Odlični kadeti pobjedili Izrael za četvrtfinale EP!

Odličnu utakmicu odigrali su kadeti Hrvatske i Izraela, utakmicu punu preokreta i lijepih akcija, u kojoj je na kraju slavila Hrvatska.

U-16 Europsko prvenstvo, osmina finala:

Izrael-Hrvatska 65:66 (22:16,10:20,19:13,14:17)

(Sharp 29/ Z. Ivišić 27, Pleadin 10)

Izraelci su odlično otvorili utakmicu i poveli 8:0, nakon čega se naša reprezentacija vratila sa dvijema tricama Zvonimira Ivšića, a igra se nakon toga rasplamsala i obje su momčadi počele zabijati, ali i griješiti. Izrael se na kraju u takvoj igri bolje snašao i riješio prvu četvrtinu u svoju korist sa 6 poena viška. Uspjeli su se naši momci vratiti u utakmicu, prije svega dobrim reakcijama u obrani, a nakon toga i u napadu i približili se na 26:25, sredinom poluvremena. Ipak, nikako naša momčad nije uspjevala slomiti Izrael i prijeći u vodstvo, no u tim trenucima bolje smo izgledali od protivnika i bilo je bitno ne dozvoliti im da svoju razliku povećaju. U 18. minuti ipak smo stigli do izjednačenja 31:31, a nakon odličnog zakucavanja Tomislava Ivišića poveli smo 31:33 i do kraja poluvremena svoju razliku još i povećali za konačnih 32:36.

Prilično izjednačeno su obje momčadi ušle u drugo poluvrijeme, no Izrael je nešto agresivnijom igrom uspio povesti 41:40 sredinom treće četvrtine, nakon nekoliko grešaka naših igrača i poklona koje su im dali. Nismo u tim trenucima najbolje izgledali, u napadu nije bilo previše riješenja, dok je obrana izgledala prilično šuplja, Izrael je koristio sve naše greške i poveo 48:40 u 27. minuti. Uslijedilo je nakon toga naše buđenje i do kraja četvrtine dozvolili smo Izraelu samo tri poena, a zabili smo 9 i kraj treće četvrtine je pokazivao na semaforu 51:49. Brzom serijom od 4:0, poveli smo 51:53, što je rezultiralo time-outom Izraela. Kontrolirali su naši momci u tim trenucima igru i rezultat, a u zadnjih pet minuta ušli smo sa vodstvom 51:54, koje smo sa 4 uzastopna poena i povećali na 51:58. Uzvratio je Izrael koš-faulom za 54:58, no preko Pleadina smo otišli na 54:60, dvije minute prije kraja. Izraelci su smanjili na 57:60, a 49 sekundi prije kraja Zvonimir Ivišić je zabio dva bacanja za 57:62. Tricu je tada zabio Izrael za 60:62, ali isti igrač, Zvonimir Ivišić je poentirao za dva poena u slijedećem napadu i vratio +4 za Hrvatsku. Izrael je u slijedećem napadu zabio dvicu za 62:64 i ostavio nam 17 sekundi napada. Iznudio je prekršaj Izraela tada Svoboda, koji je zabio samo jedno bacanje za 62:65, našu prednost. Na liniju bacanja je tada otišao Izrael, a najbolji igrač Izraela, Sharp, je promašio oba bacanja, nakon čega je Brala iznudio njihov prekršaj, zabio jedno bacnaje, a borbeni Pleadin uhvatio skok u napadu i izborio još dva bacanja, Izrael je uspio zabiti tricu, no nedovoljno. 66:65 i Hrvatska je u četvrtfinalu!

Junak pobjede je bio Zvonimir Ivišić s 27 poena i 11 skokova.