Reprezentativni retrovizor: Sve 5!

Hrvatska reprezentacija je ostvarila uvodnu pobjedu u kvalifikacijama za Eurobasket i tako na najbolji mogući način otvorila jedno novo poglavlje i novi ciklus. Švedska jučer nije imala nikakve šanse u Draženovom domu, baš nikakve.

Osvrčući se unazad, mislim na prošle kvalifikacije, reprezentacije ovog ranga sijale su paniku u našim redovima, većinom iz razloga što je kod nas u tim trenucima vladao blagi košmar pa smo se bojali svakoga. Danas to nije bio slučaj, iako se na raznim stranama prije utakmice mogao osjetiti taj “miris” opreza, što je i u jednu ruku normalno. Danas ne smiješ nikoga podcjeniti.

Prije samog osvrta na utakmicu treba napomenuti, a rekao je to i Roko Ukić nakon utakmice, da su ovi momci skupa odradili tri prava treninga i da bi ova slika izgledala još bolje da je bilo više dana za pripremu. No i ovako je to izgledalo jako dobro. Prije utakmice sam razgovarao sa igračima Marčinkovićem i Nakićem te trenerima Perinčićem i Kujundžićem i svi su bili složni u tome da ćemo biti pravi, da se u ekipi osjeti pozitivna atmosfera, a u tim trenucima, njihovog zagrijavanja, dvorana se već polako počela puniti i bilo je jasno da će osim njihovog voljnog momenta i atmosfera na tribinama biti pokretač svega dobrog kod njih. Tako je i bilo. U dvorani je bilo možda 50-ak praznih stolica, sve ostalo bilo je puno, pa čak i stepenice u Plavom sektoru. Ljudi su se zaželjeli reprezentativne košarke u Zagrebu i to su pokazali na ovoj utakmici.

Mršić je na parket poslao petorku Ukić, Drežnjak, Marčinković, Šakić i Bilan, koja je funkcionirala odlično na početku i to u oba smjera, no u obrani pogotovo dobro. Da želi visoki ritam, Mršić je pokazao već u uvodnoj četvrtini, kada je rotirao nekoliko igrača, što je Švedsku ostavilo na mizernih 6 poena za deset minuta. Ono što je bilo lijepo za gledati je odličan debi mladog Matea Drežnjaka, koji je danas bio naše prvo ime. Nevjerojatno sa koliko je samopouzdanja odigrao ovaj mladić, kojem je ovo bio prvi službeni nastup za reprezentaciju. Velika količina energije i fizičke moći se mogla vidjeti kod njega, a upravo to je Mršić i tražio, ne bi li ga prometnuo u budućeg pravog igrača za reprezentaciju. Sa nekoliko lijepo istrčanih kontri i zakucavanja, još je uspio i dići publiku na noge. Najugodnije iznenađenje večeri i veliki plus u budućim akcijama. Pa čak i za Split…

Šveđani su bili nemoćni gotovo cijelo prvo poluvrijeme, mi smo zabilježili naše najveće vodstvo od čak 31:6 i tu je bilo jasno da drame u Draženovom domu neće biti. Svih 12 igrača je već nakon četvrtine i pol sudjelovalo u igri pa je Mršić na neki način imao i slatke brige, s obzirom da su i oni koji su ulazili sa klupe donosili energiju i poene, prije svega. Šveđani su zabili mizernih 20 poena u prvom poluvremenu i izgledali u tim trenucima kao nedorasli protivnik. Ipak, u drugom su se poluvremenu i oni malo probudili, pogodili neke vanjske šuteve i primakli se na -13, no za nešto više nije bilo moći, Hrvatska je izgledala jako dobro da bi izgubila ovu utakmicu ili ju odvela u neku dramu.

Mršić, njegovi pomoćnici i na kraju sami igrači su položili prvi ispit. Isto tako i publika je položila, iako se publika u Zagrebu i Zadru ne može svrstati u isti koš, no to smo znali i prije. No, bez obzira na tu činjenicu, sve može veseliti puna Cibona i podrška koju su ovi momci dobili. Zaslužili su ju u svakom pogledu. Idemo redom, u ponedjeljak je Nizozemska na rasporedu. Koja je iznenadila Tursku u gostima…

Pobjeda je tu, atmosfera u ekipi je tu, igra je tu, publika je tu i neka nova lica su tu. Ma sve 5!