Hrvatska teškom mukom savladala Estoniju i osigurala osminu finala

Hrvatska je preko Estonije došla do druge pobjede na Eurobasketu.

Nismo najbolje ušli u susret protiv Estonije, koja ja morala biti lak zalogaj za naše momke, koji bi tom pobjedom potvrdili plasman u osminu finala. Estonci su se pokazali na početku utakmice kao tvrd orah, naši su se igrači mučili sa šutom, nakon 13 minuta igre, Bojan Bogdanović, Mario Hezonja i Ivica Zubac su bili bez poena, uz šut iz igre 0/5. Ipak, imali smo +4 nakon prvih deset minuta (20:16), no onda smo ponovno loše ušli u drugu (0:5 Estonije), da bi Hezonja tricom i svojim prvim poenima vratio prednost na našu stranu. Dario Šarić i Karlo Matković su nas svaki sa po 7 poena držali u igri, a Zubac je svoje prve poene zabio u 15.minuti utakmice.

Tražio je Mulaomerović raspoloženu petorku koja će slomiti Estoniju, koja se cijelo prvo poluvrijeme držala u korak sa nama, na ruku nam nije ni išao velik broj izgubljenih lopti pa smo tako u 18.minuti već bili na velikih 13 izgubljenih lopti. Završili smo prvi dio sa +4, 33:29.

Drugo poluvrijeme otvorili smo dobro, imali dva puta +8, no nikako nismo uspijevali dodatno slomiti Estoniju, koja je u 27.minuti došla na samo 45:44, no brzo je Jaleen Smith uzvratio tricom za 48:44. Bogdanović i Hezonja su i dalje muku mučili sa napadačkim dijelom igre (samo 9 ukupnih poena), a niti Zubac nije bio previše raspoložen (4 poena). Kraj treće četvrtine donio nam je ponovno rezultatski odmak, 53:46, Estonija dvicom smanjila na 53:48, što je i bio konačan

Otvorili smo četvrtu zakucavanjem Zupca i dvicom Šarića za 57:48, izgledalo je to malo bolje na obje strane terena, stao je malo i napad Estonije i imali smo lijepu priliku odvojiti se. Ipak, nova izgubljena lopta, trica i nesportska Hezonje vratili su Estoniju u egal, 59:58 u 33.minuti. Nevjerojatno koliko smo pali u svega tri minute i uveli se u probleme pred posljednjih pet minuta. Suci su se malo pogubili u tim trenucima, propustili svirati prekršaj na Zupcu, zatim Smithu svitali nepostojeći prekršaj, a nakon dvice Simona, imali smo novih +5, 63:58 na 4:40 do kraja.

Estonci su dva napada realizirali, mi dva propustili i u 37.minuti semafor je pokazao 66:65 za nas.

Simon je stavio dvicu za 68:65, obranili smo se u sljedećem napadu, no Matkoviću je ispala lopta u ključnom trenutku gdje smo mogli na +5. Zakucao je Kotsar za 68:67, tricu promašio Simon, a Matković zakucao u popravnom za 70:67. Estonci su promašili prvi napad, uhvatili napadački skok zatim pa opet mašili, i dali nam šansu 45 sekundi prije kraja da zapečatimo pobjedu. Šarić se spetljao sa loptom i dao Estoniji priliku za povratak u utakmicu. Simon je prekršajem zaustavio prvi napad Estonije, a onda je Šariću sviran prekršaj na šutu za tri poena Joesaara, koji je ubacio dva za 70:69, ostalo nam je 9 sekundi. Smith je dobio dva bacanja, ubacio oba za +3. Bogdanović je prekršajem zaustavio Venea, koji je imao dva bacanja, ubacio prvo, a Šarić nakon skoka izborio prekršaj i dva bacanja. Ubacio je Dario samo prvo, a dalekometni šut Venea nije našao put do koša i Hrvatska je upisala pobjedu 73:70.