Hrvatska slomila Mađarsku u drugom dijelu, Smith ponovno najbolji strijelac

Naša je reprezentacija ostvarila novu pobjedu u pripremnom periodu, ovoga puta nad Mađarskom.

Nakon svojevrsnog zagrijavanja u prvom dijelu utakmice, naši su reprezentativci u drugom poluvremenu slomili Mađarsku i upisali novu pobjedu u pripremnom periodu. Novu vrlo dobru utakmicu odradio je Amerikanac u našim redovima, Jaleen Smith, koji je pokazao da se jednako dobro snalazi na pozicijama jedan i dva, bio je naš najbolji strijelac drugu utakmicu u nizu, sa 19 poena (5 trica). Svoje prve, sasvim solidne minute odradio je i Kruno Simon, a zanimljivo je da su naša dva najpotetnija igrača u napadu, Bojan Bogdanović i Mario Hezonja u prvom poluvremenu ostali bez poena.

Hrvatska reprezentacija se u pripremama za Eurobasket i pretkvalifikacije, u Opatiji susrela se reprezentacijom Mađarske. Izbornik Damir Mulaomerović je počeo susret sa petorkom Smith, Simon, Bogdanović, Šarić, Matković. Ono što je bilo vidljivo iz aviona je velika želja da se nekim napadačkim riješenjima što prije završe neki naši napadi pa smo u početku utakmice odmah bili u zaostatku za protivnikom, koji je puno bolje, reklo bi se konkretnije otvorio susret i kroz cijelu četvrtinu držao konstantno vodstvo. Nisu naši napadi izgledali previše atraktivni, niti plodonosni, iako je htjenje bilo na nivou, no Mađarska je igrala dobru obranu, sa dosta udvajanja na Matkoviću i Šariću i u tom protoku lopte smo imali najviše problema. Nije nas služio previše niti šut i sve to dovelo je Mađarsku do prednosti nakon prvih deset minuta od 17:24. Smith je u tom periodu bio naš najraspoloženiji igrač, dok su Bogdanović i Hezonja ostali bez poena u prvom poluvremenu.

Drugu četvrtinu smo otvorili nešto bolje, ulaskom Hezonje i Zupca malo se promijenila naša koncepcija igre, iako je i dalje najveći problem bio naš šut, ali i slobodna bacanja. Ipak, malo po malo, hvatali smo Mađarsku i nakon kontre Ramljaka tek u 16.minuti smo stigli do prvog izjednačenja, 31:31. Dobru rolu nastavio je Smith, koji je na kraju poluvrijeme završio sa 11 poena, od čega tri trice, a mi smo uspjeli otići na poluvrijeme sa vodstvom, 37:35. Zanimljivo je da je Bogdanović ostao cijelo poluvrijeme bez poena, a i dalje bez šuta prema košu. Mađare je na životu držao raspoloženi David Vojvoda, koji je palio iz svih pozicija, reklo bi se uz lovačku dozvolu svog trenera za završavanje većine akcija svoje reprezentacije. Roko Prkačin, Pavle Marčinković i Goran Filipović su bili jedini igrači koji nisu dobili minutažu u prvom dijelu utakmice.

Drugo smo poluvrijeme otvorili napadačaki jako dobro, poene su ubacivali Smith, Simon, a prvu tricu stavio je i Bogdanović i za nešto više od tri minute pobjegli smo Mađarskoj na 48:39, šut smo bitno popravili i to se odmah osjetilo na rezultatu. Uz spomenute strijelce, na terenu su još bili Šarić i Zubac i izbornik je našu najjaču petorku držao sve do 26.minute, kada je Simona zamijenio Mavra. Nakon trice Smitha u 28.minuti po prvi puta smo otišli na dvoznamenkastu prednost, 55:44, Šarić je tada realizirao kontru za 57:44, a nakon dvice Matkovića, pobjegli smo na +15 (59:44) minutu prije kraja treće četvrtine. Dominaciju smo potvrdili dobivenom trećom četvrtinom 22:10.

Početak posljednje četvrtine izbornik je iskoristio za promjenu na niskim pozicijama pa je tako Mavra vodio igru, a Smith se preselio na dvojku, gdje je pokazao dosta dobru igru, ali i preciznost s obzirom da je odmah na početku ubacio svoju petu tricu i 19 poen. Razigrao se i Hezonja, povezao 4 poena i održavali smo 15-ak poena prednosti sve do ulaska u posljednjih pet minuta. Prkačin je u igru ušao pet minuta prije kraja prvi puta na susretu, a Hezonja je novim poenima digao naše vodstvo na najviših +18, 73:55. Prve su minute nakon njega dobili i Goran Filipović i Pavle Marčinković, a Hrvatska je na kraju slavila sa visokih 84:64.

Smith je bio naše prvo ime sa 19 poena, 3 skoka i 2 asistencije, Matković je dodao 13 poena i 8 skokova, a Hezonja je utkamicu završio sa 12 poena.

Mađare je predvodio Zoltan Perl sa 17 poena.