Kevaughn Allen:”U Hrvatskoj košarci je puno više naglašena timska karakteristika.”

Sa novom godinom se vraćamo standardnoj rubrici Kod Sare vikendom, gdje prvi puta imamo jednog Amerikanca u gostima.

Vi ste s igrama krenuli, ja s rubrikom malo kasnim. Kao šećer na kraju cijelog ovog povratka u rutinu, i mi nastavljamo gdje smo stali. Za početak i po prvi put, u razgovoru će mi se pridružiti jedan Amerikanac – igrač s iznimnim europskim iskustvom i novo pojačanje kluba s Velesajma, za sada petoplasirane Cedevite Junior, KeVaughn Allen, koji kaže kako se europska košarka znatno razlikuje od one američke, a što misli o našoj Premijerci te kako mu je zapravo igrati toliko kilometara udaljen od vlastitog doma, spremno je podijelio s nama. Nadam se da ste spremni i ovim putem svima želim uspješan povratak i puno ubačenih lopti u dvoranama diljem Lijepe naše. Let the games begin again!

Veliki pozdrav KeVaughn i dobrodošao! Iznimno mi je drago jer si prvi igrač inozemnog podrijetla koji će s nama podijeliti svoje viđenje domaće košarke. Lani si došao u Zagreb i trenutno igraš svoju prvu sezonu u narančastom dresu. Kako ti se sviđaju grad, klub, suigrači i kako bi ocijenio sveukupnu kvalitetu lige u kojoj nastupaš? Jesu li se opravdala tvoja očekivanja?

„Pozdrav, hvala na pozivu! Grad je lijep, pogotovo u vrijeme Božića i Nove godine sa svim upaljenim blagdanskim svjećicama. Sviđaju mi se suigrači koji se u svakom trenutku trude biti sigurni kako imam sve što mi je potrebno, a u slučaju kada bi mi bilo što zatrebalo – pitao bih ih i uvijek bi me uputili u pravom smjeru. Ova liga je dobra liga. Imate odlične timove kao što su Split i Cibona, tako da se svakako morate pobrinuti da izađete na teren u potpunosti spremni na igru. Generalno, jako dobra liga za nastup i prezentaciju svega što znate.“

KK Cedevita Junior se na kraju prvog dijela sezone našla na petom mjesto, točnije na sredini tablice s omjerom pobjeda i poraza – 8:5. Što možemo očekivati u nastavku sezone? Koje su tvoje individualne, a koje su ambicije kluba za ovu sezonu? Što smatraš svojom najjačom karikom?

„Tako je. Možete očekivati da ćemo svaku utakmicu dati sve od sebe jer, na kraju dana, kako moj, tako i klupski cilj je pokušati pobijediti svaki put kada izađemo na parket. Svojom najjačom karikom smatram postizanje poena, odnosno realizaciju šuta, ali stojim na raspolaganju i rado ću odraditi sve ostale uloge koje bi nam mogle pomoći u lakšem postizanju pobjeda, kao što su obrana i individualna sposobnost dodavanja.“

Koliko se hrvatska košarka razlikuje od one u SAD-u? Jesu li tvoje prehrambene navike jednake onima tijekom igranja za inozemne klubove?

„Najveća košarkaška razlika kada su Hrvatska i Amerika u pitanju je to što je američka košarka više individualna, dok se u Hrvatskoj itekako odražava timski karakter. Da, moje prehrambene navike su i dalje jako slične te se nisu posebno mijenjale dolaskom u Hrvatsku. Tu se uvijek trudim zadržati neku konstantu koja će mi, subjetivno i objektivno gledano, pružiti potrebnu i očekivanu energiju na terenu, bilo na treningu ili za vrijeme same utakmice.“

Rođen si u SAD-u gdje si uspješno igrao sveučilišnu košarku. Sezonu 2020./2021. igrao si u Finskoj gdje si skupljao svoje prve europske minute. Zadnje dvije sezone proveo si u Belgiji te se potom seliš u Hrvatsku. Što će ti posebno ostati u sjećanju kada su u pitanju igre u Europi?

„Zapravo sam prije odlaska u Finsku, godinu dana, odnosno jednu sezonu proveo i u Crnoj gori. Što se tiče igranja u Europi, najviše ću definitivno pamtiti s ovog kontinenta spoznaju koliko je zapravo cijela igra timska i, u drugu ruku, koliko je bitna fizikalna komponenta koja se očituje u strukturi same igre.“

Opiši nam jedan svoj dan u Zagrebu. Postoje li neki „hrvatski rituali“ koje si rado prisvojio?

„Moji dani u Zagrebu su vrlo jednostavni. Postoji taj neki ritual kojeg se uvijek držim, a to je svakodnevni princip koji se sastoji od jutarnjeg treninga, obroka (ručka) nakon i popodnevnog spavanja prije odlaska na drugi trening. Nakon toga slijedi večera i koji sat odmora uz poneki zanimljiv film.“

Kako najčešće provodiš „off-season“ ? Nedostaje li ti rodna Amerika, obitelj i prijatelji? Kako si se naviknuo na drugi kontinent i je li vremenska razlika stvarno toliki problem kakvim se predstavlja?

„Za vrijeme off-seasona najviše vremena provodim s obitelji i prijateljima koji mi itekako nedostaju. Tada treniram u teretani i na terenu s loptom. Zanimljivo je kako se svaki put kada ponovno dođem prvih mjesec dana posebno borim s tom vremenskom razlikom, a nakon toga se naviknem na promjene i sistem funkcioniranja pa sve bude puno, puno lakše.“

Držim fige za što uspješniji nastavak sezone i što bolji individualni učinak! Za kraj, imam za tebe kratku ili-ili pitalicu! Od dva ponuđena, izaberi ono što više vrijedi u tvom slučaju! Budi iskren, brz i slušamo te!

  1. Belgija ili Finska? „Belgija.“
  2. 1 ili 2 (pozicija)? „2.“
  3. Slatko ili slano? „Slatko.“
  4. Hrvatice ili Amerikanke? „Hahah ne znam.“
  5. Šut ili blokada? „Šut.“

Podijeli s prijateljima

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on skype