Split u posljednjoj četvrtini iskoristio greške Cibone i iskusno uzeo ponuđeno

Split je u Zagrebu stigao do nove pobjede u ABA ligi, nakon što je slomio Cibonu posljednjoj četvrtini.

ABA liga, 19.kolo:

Cibona – Split 74:76 (19:17, 17:19, 19:19, 19:21)

(

Prvi od dva susreta Cibone i Splita igrao se večeras, u sklopu ABA lige. Cibona bez Bilinovca, koji je otišao u Francusku, Split bez Baje, Mesičeka i Đokovića. Vidjelo se odmah na početku da će to biti izjednačena borba, gdje će odlučiti nijanse. Povela je Cibona sa 2-3 koša razlike, Split se vratio pa i poveo, no do kraja četvrtine Cibona je uspjela doći do ponovne prednosti i imati +2 na kraju prve dionice. U drugu je Cibona ušla puno bolje i za par minuta se odlijepila prvo na 8 razlike, a Split se u tim trenucima dosta mučio u napadu, zaredali su momci Mile Karakaša sa nekoliko grešaka i Cibona je pobjegla na 12 razlike i onda stala. Split je nakon time-outa popravio napadački dio igre, počeo zabijati, zatvorio reket i uspio preko dvije trice Lukovića, stići do potpunog egala, serijom 12:0 pa se na poluvrijeme otišlo sa rezultatom 36:36. Bilo je lijepo u prvom poluvremenu gledati dobre role dvojice mladih igrača, Roka Prkačina i Ivana Perasovića i nekoliko lijepih zakucavanja te blokada.

Kao i većim dijelom prvog dijela i u trećoj četvtini bilo je dosta oscilacija sa obje strane. Cibona je držala kontrolu rezultata, imala u par navrata +6, no Split je konstantno u utakmici držao raspoloženi Luković, kojemu Žuti mogu zahvaliti što se Cibona u tim trenucima nije značajnije odlijepila. Prkačin je brzo skupio četvrti prekršaj , u 25. minuti, što je bio priličan hendikep za Cibonu, no Nakić i Markota su svojim tricama Cibonu opet odveli na +6 (54:48) u 28.minuti. Split je iskoristio tada nekoliko brzopletih napada Cibone, koji su završavali promašajima pa su Marić i Perković u kontrama zabili dvice i Split je ni kriv ni dužan došao na 54:52, u posljednjoj minuti treće četvrtine. Perković je nakon promašaja Planinića ubacio u kontri tricu za 55:55, a nakon još jednog neiskorištenog napada Cibone, Ukić je propustio priliku dovesti Split u vodstvo.

Cibona je bolje krenula u posljednjih deset minuta, iako je već nakon par mintua ušla u probleme sa osobnim greškama. Ipak, napad je dobro funkcionirao, prije svega zahvaljujući vrlo dobrom Lovri Gnjidiću, koji je u tim trenucima dirigirao tempom. Cibona je u 35.minuti tako imala ponovno +6 (64:58). I onda su na scenu nastupili Ukić i Babić i sa dvije trice opet izjednačili rezultat, 64:64. Planinić je tada promašio oba bacanja i propustio priliku odvesti Cibonu opet do vodstva i odmah je to kaznio Perković dvicom i Split je poveo opet nakon dugo vremena. Igor Marić je za Cibonu vratio vodstvo, ali je Babić na drugoj strani uzvratio i opet donio Splitu prednost, 67:69. Nepotrebno su nakon toga i jedni i drugi forsirali šuteve za tri poena, bez preciznosti. Ozlijedio se tada Reynolds kod Cibone pa se u igru vratio mladi Gnjidić. Tri minute prije kraja rezlutat je bio 67:69, a Luković je dvicom povećao vodstvo Splita. Perasović je tada natjerao Prkačina na krivo dodavanje i Split je u tim trenucima bio bliži pobjedi. Opet je Cibona nepotrebno žurila, Gnjidić je Drežnjaku pokušao dodati nemogući pas pa onda faulirao Ukića, koji je sa dva bacanja odveo Split na +6 (67:73), 1:18 do kraja. Markota je bacanjima smanjio na 69:73, a Babić zakucavanjem potvrdio Splitovu pobjedu. Markota je samo smanjio na 71:75, no prekasno je to bilo za nekakav preokret.

Cibona je susret izgubila brzopletim riješenjima u napadu u posljednjim minutama, kada nisu znali iskoristiti u dva navrata vodstvo od 6 razlike, pa je iskusna ekipa Splita uzela ponuđeno te kaznila Cibonu i zasluženo slavio.

Damir Markota je bio prvi strijelac Cibone sa 14 poena, Roko Prkačin je dodao 11.

Split je predvodio Marko Luković sa 20 poena, dok je Roko Ukić dodao 16, a Luka Babić 13.