Hrvatska pala tek nakon produžetka protiv Francuske

Ponovno je naša reprezentacija odigrala neizvjesnu i dramatičnu utakmicu, no ovoga puta izgubila i to nakon produžetka.

Europsko prvenstvo, četvrtfinale:

Hrvatska-Francuska 78:80 OT (14:17,19:20,14:11,25:24,6:8)

(T.Ivišić 25, Z.Ivišić 15/ Traore 18, De Sousa 16)

Prilično neizvjesno i izjednačeno prvo poluvrijeme vidjeli smo u četvrtfinalnom dvoboju naše i reprezentacije Francuske. Francuzi su cijelim prvim poluvremenom imali vodstvo, ali naša reprezentacija je konstantno držala priključak i nije dozvolila protivniku značajnije vodstvo, iako smo imali nekoliko prilika za vodstvo i preokret, no ipak smo bili u minimalnom zaostatku.

Početkom drugog poluvremena proigrala je naša ekipa i dobila treću četvrtinu, a na samom ulasku u zadnjih deset minuta, odličnim reakcijama stigli smo do izjednačenja, a ubrzo i do vodstvs 53:49 u 32. minuti utakmice. Već je tada bilo vidljivo da će ovo biti slična utakmica do kraja kao i jučerašnja protiv Izraela. Neizvjesna i dramatična. Ono što je veselilo u tim trenucima je da smo preuzeli kontrolu utakmice, napadi su izgledali odlično, kao i obrana. No, ipak nas je dočekala žuta minuta, ili bolje rečeno dvije-tri pa su Francuzi iskoristili naše promašene napade i potpuno se vratili u utakmicu pa smo zabilježili njihovo vodstvo 56:59 u 34. minuti, ali naši su momci bili uporni i za samo minutu vratili vodstvo na našu stranu 63:62, u 36. minuti. Sjevale su tada trice i s jedne i s druge strane, sve je mirišalo na dramu do kraja. U zadnju minutu se ušlo sa rezultatom 69:71 za Francusku. U slijedećem napadu Tomislav Ivišić je promašio tricu, a zatim i napravio prekršaj za slobodna bacanja Francuske. Zabili su Francuzi jedno bacanje i 69:72, ostalo je 28 sekundi do kraja. Hrvatska se odlučila za prodor, a prekršaj je izborio Brala koji je prvo promašio prvo bacanje, a drugo zabio za 70:72, na 14 sekundi do kraja i napad Francuske, koji su odmah napravili prekršaj u napadu i dali nam šansu da se vratimo u utakmicu. Brala je krenuo na prodor, no zaustavljen je blokadom i ostalo nam je 7 sekundi za popravak. Lebo je šutirao za tri i bio blokiran, ali je Tomislav Ivišić uhvatio odbijanac i samo sekundu prije kraja zabio za izjednačenje 72:72, nakon čega su Francuzi pozvali time-out, ostalo je još 1.5 sekundi, no otišlo se u produžetak, uspjeli smo se obraniti.

Francuzi su bolje otvorili produžetak i poveli 73:76 nakon minute i pol, no odlični Tomislav Ivišić je još jednom tricom vratio izjednačenje 76:76. Klarin je tada promašio oba bacanja i u obrani napravio prekršaj, a Francuzi zabili jedno bacanje za 76:77, ali braća Ivišić odličnu su suradnju kapitalizirali dvicom za novo naše vodstvo 78:77, 1:50 prije kraja. Uslijedila je naša nepotrebna greška u dodavanju, što je Francuska kaznila tricom za 78:80, a mi slijedeći napad nismo uspjeli uopće šutirati. Ostalo je 35 sekundi do kraja kod rezultata 78:80 i naš napad, koji je zaustavljen blokadom pa smo dobili priliku u samo 4 sekunde izboriti produžetak ili pobjedu. Nakon izvođenja loptu je dobio Lebo, koji nije uspio normalno uputiti šut za tri poena i pobjeda je pripala Francuskoj.

Ostaje možda upitno zašto smo u predzadnjem napadu žurili i zašto zadnji šut nije uzeo netko od naših najboljih igrača…

Odličan je u našim redovima bio Tomislav Ivišić s 25 poena i 7 skokova, dok je njegov brat Zvonimir dodao 15 poena i 7 skokova.