Kolovođa #5

Peto kolo najvišeg ranga hrvatske košarke je za nama. Sa sigurnošću možemo reći da, kako vrijeme izmiče, tako postaje zanimljivije. Jedan od razloga su klubovi koji igraju dvije utakmice tjedno u malom razmaku, pa se klubovi koji nisu u takvoj situaciji stignu bolje pripremiti. Tako je Gorica šokirala momčad Cibone, a Splićani i momčad Cedevite su u posljednjim sekundama pobijedili.

Iz ovog kola kao pobjednici izašli su: Zadar, Cedevita, Hermes Analitica, Split, Gorica i Šibenik.

Najzanimljivije utakmice

U ovome kolu teško je bilo izdvojiti samo jednu utakmicu, pa će uz malu iznimku u ovome kolovođi biti dvije najzanimljivije utakmice.

Gorica – Cibona 83:76
Domaćin odlično otvara utakmicu te u prvoj četvrtini već ima lijepu prednost 19:11. Do kraja te dionice igre Cibona ipak uspijeva malo smanjiti rezultat te doći na jedan posjed zaostatka. Zakucavanjem Ivana Novačića Cibona je prešla u vodstvo koje je bilo kratkog vijeka. Gorica furiozno otvara i drugi dio utakmice te dolazi do 51:38. Ipak, momčad Ivana Velića nije dozvolila domaćinu da održi veliku prednost te se vrlo brzo vratila u egal. U posljednjoj četvrtini Gorica ponovno pronalazi početni ritam i dolazi do vrlo vrijedne pobjede koja će se dugo pamtiti!

Cedevita – Zabok 80:77
Momčad Cibone svladala je momčad Ivana Tomasa u dosta neefikasnoj utakmici. Obje momčadi su muku mučile sa šutom za tri poena. U reketu su imali veliku količinu zicera te su kreirali dosta otvorenih šuteva s poludistance koje su uredno pospremali. Posebno upečatljiva bila je druga četvrtina gdje su agresivnom obranom natjerali goste na dosta izgubljenih lopti. Igrali su odličan presing i ometali im bekove da mirno organiziraju napad. Tako su im onemogućili dobar protok lopte i lagano spuštanje na masivnog Šarliju u reketu kojeg je čuvao izuzetno mladi Matković. U nastavku utakmice im je malo proradio šut i odvojili su se na dvoznamenkastu prednost, ali padom koncentracije pred kraj utakmice su si zakomplicirali život i jedva sačuvali pobjedu.
  Ovaj susret između Cedevite i Zaboka podigao je lavine u košarkaškim medijima. Ne zbog toga što su Zagrepčani umalo ispustili plus 14 i u zadnjim sekundama došli do pobjede, već zbog načina na koji su to uradili. Suci su u dva navrata napravili pogreške, dok su onu ključnu situaciju presudili prema pravilima. Ali lako je raditi analize putem video snimke.Uživo je druga stvar. Jeli gostujuća momčad ostala oštećena ili ne, ostavljam vama na sud.

Najbolja publika

Ovoga kola titula najbolje publike pribada navijačima Zaboka. Nisu trebali daleko putovati, ali sigurno su izgubili živce gledajući jednu takvu utakmicu. Možda su ostali i oni oštećeni, možda nisu, ali do posljednjih sekunda su bodrili svoju momčad. Iako su izgubili, podržali su ih s pljeskom i ovacijama na samom kraju.

Mislav Brzoja (KK Zadar) – 34:06 minuta u igri, 21pts, 10rb, 1as, 28eff
Abdul-Malik Abu (KK Vrijednosnice Osijek)- 29:49 minuta u igri, 15pts, 6rb, 2as, 15eff
Brian Williams (KK Škrljevo)- 27:26 minuta u igri, 24pts, 6rb, 4as, 32eff
Josip Bilinovac (KK Cibona)- 23:31 minuta u igri, 14pts, 3rb, 3as, 14eff
Toni Nakić (GKK Šibenik)- 36:51 minuta u igri, 26pts, 8rb, 1as, 29eff