PRVAŠIĆI #20: Hermes bolji od Ribole u derbiju kola, Samoboru ljepotica od 202 poena u Zadru, Leon Tomić MVP kola

Donosimo pregled zbivanja na prvoligaškim terenima u 20.kolu.

Prvoligaši se polako bliže kraju regularnog dijela pa su tako ovaj vikend odradili 20.kolo, u kojem je bilo nekoliko zanimljivih rezultata.

Prije svega izdvajamo sjajnu napadačku utakmicu u Zadru, gdje je Samobor nakon produžetka slavio protiv Jazina, u utakmici gdje je palo čak 202 poena. Na utakmici je palo čak 25 trica (12 Jazine, 13 Samobor), a prvo je poluvrijeme pripalo Jazinama, no već se tu znalo da će ovo biti neizvjesna utakmica. Niti jedna ekipa se nije uspjela rezultatski značajnije odvojiti, iako treba reći da je velik dio utakmice domaćin kontrolirao rezultat. U posljednjoj četvrtini vidjeli smo festival trica, a utakmicu je u produžetak, nakon nekoliko izmjena vodstava, odveo Maksim Matulina, tricom za 91:91, da bi nakon toga obje ekipe propustile dva napada za eventualnu pobjedu. U produžetku je domaćin imao 97:93 na 1:50 do kraja, ali Samobor je za minutu ubacio 7 poena, poveo 97:100, Dino Radoš tricom izjednačio 15 sekundi prije kraja, a onda je junak kola i utakmice, Leon Tomić, sa dva bacanja potvrdio pobjedu gostiju. Pokušaj Antonia Sikirića dvije sekunde do kraja, nije prošao i gosti su počeli sa slavljem. Zagrebački dvoboj Bosca i Medveščaka je bio najmanje neizvjestan u ovom kolu. Nisu momci Ivana Tomasa imali nikakvih problema kako bi došli do četvrte pobjede u nizu.

Sličnu situaciju gledali smo i u Makarskoj, gdje se Omiš relativno lako obračunao sa Amforom. Gosti su imali već na poluvremenu +19, malo to još podebljali u trećoj i riješili pitanje pobjednika. Dubrovnik se novom pobjedom, ovoga puta protiv Zagreba, približio dodatno gornjem domu i sada se nalazi na 5.mjestu. U nešto slabijoj napadačkoj utakmici, Dubrovnik je utakmicu riješio u trećoj četvrtini, koju je dobio 24:11, a tu je momčad Ivana Perinčića otišla na 19 razlike, što je goste ostavilo bez šansi za nekakvim iznenađenjem.

Derbi kola igran je u Zagrebu, gdje je Hermes dočekao Ribolu. Kaštelani su loše otvorili utakmicu ili bolje rečeno, Hermes je krenuo furiozno (31:17), da bi se gosti u drugoj četvrtini malo pribrali, ali su ipak na poluvremenu imali zaostatak od 15 poena. Gotovo potpuni preokret dogodio se u trećoj četvrtini, koju su gosti odradili perfektno, dobili tu dionicu 24:11 i potpuno se vratili u utakmicu. No, onda su odigrali najgorih deset minuta, kada je bilo najbitnije. Domaćin im je dozvolio samo 9 poena i riješio pitanje pobjednika, za skok na 2.mjesto. Dinamo je sa Damirom Markotom u petorci, dočekao Kvarner. Gosti su imali na toj utakmici očajan postotak šuta, no i takvi su se relativno dobro držali cijelo prvo poluvrijeme, iako je Dinamo imao stalno vodstvo kroz dvadeset minuta. U posljednju četvrtinu se ušlo sa +9 za Dinamo, koji je onda za četiri minute serijom 11:0 otišao na +20 i riješio pitanje pobjednika.

Prvoligašima su ostala još dva kola regularnog dijela, no još je tu dosta zaostalih utakmica pa je teško neke stvari prognozirati. Primjerice, Omiš je momčad koja ima za odigrati još šest utakmica, Amfora i Jazine po pet, tako da će tablica nakon toga po