Prvašići #18

Još su četiri kola ostala u Prvoj ligi, a situacija se zakuhala kao u loncu graha. Ima svega. I svega će biti do kraja, no krenimo redom, kao i inače pregledom kola.

Sonik je nastavio sa pobjedama i čvrsto drži vrh, Dubrava se u direktnom okršaju dočepala drugog mjesta, a iza njh su tri ekipe(Dubrovnik, Agrodalm, Jazine) sa istim brojem bodova i između tih ekipa će se tražiti trećeplasirani i četvrtoplasirani sudionici doigravanja. U donjem domu je jedna stvar jasna, a to je da je ekipa Kvarnera jednom nogom već u drugoj ligi, dok će se čak 5 ekipa(Universitas, Kaštela, Pula, Rudeš, Đakovo) boriti da izbjegnu pretposljednje mjesto, koje vodi u drugu ligu.

Prva utakmica kola odigrana je u petak, kada je u Zagrebačkom derbiju Dubrava bila bolja od Agrodalma. Ključna je bila zadnja četvrtina, koju su momci Darka Krunića dobili deset razlike i došli do pobjede vrijedne drugog mjesta. Dubrava tako pred svojim pratiteljima ima dva boda više i povoljan raspored do kraja i bilo bi iznenađenje da prokockaju ovu priliku. Druga zanimljiva utakmica odigrana je u Puli, gdje je gostovao prvoplasirani Sonik. Bila je to utakmica neraspoloženih strijelaca, prilično neizvjesna, u kojoj je Sonik nešto boljom drugom četvrtinom(13:20) prelomio poluvrijeme. Pokazalo se to na kraju kao ključ svega, jer prednost koju su Zadrani tu stekli, nisu ispustili do kraja i tako upisali još jednu pobjedu.

Jazine su upale u malu krizu. Nakon uvjerljivog poraza od Dubrovnika, ostali su bez pobjede i pred svojom publikom. Bolji od njih bili su mladići iz Universitasa, predvođeni odličnim Ivanom Vrgočem, koji im je ubacio čak 37 poena, gotovo polovicu svoje ekipe, a uz to je skupio čak 13 skokova i iznudio čak 1o prekršaja, što mu je bilo dovoljno da ponese našu titulu igrača kola. U ludoj utakmici u Rijeci, Kvarner je na sve načine pokušao doći do prve pobjede u drugom dijelu sezone, ovoga puta protiv Zapruđa. Ipak, gosti su na poluvremenu već imali +9, no Riječani su sve to anulirali u trećoj četvrtini, a nakon toga i poveli, no ono što su tada učinili spada u rubriku vjerovali ili ne. Možda bi bilo fer i korektno reći da su za to više zaslužni gosti, koji se nisu predali do kraja. 50 sekundi prije kraja Kvarner je imao 66:61, praktički riješenu utakmicu, no gosti su kreirali neviđeni preokret. Pet sekundi prije kraja Kvarner je vodio 68:66, no Marko Montana je zabio koš, uz dodatno bacanje, koje je i realizirao te svoju ekipu doveo do pobjede 68:69. Ludnica.

U posljednje dvije utakmice kola, Dubrovnik je stigao kod Rudeša po potvrdu dobre forme, iako su i njihovi domaćini bili u nizu od 4 pobjede. Neizvjesnu utakmicu vidjeli su gledatelji u prvom poluvremenu, da bi u trećoj četvrtini gosti odigrali maestralno(12:27) i tako iskustvom prelomili utakmicu, a iz te rupe Rudeš se više nije uspio izvući pa je pobjeda pripala Gosparima. U kasno popodnevnom terminu odigran je derbi donjeg dijela tablice. U Đakovo je došla ekipa Ribole, a pobjedu su sanjali i jedni i drugi. Pred utakmicu u boljoj situaciji bili su domaćini, sa bodom više od gostiju. Ipak, pobjedu su odnijeli igrači Damira Rančića, koji su se tako izjednačili sa Đakovom na tablici. Najjače oružje Đakova, šut za tricu, ovoga puta je zakazao i to ih je koštalo. Imali su gosti i 17 skokova više pa je pobjeda na kraju zasluženo otišla u Dalmaciju. Đakovčani su ovim porazom pali na pretposljednje mjesto i predstoji im grčevita borba za ostanak u ligi.

Što se tiče naših prizanja, kao momčad kola izabrali smo ekipu Ribola Kaštela, koji su jednu od neosvojivih tvrđava, u Đakovu, riješili u svoju korist i malo si popravili situaciju pred završni dio lige.

Igrač kola je mladi Ivan Vrgoč iz Universitasa, koji je praktički sam pobjedio Jazine, uz fantastične brojke. Za gotovo 40 minuta na terenu, postigao je 37 poena, uhvatio 13 skokova, a Zadrani su na njemu napravili čak 10 prekršaja. Sve to dovelo ga je do valorizacije 34.