Rasplamsali Split srušio Borac na užarenim Gripama

U neugodnom trenutku “Žutima” je na Gripe stigao neugodan protivnik. Nakon poraza u Skoplju oslabljeni Splićani na jedvite jade svladali su Bosco u domaćem prvenstvu, a ispit protiv Borca bio im je od vitalne važnosti jer su željeli prekinuti niz od dva poraza u Drugoj ABA ligi. Pobjeda protiv gostiju iz Čačka bi donijela toliko potreban mir pred derbi sa Zadrom dok bi poraz potpuno izbrisao sjajan start Anzulovićeve momčadi u regionalnom natjecanju.

Druga ABA liga, 7. Kolo

Split-Borac 81:68  (19:24, 19:16, 20:16, 23:12)

Kovačević 16, Kalajžić 15 (10as, 7sk), Cobbins 14 (10sk), Marčinković 14 (10sk), Gabrić 10, Rebić 8, Kedžo 4, Gizdavčić, Runjić, Jukić, Vrgoč

Energičnom obranom gosti nedopuštaju Splitu da razvije svoje akcije na početku, a uz to su i precizni u napadu pa stječu brzu prednost. Domaćine u priključku drži Maj Kovačević s dvije trice. Konstantno prednost ima Borac i u drugom periodu igre, no tada na scenu stupa mladi Bruno Rebić koji zabija dvije trice, krade loptu te sam završava kontru za potpunu erupciju emocija u dvorani. Đoković Marinović nose igru gostiju iz Čačka te pokazuju koliko ih je teško čuvati i koliko im malo prostora/vremena treba za ispaliti savršeni šut. Ipak, Split igra sve bolju i bolju obranu te natjerava Borac na izgubljene lopte, a pale su i neke blokade. Cobbins u letu dovodi Splićane u vodstvo, no gosti ipak u posljednjoj sekundi poluvremena pogađaju tricu za minimalnu prednost nakon polovice igre.

U nastavku Split je “on fire”. Strastvenom obranom Marčinkovića i Cobbinsa uz sjajnog Kalajžića u napadu te tricom Gabrića “Žuti” idu na sedam poena prednosti. Nastavljaju domaćini u visokom tempu pa odlaze i na dvoznamenkastu prednost (58:47), no iskusni Marinović, najbolji asistent u povijesti EuroCupa, zabija tricu te šut za dva i vraća Borac u igru. U najmanju ruku dvojbene odluke sudaca dovele su domaćine do ludila pa nakon tehničke trenera i brojnih bacanja prednost Splita pada na samo dva poena (58:56).

Nevjerojatni Marinović pogađao je u svom stilu nemoguće šuteve na otvaranju posljednjih deset minuta i ponovno doveo goste u vodstvo. Tada na svoje stiže pravda! Nakon sramotno suđenog nepostojećeg prekršaja kada je Split trebao ići u kontru domaćini “gore”, Maj Kovačević zabija težak šut, a zatim asistira Cobbinsu koji monstruozno zakucava. Isfrustrirani Marinović promašuje tricu za kakvu takvu nadu Borca dok je srčani, borbeni i precizni Tomislav Gabrić siguran s linije bacanja. Slavlje je moglo početi na užarenim Gripama!

Velika je ovo pobjeda Splita koji je odigrao nevjerojatnu utakmicu na 600% svojih mogućnosti i potpuno zasluženo slavio protiv odličnog Borca i još “boljih” sudaca, ali najvažnije je da pobijedila košarka! Peta je ovo pobjeda u sedam nastupa Splićana te se nalaze na diobi drugog mjesta Druge ABA lige. Bravo “Žuti”! Bravo Gripe, ovakva atmosfera se može mjeriti s “Totalnim žutilom” prije dvije sezone!