PRVAŠIĆI #2: Zagrebački derbi pripao Dinamu, Jazine iznenadile Dubrovnik, Cedevita brojala do 116

Odigrano je 2.kolo Prve lige košarkaša, uz jedno rezultatsko iznenađenje.

U Zagrebu su se igrale dvije gradske utakmice, u kojima se dogodilo jedno domaće slavlje (Zapruđe) te jedno gostujuće (Dinamo Zagreb). Cedevita je prema očekivanjima protutnjala Rijekom protiv nedoraslog Kvarnera, dok su mladići iz Jazina priredili iznenađenje, pobjedom u gostima kod Dubrovnika, koji je tako propustio zasjesti na vrh tablice sa dvije pobjede. Samobor je imao sve u svojim rukama u Omišu, no Ivan Mimica je riješio pitanje pobjednika 20-ak sekundi prije kraja.

Idemo redom sa pregledom po utakmicama…

RIBOLA JE U POSLJEDNJOJ ČETVRTINI PREOKRENULA REZULTAT U PULI

Neizvjesna utakmica, koja je protekla na početku u znaku domaće momčadi dobila je svoj epilog u posljednjoj četvrtini. Domaća je momčad imala sve u svojim rukama, ne toliko igru, ali rezultat da, sve do posljednjih deset minuta. Tu su pali, a gosti su predvođenim iskusnim Marasovićem, Svalinom, Biočićem i Rašetinom, odradili odličnih deset minuta i kada su uzeli vodstvo, nisu ga ispustili do kraja utakmice i tako se vratili kući sa dva boda. Sada su uz Cedevitu i Dinamo, jedini stopostotni nakon dva kola.

ZAPRUĐU PRVA POBJEDA, SESVETAMA DRUGI PORAZ

Zapruđe je opravdalo ulogu favorita protiv Sesveta. Dobro su odradili prvih deset minuta, nakon kojih su imali +12, a onda je koncentracija malo popustila u drugoj četvrtini. Gosti su se razigrali i dobili četvrtinu 22:14 i tako vratili utakmicu i rezultat praktički na početak. Treća je dionica prošla u takvom nadmetanju, neizvjesnom pa je domaćin nakon te četvrtine imao samo +5. Očekivala se neizvjesna završnica, no Zapruđe je posljednju četvrtinu odigralo puno bolje od gostiju, nanizali su čak 26 poena i tako došli do pobjede.

JAZINE ŠOKIRALE DUBROVNIK I UZELE PONUĐENO

Mlada momčad iz Zadra kreirala je i prvo ovosezonsko iznenađenje pobjedom u Dubrovniku. Već od početka utakmice pokazali su zavidnu dozu preciznosti te dominacije, unatoč nizu iskusnih igrača u domaćoj momčadi. Sredinom prve četvrtine, gosti su preuzeli vodstvo i od tada samo punili koš domaće momčadi. Na poluvremenu su imali +12, a onda u trećoj nestvarnih +30 (47:77) i činilo se je pitanje pobjednika riješeno. Ali…onda su se domaći dečki probudili, ispostaviti će se kasno i malo po malo smanjivali razliku, da bi minutu prije kraja, tricom Raguža stigli do 87:90. Ipak, da stvari za goste pođu kako su i zaslužili, pobrino se Domagoj Horvat, koji je tricom u slijedećem napadu riješio pitanje pobjednika.

DINAMO ZAGREB ŠOKIRAO BOSCO I STIGAO DO STOPOSTONOG UČINKA

Pogledom na rostere ove dvije ekipe, prije početka utakmice, reklo bi se da domaćin Bosco ima više šanse za pobjedu, kao i iskustva na terenu. Ipak, i Dinamovu mladost se nešto pitalo na ovom susretu. Mučio se domaćin sa svojim šutom jučer (37 % na kraju), a već je od početka utakmice morao hvatati rezultatski priključak za gostima, koji su imali konstantno vodstvo u prvom poluvremenu. Ključan period za goste dogodio se u trećoj četvrtini, koju su dobili sa 11 razlike i tako si utabali put do pobjede. Ušlo se u posljednju četvrtinu sa velikih +20 za Dinamo, koje je to još i povećalo u nekoliko situacija (58:80). Momčad Milana Ličine tako je stigla do druge pobjede, potpuno zaslužene.

CEDEVITA UBACILA RIJEČANIMA 116 POENA I POKAZALA IM ŠTO IH ČEKA

Kvarner nije imao nikakve šanse protiv raspoložene Cedevite, no to i nije neka novost, to se znalo i prije ove utakmice. Gosti su imali čak petoricu iznimno raspoloženih igrača, uz potpunu dominaciju na terenu. Šutirali su na kraju 66 %, od čega trice 12/21, a imali su i čak 20 skokova više od domaćina. 60 poena do poluvremena, 116 na kraju. Kvarner će se teško spasiti od ispadanja ove sezone, ukoliko se nešto ozbiljnije tamo ne okrene…pojačanja su nužna.

MIMICA SPASIO OMIŠ OD DRUGOG PORAZA 20 SEKUNDI PRIJE KRAJA

Omiš je prošle sezone bio najneljubazniji domaćin, koji nikome nije dozvolio da odnese bodove. Samobor je bio prva momčad nakon dugo vremena kojoj je to zamalo pošlo za rukom. Imali su gosti vodstvo nakon prve četvrtine (22:26), koje su domaći igrači uspjeli preokrenuti do poluvremena i otići na odmor sa +3. Neizvjesna utakmica nastavila se i u trećoj četvrtini, a nakon trideset minuta semafor je pokazivao rezultat 68:68 i bilo je jasno da će ovo biti infarkt završnica. Gosti su bolje reagirali na početku četvrtine i imali konstantno vodstvo, sve do minute prije kraja (81:85) i praktički sve u svojim rukama. Onda je Mimica prvo zabio tricu za 84:85, gosti ubacili dva bacanja za 84:87 i ostalo je domaćinu 28 sekundi do kraja. Naravno, akcija je išla za Mimicu, koji je primio loptu, šutirao za tri poena, pogodio i izborio dodatno bacanje, koje je realizirao i donio svojoj ekipi vodstvo 88:87. Gostima je ostalo 22 sekunde, u kojima je prvo Validžić probao tricom donijeti pobjedu, no promašio je, da bi Kraljić uhvatio skok u napadu i probao i on, no lopta nije htjela u obruč i domaćin je došao do pobjede.