Maksim Matulina: “Nakon odlaska iz Zadra, inozemstvo nije dolazilo u obzir”

Maksim Matulina, igrač Alkara naš je najnoviji gost.


U ovogodišnjem specijalnom izdanju „Kod Sare vikendom“, izdanju koje je podređeno favoritu publike, za gosta ste pozvali mladu zadarsku nadu koja je svoj put odlučila potražiti negdje drugdje. Nauštrb odlasku iz rodnog grada, prioritet je bila veća minutaža i napokon prava košarkaška prilika. Maksim Matulina, 20-godišnji igrač sinjskog Alkara, čini se, donio je ispravnu odluku. Kao jedan od najefikasnijih igrača iz „Ićine“ dvorane, opravdao je postavljeni izazov i otvorio si dodatnu mogućnost za dokazivanje i napredak. Maksim se u razgovoru dotaknuo odlaska iz Zadra, pridruživanja Alkaru, ali i pozicije mladog igrača koji vjeruje da može i želi novu „odskočnu stepenicu“. Dobrodošli!
Maksim, dobrodošao u „Kod Sare vikendom“! U ime svih tvojih glasača za favorita publike, zahvaljujem na odazivu. Nekolicinu vrlo bitnih tema možemo vezati uz tebe, ali započnimo s onom koja će zanimati većinu, a pogotovo tvoje vršnjake koji su se našli u istoj situaciji. Pogađaš, tema je odlazak iz Zadra. Kako si se osjećao u trenutku kada si znao da, ukoliko želiš novi košarkaški izazov, a samim time i napredak moraš otići iz rodnog grada? Je li to bio brzo odrađen dogovor ili je želja za odlaskom tinjala neko vrijeme?

Hvala na pozivu! S jedne strane zasigurno nije bio jednostavan potez. To je klub u kojem sam odrastao te uz kojeg sam emocionalno mnogo vezan, no shvatio sam da je za moj košarkaški napredak odlazak jednostavno nužan. Mladim je igračima uz dobre treninge za napredak potrebna i minutaža na utakmicama. Smatrao sam kako mi je nakon prve seniorske sezone u Zadru potrebna neka druga sredina gdje ću uz veću minutažu i ulogu u ekipi moći bolje skupljati iskustvo i poboljšavati svoju igru. O toj odluci sam, naravno, mnogo razmišljao, a u njoj me i na kraju podržao glavni trener u razgovoru poslije završetka sezone.“

Kako je došlo do suradnje s Alkarom? Ostao si i dalje na dalmatinskom području što znači da si relativno i dalje blizu kuće. Koliko ti je to u tom trenutku bilo bitno? Je li npr. odlazak u inozemstvo dolazio u obzir?

Odmah nakon raskida s Zadrom, KK Alkar Sinj je pokazao interes za mene te sam nakon odrađene probe potpisao ugovor. Sinj je relativno blizu Zadra te je mentalitet kod ljudi dosta sličan kao i u Zadru, no to mi nikad nije bilo presudno jer sam odluku donosio na temelju toga gdje ću moći najbolje košarkaški napredovati. Inozemstvo mi nije dolazilo u obzir, smatram da u Hrvatskoj ima dosta klubova koji ulažu i daju priliku mladim igračima, dok je ovo ipak i jedna stepenica više.“

Prije početka drugog dijela sezone, klupu Alkara preuzeo je Damir Milačić. Kakvu suradnju imaš s trenerom i suigračima? Kakva te situacija dočekala u redovima sinjske svlačionice kada si im se pridružio, prvenstveno vezano uz širinu i kvalitetu rostera?

S novim trenerom imam odličan odnos kao i sa suigračima. KK Alkar je klub u kojemu su svi prijateljski nastrojeni, od igrača do predsjednika te su mi uvijek bili na raspolaganju. Što se tiče rostera i ekipe na početku sezone, ekipa je bila sastavljena kao skup mladih igrača, nekoliko starijih i iskusnijih igrača te tri Amerikanca. Mogu reći da smo imali i peh što nam je tokom pripremnog perioda i početka sezone mnogo igrača bilo ozlijeđeno tako da nam je u tom prvom dijelu sezone nedostajalo malo uigranosti.“

Po statistici, drugi si igrač po minutaži kao i drugi asistent ekipe, dok si na prvom mjestu po osvojenim loptama. Smatraš li da koračaš dobrim putem i s ovog stajališta, jesi li uspio ostvariti što si i priželjkivao u prvoj sezoni provedenoj na drugoj adresi?

