PRVAŠIĆI #23: Dubrovnik bolji od Hermesa za gužvu u vrhu LZP, Jazine pobjedom uplovile u mirnu luku, Ivan Svalina MVP

Započeo je drugi dio Prve lige, odnosno Liga za prvaka i ostanak.

LZP: Dubrovniku derbi protiv Hermesa, tri ekipe sa istim brojem bodova

Derbi kola igran je u Dubrovniku, gdje je gostovala ekipa Hermes Analitice. Zanimljiva i neizvjesna utakmica otišla je u produžetak, nakon što je u regularnom dijelu Hermesov Ivan Mileković, tricom 11 sekundi prije kraja, izborio svojoj momčadi produžetak. U njemu se bolje snašla domaća momčad, a briljirao je Nikola Došen koji je u dodatnih pet minuta ubacio čak tri trice, onu ključnu 11 sekundi prije kraja za 95:91, a Kristijan Andabaka sa linije slobodnih bacanja samo potvrdio pobjedu Dubrovnika. Dinamo je bio uvjerljiv protiv Omiša kod kuće i utakmica je to u kojoj nije bilo nikakve neizvjesnosti. Dinamo je imao +13 na poluvremenu, na kraju treće +21 i stvari su postale jasne za obje ekipe, a gosti su na kraju kući otišli sa -35. Bosco je dočekao Ribolu sa prorijeđenim redovima, nedostajalo je nekoliko ključnih igrača, ali su i takvi na poluvremenu imali +10. No, raspali su se u trećoj četvrtini, koju su gosti odradili u šestoj brzini, dobili ju čak 29:12 i preuzeli kontrolu nad utakmicom. U 34. minuti su otišli na 67:80 i bilo je jasno da se Bosco iz tog ponora teško može vratiti. Ipak, malo po malo, približavali su se gostima, u 39.minuti su koševima Ante Smolića došli na 79:82, no onda je najbolji igrač gostiju, ali i susreta, Ivan Svalina, tricom riješio pitanje pobjednika.

REZULTATI 1.KOLA:

Dinamo Zagreb-Omiš Čagalj Tours 97:62

Bosco-Ribola Kaštela 82:87

Dubrovnik-Hermes Analitica 97:91 (nakon produžetka)

PRVA PETORKA LIGE ZA PRVAKA:

1.Ivan Svalina (Bosco-Ribola)-32 poena (12/21 šut), 5 skokova, 3 asista, 2 ukradene, 2 blokade-val 32

2.Hrvoje Garafolić (Dinamo-Omiš)-20 poena (8/12 šut), 7 skokova, 7 asista, 4 ukradene-val 34

3.Ivan Mileković (Dubrovnik-Hermes)-18 poena (5/10 šut), 8 skokova, 5 asista, 1 ukradena, 1 blokada-val 27

4.Filip Vujičić (Dubrovnik-Hermes)-20 poena (8/14 šut), 3 skoka, 4 asista, 4 ukradene, 2 blokade-val 24

5.Ante Smolić (Bosco-Ribola)-24 poena (9/13 šut), 11 skokova, 2 asista, 3 ukradene-val 31

TABLICA LIGE ZA PRVAKA:

LZO: Jazine pobjedom nad Amforom u mirnoj luci, Samobor uzeo pobjedu u Zagrebu, Kvarner bolji od Medveščaka

Ligu za ostanak su otvorili Kvarner i Medveščak. Riječani oslabljeni odlaskom Štembergera u Zagreb, gosti iz Zagreba jači za Živkovića iz Šibenke. U takvim sastavima, bolje se snašao Kvarner, koji je dobivenom posljednjom četvrtinom (20:11) stigao do pobjede. Zagrebu protiv Samobora nije pomogao niti Siniša Štemberger, iako su na poluvremenu imali vodstvo 39:34, ali su u drugom poluvremenu potpuno pali, izgubili treću četvrtinu 20:8 i gosti su od tog trenuka preuzeli vodstvo, koje nisu ispustili do kraja utakmice. Efikasnu i zanimljivu utakmicu u Zadru su odigrali Jazine i Amfora. Obje ekipe sa nekoliko novih igrača u redovima, pružile su vrlo dobru košarku, uz dosta preokreta. Bolje su susret otvorili gosti, da bi do kraja poluvremena domaćin preokrenuo i na poluvremenu imao 37:30 vodstvo. To su kroz trećih deset minuta povećali na 62:48 i činilo se da drame neće biti, prije svega što su u čak četiri navrata imali +19. Ipak, od 34. do 38.minute gosti su napravili nevjerojatnu seriju 18:2, došli na 84:81, a onda i na 86:84 posljednjoj minuti. Jazine su imale pretposljednji napad, Morris je ukrao loptu Butorcu, a posljednji šut, za eventualnu pobjedu imao je Špehar za goste, no pokušaj za tri poena nije uspio i domaćin se provukao.