KOD

SVJETSKO PRVENSTVO, DAN ČETVRTI, 2.dio: Acin Brazil sredio Grčku, Amerikanci bolji od Turske tek nakon produžetka

Goran Vidaković

Hrvatski stručnjak, Aco Petrović je sa svojim Brazilom kreirao još jednu senzaciju danas pobjedom nad Grčkom. Hrabra i odlična Turksa pala protiv SAD-a tek nakon produžetka!

Litva-Kanada 92:69 (24:14, 22:22, 24:18, 22:15)

(Ulanovas 15, Valanciunas 13/ Wiltjer 24, Joseph 15)

Litva se nije previše namučila protiv Kanade. Dobili su igrači Litve tri četvrtine, a pitanje pobjednika nije u niti jednom trenutku dolazilo u pitanje. Nije Kanada bila tako raspoložena kao u prvoj utakmici, dok je Litva odigrala krajnje ozbiljno i na kraju zasluženo slavila.

Brazil-Grčka 79:78 (15:19, 15:21, 26:13, 23:25)

(Varejao 22, Sousa 15/ Printezis 20, Calathes 16)

Brazil je kreirao još jedno, možda najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela prvenstva. Ništa nije upućivalo da bi se to moglo dogoditi u prvom poluvremenu. Grčka je dominirala, imala na poluvremenu +11 i Brazil je bio u velikim problemima. No, iz svlačionice kao da je izašla neka druga momčad, i na krilima Varejaa, Barbose i Garcie dobili treću četrvrtinu 26:13 i poveli 56:53. Držala je Acina družina Grčku u šaci cijelu zadnju četvrtinu, iako se vidjelo da će to biti neizvjesna utakmica do zadnjih sekundi, što se i potvrdilo. Igra koš za koš na kraju je pripala Brazilu. Grčka je na dvije sekunde do kraja kod rezultata 79:76 imala tri bacanja. Sloukas je zabio prva dva, treće promašio, a Felicio uhvatio loptu i počelo je slavlje Brazilaca. Potpuno zasluženo!

Jordan-Francuska 64:103 (18:25, 15:25, 17:28, 14:25)

(Tucker 20, Abbas 12/ De Colo 19, Gobert 16)

Francuska je deklasirala Jordan sa gotovo 40 razlike. Puno o utakmici nema smisla, vodili su Francuzi od početka do kraja i bez previše problema došli do pobjede.

SAD-Turska 93:92 (26:21, 21:21, 18:19, 16:20, 12:11)

(Middleton 15, Walker 14/ Ilyasova 23, Mahmutoglu 18)

Odličnu utakmicu pružili su igrači Turske i SAD-a. Otišlo se u produžetak, Turska je bila gotovo cijelu utakmicu ravnopravan protivnik favoriziranim Amerikancima, koji nisu ničime impresionirali. Cijela utakmica je prošla u neizvjesnom nadmetanju, što je naslućivalo da bi se mogao dogoditi produžetak. Amerikanci su se izvukli slobodnim bacanjima Jasona Tatuma u zadnjim sekundama. Iako je imao tri bacanja za pobjedu, zabio je samo dva, što je bilo dostatno samo za produžetak. I tamo se nastavila neizvjesna bitka, 50 sekundi prije kraja Turska je imala 91:92, Amerikanci su preko Harrisa zabili koš, no zbog potezanja obruča on je poništen. U slijedećem napadu Turska je napravila prekršaj u napadu, no Balbay je ukrao loptu Turneru, a Harris načinio prekršaj na njemu, devet sekundi do kraja, što su suci okarakterizirali kao namjeran. Amerikanci su napravili u dvije sekunde prekršaj na Osmanu, koji je promašio oba bacanja, a Middleton na drugoj strani izborio dva bacanja za SAD. Zabio je Middleton oba za vodstvo 93:92, 2.1 sekunde prije kraja. Ilyasovin pokušaj za tri ipak nije pronašao put do koša i pobjeda je pripala SAD-u.