Loša Hrvatska nije iskoristila poklone Francuske

Nevjerojano loša Hrvatska nije iskoristila brojne poklone Francuske tijekom utakmice te se u zadnjoj četvrtini potpuno raspala.

Europsko prvenstvo U-18, osmina finala:

Francuska-Hrvatska 62:53 (18:13, 8:15, 12:13, 24:12)

(Diabate 19, Gauzin 16/ Gnjidić 13, Buljević 12)

Francuska, koja je bila favorit u ovoj utakmici, je bolje otvorila susret pa su naši momci odmah u startu bili u poziciji da hvataju priključak, ali nisu dozvolili Francuzima da značajnije povećaju svoje vodstvo, koje je na kraju poluvremena bilo 18:13. Početak druge četvrtine je prošao u znaku naše reprezentacije, koja je za dvije minute napravila seriju 8:2 i povela 20:21 pa je izbornik Francuske bio primoran na time-out ne bi li razbio ritam koji je Hrvatska nametnula. U tome nije uspio, a Hrvatska je protivnika vrlo brzo uvela u probleme sa prekršajima, ušla brzo u bonus zahvaljujući prije svega Lovri Gnjidiću kojeg su igrači Francuske često faulirali, a on sve to “pospremao” uspješno sa linije slobodnih bacanja. Zatvorila je naša reprezentacija vrlo dobro i reket te primila samo 8 poena za deset minuta. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 26:28 za Hrvatsku.

Francuska je i u treću četvrtinu ušla dosta loše, naši su to momci iskoristili i konstantno držali vodstvo od nekoliko poena, no uz sve to bilo je tu dosta promašenih šuteva s naše strane, a pred kraj četvrtine Francuska je podigla agresivnost, uzela nam nekoliko lopti i potpuno anulirala naše vodtsvo i povela 37:36, dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine. Ipak, u prilično negledljivoj četvrtini i punoj grešaka sa obje strane, Hrvatska je ipak tricom Buljevića dvije sekunde prije kraja završila četvrtinu vodstvom 38:41. Ušla je naša momčad ponovno u četvrtinu sa nekoliko loših dodavanja, Francuska je to ponovno kaznila i stigla naše vodstvo. Krenula je tada utakmica u smjeru neizvjesnosti, igra je otišla u smjeru koš za koš i bilo je vidljivo da su sva tri scenarija moguća do kraja utakmice.

U zadnje dvije minute ušlo se sa rezultatom 50:48 za Francusku, a naša momčad u tim trenucima nije baš izgledala najbolje, dosta izgubljenih lopti i promašenih šuteva je bilo vidljivo s naše strane. Nakon što su naši igrači smanjili na 52:51, Gnjidić je u čistoj kontri loše dodao, nakon čega je Francuska realizirala dva bacanja za 54:51. U slijećem napadu Gnjidić je zabio zicer za 54:53, no u slijedećem napadu obrane s naše strane gotovo da i nije bilo i Francuska je zabila otvoreni šut za 56:53 i time-out naše klupe, na 33 skunde prije kraja. Rašić je u našem napadu promašio cijeli šut za tri, lopta nije niti dodirnula koš, nakon čega je naša ekipa napravila prekršaj, a protivnik zabio oba bacanja za 58:53 i riješenje pitanja pobjednika. Naš napad je ponovno pao u vodu, Rašić je nagazio liniju i priči je bio kraj.

Hrvatska je dana imala iznimno loš postotak šuta. Za dva 11/27, za tri 5/21, dozvolili su Francuskoj čak 20 napadačkih skokova i uz to imali 22 izgubljene lopte. U takvim uvjetima drugačiji rezultat od ovog nije niti bio moguć.

Najbolji strijelac naše ekipe bio je Lovro Gnjidić s 13 poena, dok je 12 dodao Lukša Buljević.