SVJETSKO PRVENSTVO, DAN DEVETI, 1.dio: Španjolska resetirala Srbiju u košarkaškom klasiku

Srbija je bolje otvorila utakmicu, no nakon prve četvrtine sve ostalo je prošlo u znaku Španjolske.

Španjolska-Srbija 81:69 (13:20, 32:17, 22:19, 14:13)

(Rubio 19, Claver 14 / Bogdanović 26, Lučić 8)

U košarkaškom klasiku današnjeg dana, Srbija je naletjela na Španjolsku i u prvih deset minuta pokazala zašto je jedan od glavnih favorita za zlato. Pretromi i neprecizni Španjolci se nisu snašli na igru Srbije, a uz sve to, niti šut ih nije služio pa je Srbija imala nakon deset minuta +7. No, onda se izbornik Španjolske povukao na klupu Rickya Rubia, a igrom je počeo dirigirati Sergio Llull i Španjolska je ubrzala tempo, počela zabijati šuteve izvana i vrlo brzo serijom 13:2 prešla u vodstvo i uvela Srbiju u probleme. Zaredali su se nakon toga uspješne trice Fernandeza, Hernangomeza pa onda i dvije povratnika na parket Rubia i Španjolska je u jednom trenu imala i +9. Izgledali su Španjolci u drugoj četvrtini puno bolje i kao momčad koja ima odgovor na igru Srbije, u kojoj su jedini raspoloženi igrači bili Bogdan Bogdanović (14 poena) i Vladimir Lučić (7 poena). Na poluvrijeme se otišlo s prednošću Španjolske od +8, s tim da treba reći da je Španjolska dobila drugu četvrtinu čak 32:17, a predvodio ih je Ricky Rubio sa 8 poena, dok su po 6 zabili Claver, Llull i Oriola.

Početak drugog poluvremena je obilježilo isključenje nervoznog Nikole Jokića, koji je nakon tehničke dobio i isključujuću i morao je u svlačionicu. Svu tu nervozu kod Srbije, Španjolska je iskoristila i preko raspoloženog Rubia pobjegla u jednom trenutku na čak +21. Srbija je u tim trenucima izgledala prilično razbijeno i loše, no i oni su pred kraj treće četvrtine preko Bogdanovića uspjeli smanjiti tu razliku pa se na zadnji mali odmor otišlo sa +11.

Srbi su pokazivali dosta nervoze kod visokog vodstva Španjolske, što ih je uvelike ometalo u napadačkom dijelu u drugom poluvremenu, dok su Španjolci često kažnjavali greške Srbije čim bi se oni primakli na manje od deset poena zaostatka. Srbija je pokušavala preko super raspoloženog Bogdanovića smanjiti prednost Španjolske, pošto je on bio jedini igrač koji je mogao pomrsiti račune momčadi Sergia Scariola. U 35. minuti rezultat je na semaforu pokazivao 76:65, nakon prekršaja danas indolentnog Bjelice kod Srbije. U tim trenucima Španjolska je izgledala kao momčad koja je bliža pobjedi, pogotovo nakon nekoliko pokupljenih lopti u napadu nakon promašenih šuteva. U zadnje dvije minute ušlo se sa rezultatom 77:68, a Rubio je odveo Španjolce na +11 i tu je priči bio kraj. Slavila je Španjolska na kraju rezultatom 81:69.

Ricky Rubio je bio najbolji kod Španjolske sa 19 poena, 5 skokova i 4 asistencije.

Kod Srbije, jedino pravo raspoloženo ime, odlični Bogdan Bogdanović sa 26 poena, 10 skokova i 6 asistencije.