Hrvatska u zadnjoj minuti ispustila pobjedu protiv Litve

U prvoj utakmici za plasman od 5. do 9. mjesta na Europskom prvenstvu, naša je reprezentacija izgubila od Litve u nevjerojatnoj završnici.

Europsko prvenstvo, za plasman od 5. do 9.mjesta:

Hrvatska-Litva 93:94 (27:16,18:19,23:31,25:28)

(Bajo 24, Palokaj 20/ Vasiliauskas 17, Kozys 17)

Odlično je Hrvatska krenula u utakmicu, brzo povela 8:0 i dala Litvi do znanja da će se morati jako potruditi kako bi dobila ovu utakmicu. Taj početak je obilježio Darko Bajo, koji je dominirao pod koševima. Nametnuli su Rajkovićevi momci visok ritam, pogotovo u obrani, dok su u napadu akcije funkcionirale vrlo dobro pa su naši momci na kraju prve četvrtine imali +11. U drugoj četvrtini, naši su momci nastavili istim ritmom, ne toliko efikasno kao u napadu, no obrana je funkcionirala dobro pa se Litva nije mogla približiti ispod deset razlike, što je našoj ekipi jamčilo miran kraj poluvremena i konačnih 45:35 prije odlaska na poluvrijeme. Darko Bajo s 13 i Toni Nakić s 11 poena su bili naši najbolji pojedinci.

Popriličan šok su nam priredili suci, koji su na početku drugog poluvremena svirali nepostojeći prekršaj Nakića, kojem je to bio četvrti, a nakon njegovog prigovora dosudili su mu i tehnički, što je automatski značilo isključenje i vidjelo se kroz cijelu četvrtinu koliko je nedostajao ekipi. Dobra obrana iz prvog poluvremena je popustila, Litva je sve lakše i lakše dolazila do prostora za poentiranje, što nas je dovelo u situaciju da smo prosuli deset razlike i izgubili četvrtinu 23:31. Sa rezultatom 68:66 se ušlo u zadnju četvrtinu. Iako se Litva primaknula na minimalan zaostatak, Hrvatska je kontrolirala igru i brzo vratila u zadnjoj četvrtini prednost od nekih 6-7 poena, no osjetilo se da polako gubimo konce. Tricom Palokaja, dvije i pol minute prije kraja imala je naša momčad +6, no nekim brzopletim riješenjima i izgubljenim loptama dozvolili su Litvi da se vrati. Kod rezultata 93:89, Litva nam je u presingu ispod koša uzela loptu, zabila dvicu uz dodatno bacanje te smanjila na 93:92. Našoj ekipi je ostao cijeli napad i nakon nekoliko izmjenjenih dodavanja, Jordano je šutirao na koš i promašio, jedan igrač Litve je uhvatio loptu, a Bajo je u pokušaju napadačkog skoka napravio prekršaj, a Uleckas s druge strane realizirao dva bacanja i doveo Litvu u vodstvo 93:94. Hrvatskoj je ostalo pet sekundi, no našo igrači nisu uspjeli niti šutirati na koš.

Darko Bajo je bio naše prvo ime s 24 poena, 10 skokova i 3 asistencije, dobru rolu je odigrao Jan Palokaj s 20 poena i 6 skokova.