Hrabra Hrvatska pala u zadnjoj četvrtini, Francuskoj polufinale

Nakon prilično loše prve četvrtine, naši su se momci probudili u nastavku, imali izjednačenje pred zadnju četvrtinu, no više od toga nisu mogli i Francuska je zasluženo otišla u polufinale.

Europsko prvenstvo, četvrtfinale:

Hrvatska-Francuska 63:71 (23:10,12:12, 25:12,16:24)

(Nakić 24, Batinić 16/ Affo Mama 17, Beyhurst 14)

Nije najbolje počelo za Hrvatsku. Francuska je našu momčad već na početku “pretrčala” i otišla na dvoznamenkastu prednost, odmah je bilo jasno da će se naši momci teško vratiti, jer su Francuzi pokazali zavidnu dozu trke i agresivnosti, na što mi u proteklim utakmicama nismo naviknuli. S +13 se otišlo na mali odmor. Pokušavao je Rajković raznim izmjenama, no ništa nije urodilo plodom, Francuzi su samo povećavali svoju prednost. Probali su naši igrači sa visokim presingom i udvajanjima i čak je to u nekim situacijama urodilo plodom, no neke otvorene šuteve i zicere su naši igrači mašili pa se razlika nije previše smanjivala, Francuska je i dalje kroz drugu četvrtinu imala desetak poena prednosti. Iako je naša momčad uspjela izvući “egal” u drugoj četvrtini (12:12), zaostatak je i dalje bio prevelik.

Toni Nakić s 11 poena je bio naše prvo i jedino raspoloženo ime.

Otvorili su naši igrači drugi dio tricom Jordana, no Francuska je napravila brzu seriju 4:0 i ponovno pobjegla na +14. Koš-faulom Vrgoča i dvicom Batinića Hrvatska je smanjila na 39:30, a nakon kontre Nakića, Francuska je načinila prekršaj i pozvala time-out, bilo je očito da se Hrvatska probudila, puno bolje su naši momci u tim trenucima izgledali nego prvo poluvrijeme. Košem Vrgoča približili smo se na 41:36, četiri minute prije kraja treće četvrtine, da bi nas Nakić bacanjima doveo na najmanji zaostatak, 43:39, a u slijedećem napadu Batinić je nakon lijepog skoka u napadu smanjio na samo 43:41. U posljednje dvije minute obje su ekipe postigle po 4 poena, no u zadnjim sekundama Hrvatska je izborila slobodna bacanja, Batinić je realizirao oba za izjednačenje 47:47 i potpuni povratak u utakmicu. Hrvatska je dobila treću četvrtinu 25:12.

Zanimljiv je bio početak zadnje četvrtine, gdje su i jedni i drugi krenuli tricama pa se igra rasplamsala, a Francuska je prešla u vodstvo 54:51, što je Rajkovića natjeralo na time-out, kako Hrvatska ne bi otišla u još veći zaostatak. Time-out i nije previše pomogao, sa dosta muke u napadu i izgubljenim loptama dozvolili su naši igrači Francuskoj da ode na +6 u 33. minuti. Ponovno smo imali previše rupa u obrani i loših dodavanja u napadu, što su Francuzi kažnjavali poenima. Dvije minute prije kraja Francuska je imala vodstvo 61:53 i po prikazanom, bilo je teško za očekivati naš preokret. Tricom Nakića smanjila je Hrvatska na 63:58, minutu i pol prije kraja, no sve nade tada je ugasio omaleni Beyhurst prodorom za 65:58. Promašio je tada Nakić dva čista zicer za redom i priči je bio kraj. Uslijedio je tada niz slobodnih bacanja i Francuska je na kraju slavila rezultatom 71:63.

Toni Nakić je ponovno bio naše prvo ime s 24 poena i 4 skoka, Josip Batinić je dodao 14 poena i 3 skoka, a Ivan Vrgoč 11 poena i 11 skokova. Puno su ekipo nedostajali poeni Jordana, samo 7, te posebno Palokaja i Šarića koji se nisu uspjeli upisati u strijelce.