Indisponiranu Hrvatsku Brazil je potopio sa 27 razlike

Neugodan poraz na startu kvalifikacijskog turnira doživjeli su naši igrači od Brazila.

Kvalifikacijski turnir za odlazak na Olimpijske igre, Split:

Brazil – Hrvatska 94:67 (25:20, 20:14, 26:21, 23:12)

(Hettsheimer 20, Caboclo 17 / Bogdanović 16, Ukić 13)

Oko 2500 ljudi se skupilo u Spaladium Areni, kako bi pozdravilo Hrvatsku na startu kvalifikacija. Naša je momčad krenula sa petorkom Ukić, Drežnjak, Bogdanović, Šakić i Bilan, dok Aco Petrović nije krenuo sa svojim najjačim adutima, vjerojatno imajući u glavi da je već u polufinalu nakon što je jučer njegova momčad bila bolja od Tunisa. Roko Ukić je zabio naše prve poene, točnije tricu i uzvratio na Brazilovih 0:4, no Acina je momčad za nepune tri minute imala 12:5, uz dosta naših problema u obrani. Šakićeva trica i Drežnjakovo zakucavanje su nas doveli do 12:10, no gosti su uzvratili brzim poenima i opet pobjegli na +8 nakon šest minuta pa je Mršić pozvao time-out, prije svega uzrokovan lošom igrom u obrani. Mario Hezonja i Roko Rogić su zamjenili Šakića i Ukića, vrlo brzo i Žižić Bilana te Marčinković Drežnjaka, no i dalje smo bili u velikim obrambenim problemima. Žižić je brzo povezao 6 poena, malo nas vratio u život, no i dalje su nam Brazilci pravili velike probleme u obrani. Jordano i Planinić su krajem četvrtine upisali svoje uvodne minute, a na prvi mali odmor se otišlo sa prednošću Brazila 25:20.

Hezonja je pokušavao nekim individualnim riješenjima približiti nas Brazilu, tek iz trećeg pokušaja je Mario ubacio poene za 28:24. U igru su ušli Ukić i Bogdanović, umjesto Hezonje i Rogića, a naš najbolji igrač Bojan Bogdanović je i dalje bio bez poena, uz samo dva upućena šuta ka košu. Mučio nas je Brazil sa pick igrom, za koju Hrvatska nije imala riješenja i Aco je to maksimalno koristio tjerajući svoje igrače na takvu igru u napadu, koja mu je donosila, za nas, previše lakih poena. Ruke naših igrača u vanjskom šutu su i dalje bile teške, vjerojatno je i nervoza učinila svoje. Aci Petroviću je trebalo 16 minuta za prvu tehničku, iako se činilo možda i opravdano zbog prigovora na Hezonjine korake, na 37:29 za njegovu momčad. Ukić nas je vratio na -5 tricom, a prve poene upisao je i Bojan za potpuni priključak, manje od dvije minute do kraja (37:34) pa je izbornik Brazila bio primoran na svoj prvi time out. Hrvatska se, s druge strane, i dalje mučila sa šutom, Bogdanović kao da je bio indisponiran pa nikako nije uspjevao uhvatiti pravi ritam, dok je naša momčad u obrani i dalje najviše patila u pick igri, gdje su se centri presporo vraćali u obranu i Brazil je sve te propuste kažnjavao. U završnici poluvremena nakon greške Ukića, Hezonja je napravio nesportski prekršaj pa je Brazil sa dva pogođena bacanja otišao na +8, a u napadu iza nakon trice Hattsheimera i na +11. Hrvatsko je ostalo 7 sekundi do kraja, no Rogić nije uspio niti šutirati ka košu.

Prilično loše izdanje u obrani naše momčadi obilježilo je prvo poluvrijeme, slabo vraćanje centara nakon pick and roll igre i tu je Brazil izgradio svoju prednost. Također, očajan šut naših u prvom dijelu 13/32 ukupno, 4/15 za tri poena. Roko Ukić je bio naš prvi strijelac sa 8 poena u prvom dijelu, Mario Hezonja je dodao 6, dok je Bojan Bogdanović ostao na samo 2 poena u 15 minuta svoje igre.

Brazil je otvorio poluvrijeme novom tricom za +14 i nastavio sa svojom vrlo dobrom igrom. Razigrao se konačno malo i Bogdanović, vezao 5 poena, a nakon koš-faula Žižića, Hrvatska je došla na 54:46 u 24.minuti. Ipak, nikako se nismo mogli riješiti igre “korak naprijed, natrag dva” pa smo Brazilce opet častili sa nekoliko otvorenih šuteva, što su oni koristili pa su u 26.minuti imali novih +13, a brzo i na +15 pa je Mršić pozvao time-out, ne bi li probudio svoje momke, Brazil je u tim trenucima bio vrlo blizu pobjede, iako je do kraja utakmice ostalo jako puno vremena. Nismo pronalazili pravi ritam nikako, nije to dobro izgledalo i ponovno smo bili na tragu previše primljenih poena (61 u 27.minuti). Brazil je nastavio sa svojom vrlo dobrom igrom do kraja četvrtine, nizali su previše lakih poena igrači u žutim dresovima, dok je naša igra na obje strane terena bila i dalje sterilna i bez prave ideje, tek na momente smo izgledali dobro, no to je bilo premršavo da bi se ugrozio ovakav Brazil. Otišli smo na zadnji mali odmor sa zaostatkom od 16 poena (71:55) pa je bilo krajnje vrijeme da se naši igrači probude, u suprotnom nas je čekao poraz na startu kvalifikacija.

Brazil je ušao za manje od minute u probleme sa osobnim greškama (3 prekršaja), no Hrvatska to nije znala iskoristiti, dogodilo se baš suportno. Ponovno smo previše poklona i praznog prostora ostavljali u obrani i Brazlici su u 33. minuti imali najviših 20 razlike (79:59). I to sve istim principom igre, upornim forsiranjem pick and roll igre, za koju Mršić nije pronašao riješenje. U 37. minuti Brazil je imao ogromnih 90:62, a neki su gledatelji nekoliko minuta prije počeli napuštati dvoranu, nezadovoljni igrom naše momčadi, što je bio pokazatelj kako je Hrvatska danas izgledala većim dijelom utakmice. Luz je zabio za Brazil za +30 i to je bio najveći minus do tada za našu momčad.

Slavio je Brazil na kraju sa ogromnih +27 (94:67) i poslala nam jasnu poruku: PROBUDITE SE! Pljesak su na kraju utakmice pobrali igrači Brazila i njihov izbornik Aco Petrović, dok je naša momčad u svlačionicu ispraćena sa dosta zvižduka, a mi se nadamo da će to sve skupa sutra protiv Tunisa izgledati puno, puno bolje.