EP U20: Hrvatska otvorila prvenstvo porazom od Francuske

Momci Ivana Tomasa su porazom otvorili EP.

Početak utakmice i dominacija Francuske odmah su pokazali u kojem će smjeru ići ova utakmica. Francuzi su agresivnim pristupom od početka “odgurali” naše momke od koša, koji su se više orjentirali na vanjski šut, koji ih i nije previše služio. No, više od toga, mučili smo se u obrani, Francuzi su često ostajali sami na vanjskim šutevima, koje su u početkz i zabijali i malo po malo rasla je njihova prednost. Ipak, ulaskom Lea Menala, Hrvatska je malo živnula, iako je i dalje bila u zaostatku i bez pravog odgovora na agresivnost protivnika pa je kraj prve četvrtine završio visokim vodstvom Francuske 13:27.

Nisu se naši momci ni u drugoj četvrtini uspjeli značajnije oduprijeti Francuskoj, nastavili su se problemi u obrani, napadi su bili prilično sterilni, bez prave ideje i protičnosti, osuđeni na nekakva individualna riješenja, što nas je u 15.minuti dovelo do najvećeg zaostatka (15:32). Do kraja poluvremena, Francuzi su sačuvali visoku dvoznamenkastu prednost, iako su ubacili samo 15 poena (naši 12) i na poluvrijeme se otišlo sa rezultatom 25:39 za Francusku.

Hrvatska je uz loš šut 9/26, imala i čak 12 izgubljenih lopti, što dovoljno govori kako su momci u bijelo-crvenim dresovima izgledali u prvom poluvremenu.

Menalo je sa četiri vezana poena Hrvatsku primakao na 29:39, a bilo je vidljivo da je izbornik Tomas naredio svojim igračima hitno podizanje agresivnosti u obrani, ne bi li njegova momčad ostala konkurentna. Nakon trice Vite Kučića, došli smo na 35:43, najbliže Francuskoj do tada, a svoje poene ubacio je nakon toga i Matej Bošnjak za 37:43 i time out Francuske. Mali pad koncentracije nakon toga u obrani, protivnik je iskoristio i sa dvije trice ponovno otišao na dvoznamenkastu prednost, 42:53. Dobila je Hrvatska na kraju treću četvrtinu 22:18 i utakmici malo dala daška neizvjesnosti, prije svega na krilima super raspoloženog Menala.

U posljednjoj četvrtini, Hrvatska je stalno puhala za vratom Francuskoj, razigrao se i Kučić, no i dalje su se naši momci mučili u tim obrambenim zadacima pa su Francuzi pogodili nekoliko otvorenih trica, što im je opet donijelo veću prednost. Bili su naši momci u ritmu jedne dobre akcije pa dvije loše, zonska obrana i nije donijela previše dobroga, a kada je Tomas iz igre dvije minute prije kraja, kod +10 za Francusku izvukao nape najbolje igrače Menala i Kučića, bilo je jasno da idemo u poraz.

Na kraju pobjeda Francuske 65:76.

Leo Menalo je bio najbolji naš igrač, ubacio je 25 poena uz samo jedan promašeni šut (7/7 za dva, 3/4 za tri), dok je Vito Kučić utakmicu završio sa 13 poena.

Sliku nam šalje: Antonela Pongračić