Split se izvukao u odličnoj utakmici u Osijeku

Splićani su krenuli uraganski, natrpali 61 poen za 20 minuta i onda stali, što ih je na kraju umalo koštalo.

HT Premijer liga, 18.kolo:

Vrijednosnice Osijek-Split 99:103 (17:36, 30:25, 24:20, 28:22)

(Bašić 26, Ćorić 25 / Vranković 19, Perković 18)

Domaćin je u utakmicu krenuo bez Antonia Jordana, kojem se upalila tetiva pa trener nije htio riskirati sa njegovom igrom, dok su Žuti stigli dan prije, u Vukovar, sa utakmice protiv Borca iz Čačka. I krenuli uraganski…

U prvih deset minuta Split je ubacio čak 36 poena i činilo da domaćinu nema spasa danas. Antonio Vranković je dominirao u reketu, dok je izvana Toni Perković bio precizan, a dobru su se pridodavali u napadu i Marčinković te Washington. Gledljiva utakmica u prvom poluvremenu je ponudila nekoliko atraktivnih zakucavanja sa obje strane, a domaća je momčad u drugoj četvrtini tek malo smanjila zaostatak. S obzirom na skraćenu rotaciju to je i dobro izgledalo, Bašić je bio raspoložen u šutu za tri poena, Ćorić je standardno bio učinkovit u napadu i polako je njihova igra dobivala željene obrise. Ipak, na poluvrijeme je Split u svlačionicu odnio +14.

Gostujući stroj je malo posustao u drugom poluvremenu, što se pogotovo vidjelo u napadu, gdje su se prilično mučili u trećoj četvrtini. Bašić je u tim trenucima povezao nekoliko poena i asistencija, a razigrao se i Ćorić, današnji slavljenik (rođendan) i malo po malo prednost Splita se topila. Ulaskom u zadnju četvrtinu domaća je momčad podigla agresivnost u obrani, gosti su zaredali sa nekoliko nerealiziranih napada i utakmica se pretvorila iz riješene u neizvjesnu. Nakon samo dvije minute zadnje četvrtine domaćin je prešao u vodstvo. Prvo je Kujundžić tricom smanjio na 82:83, a odmah u slijedećem napadu Bašić je zabio još jednu tricu za vodstvo 85:83. Gabrić je loše dodao, a Kujundžić zakucavanjem u kontri i još jednim polaganjem podigao vodstvo Vrijednosnica na 89:83. Činilo se u tim trenucima da Split gubi ovu utakmicu, ali domaćin se potrudio da to tako ne bude. Ostavili su prvo Kovačevića samog na trici, koji je to uredno zabio, zatim je nakon greške Buljevića u napadu, Vranković snažno zakucao za 89:88. Domaćin je ponovno ostao bez poena u napadu, a Kovačević novom tricom donio Splitu vodstvo 89:91. U zadnje dvije minute domaći su preko Ćorića opet imali vodstvo 94:93, no onda su ostali bez koncentracije u napadu, Bašić i Buljević su izgubili lopte, a Washington uredno poentirao sa slobodnih bacanja u zadnjoj minuti i Split je ipak došao do pobjede.

Domaćin može žaliti za ispuštenim vodstvom, no kada se uzme u obzir da su igrali bez Jordana i da se ozlijedio Darling u tijeku utakmice, na neki način Kujundžić može biti zadovoljan izvedbom svojih igrača.

Split je izgledao odlično prvo poluvrijeme i ukoliko takve igre bude pružao u nastavku sezone, ravnopravno se mogu nositi i sa Cibonom i sa Zadrom. Drugo poluvrijeme može Skelinu i svima biti opomena, jer su ispustili veliku prednost, no možda je i umor koji su donijeli iz Čačka odigrao svoje.

Lovre Bašić je za domaćina odigrao odličnu utakmicu sa 26 poena i čak 15 asistencija, Andrija Ćorić je dodao 25, dok su Split predvodili Antonio Vranković sa 19 poena i 10 skokova, a Toni Perković je zabio 18, uz 7 asistencija.