Hrvatska pobjedom zadržala nadu

U vrlo dobro popunjenoj dvorani Gradski vrt u Osijeku, naša je reprezentacicija ugostila Mađarsku i ostvarila vrijednu pobjedu pred odlazak  u Litvu.

Hrvatska-Mađarska  (22:15,22:23,18:12,12:19)

(Bilan 22, Bošnjak 17/Perl 20, Vojvoda 14)

Otvorili smo polaganjem Luke Babića za početno vodstvo 2:0, a onda je na scenu stupio Miro Bilan, koji je u prvoj četvrtini bio nezaustavljiv u napadu, a u obrani je skupljao skokove. Vrlo brzo smo pobjegli Mađarima na 20:5, no onda je Anzulović napravio nekoliko izmjena i Mađari su za samo minutu i pol napravili seriju 10:0 i vratili se u utakmicu. Uspjeli smo se pribrati do kraja prve četvrtine, a semafor je nakon uvodnih deset minuta pokazao 22:15. Miro Bilan je postigao 14 od naših 22 poena, kod Mađara David Vojvoda 7 poena.

Loše smo otvorili drugu četvrtinu i Mađari su ponovno ušli u seriju i za pet minuta potpuno anulirali našu prednost i poveli 27:28, na što je Anzulović bio primoran zvati time-out. Loša igra u obrani, bez ideje u napadu koštali su nas vodstva. No, opet nas je u utakmicu vratio odlični Bilan, koji je u 16.minuti došao do svog jubilarnog 20 poena. Sa dvije trice prednost nam je donio Domagoj Bošnjak, koji je bio naš drugi strijelac sa 8 poena. Poluvrijeme smo unatoč nešto skromnijoj igri i čak deset izgubljenih lopti zaključili vodstvom 44:38. Kod Mađara najbolji strijelac Vojvoda sa 7 poena.

Početak drugog poluvremena bio je u znaku koševa Marina Rozića i trice Domagoja Bošnjaka koji su nas brzo odveli na +11 (49:38). Nastavili su naši u dobrom ritmu u nastavku, a ponovno je Bošnjak bio precizan za tri poena u 28. minuti i stekli smo prednost 58:45, u tom trenutku najveću na utakmici. Zaključili smo treću četvrtinu sa rezultatom 62:50, koša Junakovića u zadnjim sekundama ipak nije priznat. Zbog tri osobne greške Bilan nije previše participirao u trećoj četvrtini pa je i ostao bez poena.

Anzulović je već nakon dvije minute zadnje četvrtine bio primoran zvati time-out, prije svega zbog loših obrambenih reakcija te loših akcija u napadu. Mađari su se primakli na ozbiljnih 62:57, a nakon time-outa u igru su se vratili Bilan, Rozić i Junaković, a bilo je vidljivo da za igru uopće nije raspoložen Jakov Mustapić, koji nije pružio ništa niti u napadu niti u obrani i bilo je posve nejasno čemu forsiranje njegove minutaže. Uveli smo se u male probleme petom osobnom do tada odličnog Junakovića, na dvije minute pri kraja, ali Zubčić nas je odveo na +6 minutu i pol prije kraja. Odigrali smo u slijedećem napadu odličnu obranu, a Mustapić je položio za +8 minutu prije kraja. Ipak, Mađari su nakon prekršaja Mustapića zabili oba bacanja i približili se na 72:69, 19 sekundi prije kraja. Bošnjak je nakon prekršaja promašio oba bacanja, ali je borbeno uhvatio loptu u napadu i zaradio opet prekršaj, nakon kojeg je sam sebe popravio zabivši oba bacanja za 74:69 i pobjedu.