Hrvatska se probudila u drugom poluvremenu i odnijela pobjedu iz Poljske

Teškom mukom, Hrvatska je došla do pobjede u Varšavi protiv Poljske.

Sjajan ambijent u Torwar Areni u Varšavi dočekao je našu momčad, ambijent koji u Hrvatskoj nećete vidjeti, u to budite sigurni.

Nije to izgledalo najbolje na početku susreta za nas. Sporo, tromo, bez previše živosti, ali i preciznosti sa naše strane pa je Poljska potpuno kontrolirala igru i rezultat u prvoj četvrtini. Naši igrači su u prvoj četvrtini izgledali prilično nezainteresirano, bez nekih pravih ideja u napadu, a sa druge strane Igor Miličić na klupi Poljske je odlično iskautirao našu igru i onemogućio neke naše ideje. Imala je Poljska 15:11 nakon prve četvrtine.

Drugu smo otvorili tricom Lovre Gnjidića, uzvratio domaćin sa dvije vezane i u 14.minuti Poljska je imala najviših 21:14. Mateusz Ponitka nam je do tada zadavao najviše problema, a Aleksander Balcerowski se lako obračunavao sa Ivicom Zupcem na obje strane terena. Miksao je Damir Mulaomerović, tražio raspoložene igrače, no nije ih nalazio, a mi smo redali promašaje i u drugoj četvrtini. Poljska je u 16.minuti imala 26:18, a nakon trice A.J. Slaughtera i 29:18. U tom trenutku statistika naših najboljih igrača bila je slijedeća: Bojan Bogdanović 2 poena iz bacanja, šut 0/4, Jaleen Smith 0 poena, šut 0/4, Dario Šarić 3 poena, šut 1/4. Izgledali smo kao razbijena vojska koja pojma nema što radi na terenu, pre mekani, spori, bezvoljni, a katastrofalnih 21 ubačeni poen za 20 minuta dovoljno govori.

Ovako je izgledala statistika nakon prvog poluvremena naše ekipe, uz još po 3 poena Gnjidića i 4 Hezonje.

Ukupan šut za tri poena bio nam je 1/13, uz 9 izgubljenih lopti.

Bogdanović je otvorio drugi dio tricom, prve poene ubacio i Smith, a sa dvije agresivnije obrane, uveli smo domaćina u tri nerealizirana napada i serijom 6:0 došli smo na 31:27 i Miličić je bio primoran na time-out svoje reprezentacije. Nakon trice Smitha, približili smo se na 34:32 u 23.minuti, najbliže do tada. U tim trenucima na životu nas je držala puno bolja obrana od one koju smo gledali u prvom dijelu utakmice. Obje su reprezentacije pojačale tempo pred kraj četvrtine, a mi smo i dalje bili u rezultatskom zaostatku, u posljednje dvije minute ušlo se sa vodstvom 44:40 za Poljsku. Nakon toga, mini serijom 7:0 došli smo do prvog vodstva 44:47, a na kraju treće rezultat je bio 47:49.

Neizvjesnost i izjednačena borba nastavile su se i u posljednjoj četvrtini. Poljaci su se vratili u utakmicu na krilima Ponitke i Slaughtera, a u posljednjih pet minuta ušlo se da vodstvom domaćina 58:57. Zubac je zakucavanjem spustio na 60:59 u 37.minuti, obranili smo se nakon toga, a onda je Šarić nepotrebno izgubio loptu, a Poljska iskoristila poklon i povela 62:59, na ulasku u posljednje tri minute. Izjednačio je Simon tricom za 62:62, a onda smo opet naivno ispali u obrani, Poljska opet povela, da bi Hezonja uzvratio sa dvije vezane trice za 64:68 Hrvatske, na 1:27 do kraja. Ponitka je ubacio brzu tricu za 67:68, izgubili smo loptu u napadu tada, domaćin prvo promašio šut, a onda je Zyskowski napravio prekršaj na Zupcu, koji je ubacio oba bacanja za 67:70, 42 sekunde prije kraja.

Sokolowski je promašio tricu za produžetak, Hezonja uhvatio skok, a Smith poslije toga izborio bacanja. Ubacio je oba za +5, domaćinu ostalo 12 sekundi, Ponitka smanjio na 69:72, ali nije višo bilo vremena za preokret.

Sa 19 poena i 10 skokova Ivica Zubac je bio naše prvo ime, Bojan Bogdanović je dodao 16, a Mario Hezonja 10.

Mateusz Ponitka je sa 26 poena bio prvo ime domaćina.