Hrvatska utišala Istanbul: Šarić i društvo srušili Tursku i osvojili pretkvalifikacijski turnir!

Hrvatska je svim segmentima igre nadigrala Tursku i plasirala se u kvalifikacije za Olimpijske igre.

Bilo je jasno da će početak utakmice, odnosno uvodne minute finalnog susreta, uvelike odrediti tijek dvoboja. Turci su se uzdali u domaći teren i atmosferu, koju su vrlo brzo naši momci utišali. Od početka je bilo jasno da smo kvalitetnija momčad, sa puno više riješenja u napadu, ali i širine. Dario Šarić je na početku susreta bio raspoložen u našoj momčadi, a posebno smo bili raspoloženi u šutu za tri poena i već nakon prvih deset minuta imali smo isto toliko poena prednosti (14:24).

Obranu je naša momčad igrala jako dobro pa je tako prvo ime domaćih, Korkmaz bio limitiran na minimalan broj poena, do 17.minute je ostao samo na dva poena. Šarić je u drugoj četvrtini povezao dvije trice, nadovezao se Mario Hezonja također sa dvije trice i sredinom poluvremena smo imali najviših +16 (22:38). Ivica Zubac je radio velike probleme domaćem centru Sengunu, koji je već bio na tri osobne greške, a Hrvatska nakon poena Hezonje u 18.minuti imala ogromnih +20 (25:45). Turci su u tim trenucima bili prilično nemoćni i nervozni, tehničku je zaradio nervozni izbornik Turske, Ataman i u tim trenucima sva je voda debelo išla na naš mlin. Nakon time-outa, Turska je zaigrala agresivnije i presingom napravila brzu seriju 4:0, naši su se bekovi u tim trenucima malo pogubili i Sesar je brzo pozvao minutu odmora, ne bi li podijelio nekoliko savjeta za završnu minutu. Poluvrijeme je zaključio sjajni Dario Šarić tricom na asistenciju Zupca, za visokih 29:48.

Šarić je sa 15 poena (3/6 trice) i 6 skokova bio naše prvo ime u prvom poluvremenu, Hezonja je dodao 10 poena, uz 3 skoka.

Turci su na početku drugog poluvremena ponovno podigli agresiju, ali i preciznost, zabili dvije trice na uvodu, uzvratio je za nas Jaleen Smith pa smo i dalje imali od 15 do 18 poena prednosti. Korkmaz je nakon toga povezao pet poena i Turska je došla na 43:53, do tada najbližih deset razlike, u 24.minuti utakmice, a nakon još jedne njegove trice, Sesar je bio primoran na minutu odmora, jer je domaćin smanjio na zabrinjavajućih 46:53. Digla se i publika na noge, domaćin je bio u naletu i trebalo je naći riješenje za zaustavljanje domaće serije, koja je bila 17:5 od početka drugog poluvremena. Šarić je zakucavanjem malo primirio domaće navijače, nakon njega i Hezonja i opet smo imali dvoznamenkastu prednost, +11. Korkmaz je ubacio tada novu svoju tricu za 49:57, Filipović promašio svoj šut, a Sengun dvicom smanjio na 51:57, no Šarić je tada ubacio svoju novu tricu za 51:60 u 27.minuti. Nakon greške domaćina, Smith je ukrao loptu i položio u kontri za novih +11, 51:62. Turci su u tim trenucima sve karte bacili na šuteve za tri poena, prednjačio je Korkmaz u tome, no do kraja treće četvrtine i dalje smo imali kontrolu rezultata. Na kraju treće, semafor je pokazivao 55:66 za našu momčadi.

Posljednju četvrtinu Hrvatska je otvorila tricom Smitha, uzvratio je Kabaca istom mjerom, a nakon dvice Daria Drežnjaka u 32.minuti imala je Hrvatska 58:71. Nakon dvice Hezonje i trice Smitha, otišla je naša momčad ponovno na +16 (60:76). U posljednjih pet minuta ušlo se sa rezultatom 65:81 za Hrvatsku.

Iskontrolirala je naša momčad dvoznamenkastu prednost u završnim minutama, u kojima domaća momčad nije imala više ideje u napadu, zahvaljujući pravim reakcijama u obrani naših igrača i bilo je jasno tri minute prije kraja da će pobjeda pripasti Hrvatskoj. 69:84 je bio rezultat na 2:15 do kraja, nedostižno za Tursku.

Konačni rezultat 71:84 za Hrvastku, apsolutno zasluženo i dominantno. Dario Šarić je odigrao sjajnu utakmicu, imao je double-double učinak od 22 poena i 11 skokova, Mario Hezonja je ubacio 16 poena, uz 5 skokova i 3 asista, dok je Jalenn Smit imao na kontu 14 poena, Goran Filipović 10 poena, a Ivica Zubac 8 poena i sjajnih 10 skokova.

Za podsjetnik, Josip Sesar je u stopostotnom nizu otkada je sjeo na klupu reprezentacije: 12 utakmica, 12 pobjeda!