Smatram da imam još jako puno prostora za napredak. Naravno, uvijek ima stvari vezanih uz igru s kojima jesi i nisi zadovoljan. Ja nastojim uvijek na svojim nedostatcima raditi te poboljšavati izvedbu iz dana u dan. No, sagledavši sveukupno zadovoljan sam svojom prvom sezonom u Sinju. Uvjeren sam da će sljedeća biti još bolja.“

I Zadar i Sinj žive košarku. Svaki na svoj način. Kolika je razlika između života u Zadru i u Sinju, navijača i važnosti koje nosi košarka? Što ti najviše nedostaje iz Zadra i uspijevaš li redovno posjetiti dom?

Sinj i Zadar su gradovi koji žive košarku. Slični su po košarkaškoj tradiciji koju održavaju dugo godina te interesu navijača koji se baš osjeti. Sigurno da mi najviše iz Zadra nedostaju obitelj i prijatelji, ali zbog blizine Zadra i Sinja, uspijem nekad uhvatiti slobodnog vremena da ih posjetim.“

Osigurali ste ostanak u Premijer ligi, završivši sezonu na desetom mjestu, samo jednom poviše od onoga na kojem se našlo Škrljevo. Jeste li se pribojavali mogućnosti igranja izlučne utakmice i da se to dogodilo, smatraš li da bi ekipa osigurala ostanak? Koji su bili početni ciljevi za aktualnu sezonu?

„Osnovni je cilj na početku sezone bio ostanak u Premijer ligi što smo na kraju i ostvarili. Tijekom sezone smo se sa Škrljevom kontinuirano izmjenjivali na toj predzadnjoj poziciji tako da je postojao određeni pritisak. U trećem krugu smo se dobrim igrama i s nekoliko pobjeda više odvojili od njih tako da smo zasluženo na ovom mjestu na kojem jesmo. Da smo sezonu i završili na 11. mjestu, smatram da bi svejedno uspjeli ostati u ligi.

S obzirom da imaš potpisan ugovor s Alkarom do ljeta 2026., koji klupski put i razvoj očekuješ u sljedećoj sezoni? Može li Alkar na neki način zaprijetiti i prvoj polovici tablice te samim time postati izravan konkurent svakoj ekipi?

Optimističan sam, vjerujem u sebe i smatram da ću dobrim igrama u sljedećoj sezoni moći puno više doprinijeti uspjesima kluba. Sigurno da vjerujem kako možemo kao ekipa napraviti veći uspjeh s obzirom na broj mladih igrača od prošle sezone koji će u bližoj budućnosti imati jednu određenu dozu većeg iskustva, a to će biti nemjerljivo velika pomoć u narednim izazovima.“

Opiši nam jedan svoj dan. Kako provodiš „off-season“, koliko pažnje pridaješ prehrani i oporavku te što smatraš glavnim stavkama kada je uspjeh mladih igrača u pitanju?

„Pokušavam da mi dan nikad ne bude isti, ali uvijek je prisutna disciplina, motivacija i nekakva usvojena rutina za način života koji podrazumijeva trening i zdravu prehranu jer se bez toga ne može. Jedan prosječan dan započinje doručkom te jutarnjim treningom, nakon kojeg slijedi ručak te kratki odmor. Često to vrijeme iskoristim i za učenje budući da online studiram ekonomiju u Zadru. Nakon toga ponovno trening, večera te druženje s prijateljima ili odmor kod kuće.“


Za kraj, kako bi okarakterizirao kvalitetu hrvatske košarke? Kolika je po tebi razlika između Premijer i Prve muške lige te kolika je igračka prednost za budući napredak kada u startu kreneš trenirati u omladinskim pogonom većih klubova?

Smatram da je kvaliteta hrvatske košarke dobra i da se postepeno unaprjeđuje u odnosu na stanje koje je bilo prisutno prije nekoliko godina. Kod dosta se klubova može primijetiti sve veća zainteresiranost sponzora zbog čega se rade neki dugoročniji planovi i programi za boljitak klubova. Sve su to stavke zbog kojih možemo u narednim godinama očekivati bolju i kvalitetniju košarku. Osvrćući se na Prvu mušku ligu, smatram kako i tamo ima dosta perspektive i kvalitete. Za ekipe na samom vrhu (ove godine Kvarner i Osijek) smatram da mogu participirati i na najvišoj razini.“


Od srca želimo puno uspjeha u individualnoj i u klupskoj karijeri te se nadamo kako ćeš sve željeno i ostvariti, a za kraj imam kratku pitalicu na koju odgovaraš što je kraće moguće. Krenimo!
Zadar ili Sinj? „Sinj.“
Kojim bi se sportom bavio, a da nije košarka? „Nogometom.“
Biti najbolji igrač utakmice i izgubiti ili pobijediti bez postignutog poena? „Biti najbolji igrač utakmice i izgubiti.“
Skriveni talent? „Sviranje gitare.“
Neostvarena želja iz djetinjstva? „Zabiti koš za pobjedu sa zvukom sirene.“

Podijeli s prijateljima

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on skype