.mjesto i Italiju u osmini finala.

Dosta dobro su naši momci otvorili posljednju utakmicu skupine A protiv Belgije. Od početka su nametnuli jedan svoj ritam, za koji protivnik nije imao odgovor, sa dosta preuzimanja u obrani i kontroliranim napadom. Sve to donijelo nam je vodstvo nakon prvih deset minuta 23:17.

Imali smo opet mali pad koncentracije u drugoj četvrtini, što nas je dovelo u male probleme u obrani, koje je Belgija kažnjavala sa nekoliko lakih poena i u 14.minuti uspjeli su doći do 27:27. Nakon toga, ekip su nekoliko puta izmjenile vodstvo, no uveli smo protivniks u bonus pred kraj poluvremena i uspjeli otići na odmor sa 40:37 vodstvom.

Vito Kučić je ubacio 11, Matej Bošnjak i Tomislav Buljan svaki po 9 poena u prvom dijelu.

Nismo najbolje ušli u drugo poluvrijeme i odmah je stigla kazna. Belgijci su nas lomili malo po malo i u 27.minuti imali su najviših 48:54, stali smo prije svega u napadačkom dijelu, gdje smo teško dolazili do poena. Bilo je jasno da ćemo morati u posljednjoj četvrtini nešto značajnije mijenjati, kako bi ostali u utakmici. Ipak, kada smo u posljednje dvije minute podigli agresivnost u obrani, došli smo do 6 lakih poena i izjednačenja rezultata na kraju treće, 54:54.

Kontrolirali smo i igru i rezultat na startu posljednje četvrtine, u posljednjih pet minuta ušli sa 61:59 i bilo je jasno da su sve opcije još otvorene što se tiče pobjednika susreta. Tricom Kučića nakon vodstva Belgije, poveli smo 64:63 u 37.minuti, no brzo je Belgija vratils svoje vodstvo, ali Kučić se razigrao i novom tricom nas vratio na 67:65. Belgija je tada izjednačila dvicom na 67:67, na 2:10 do kraja, Menalo izgubio loptu, a Makwa ubacio dvicu u kontri uz dodatno bacanje za 67:70, 1:52 do kraja.

Buljan je tada promašio dvicu, a De Ridder ubacio tricu za 67:73. Pleadin je dvicom smanjio na 69:73, Buljan odigrao odličnu obranu i dobili smo priliku u posljednjoj minuti za preokret. Bošnjak je prvo dobio blokadu, a Kučić nakon toga promašio tricu i Belgija je iz kontre otišla na 69:75. Tricu je stavio za 72:75 tada Menalo, koji je odmah radio brzi prekršaj, De Ridder zabio samo drugo, da bi Menalo izborio tri slobodna bacanja nakon prekršaja na trici. Ubacio je Menalo sva tri za 75:76, ostalo je Belgiji 10 sekundi za napad. Nakon prekršaja, Makwa nije zabio niti jedno bacanje, a Buljan nije uspio sa centra zabiti za pobjedu.

Vito Kučić i Matej Bošnjak su ubacili svaki po 17 poena za Hrvatsku, Tomislav Buljan je dodao 16.

Kod pobjednika, prvo ime Thijs De Ridder sa čak 28 poena.