SVJETSKO PRVENSTVO, POLUFINALE: Španjolska nakon dva produžetka otišla u finale!

Još jednu poslasticu priredile su reprezentacije Španjolske i Australije, a pobjednik je odlučen tek nakon dva produžetka!

Španjolska-Australija 95:88 (22:21, 10:16, 19:18, 20:16, 9:9,

(Gasol 33, Rubio 19/ Mills 32, Kay 18)

Španjolci su bolje otvorili utakmicu, no samo za kratko jer se Australija vrlo brzo probudila i preko raspoloženog Pattya Millsa vratila stvari na početak. Ipak, Španjolci su prvu četvrtinu dobili minimalno, no sva prednost im se istopila već na početku druge četvrtine. Dellavedova i Mills su uneredili obranu Španjolske i igrači u zelenim dresovima preokretom su došli do vodstva od 7 poena koje su sačuvali do kraja poluvremena te ostavili Španjolsku na samo 10 poena za isto toliko minuta. Dosta nervozno poluvrijeme obilježilo je nekoliko čvrstih prekršaja, na rubu incidenta pa je bilo jasno da će ovo biti prava muška borba u drugom poluvremenu. Mills je sa 11 poena bio prvi strijelac kod Australije, dok je Ricky Rubio bio prvo ime kod Španjolske sa 9 poena.

Treća je četvrtina ponudila neizvjesnu borbu, Španjolci su uspjeli smanjiti razliku samo za jedan poen, a Rubiu se pridružio u napadu konačno i Marc Gasol pa je Španjolska izgledala kao da je živnula malo, no sa druge strane Mills i Kay su Australiju držali na životu.

Španjolci su podigli agresivnost u obrani, a i u napadu jer je za njih vrijeme odmicalo u negativnom smislu pa su tako malo po malo, u 36. minuti došli na samo dva poena zaostatka, 65:67, što je natjeralo Australiju na time-out.

Patty Mills je nakon toga izborio tri bacanja, realizirao sva tri i odveo svoju momčad na +5. Po jednu izgubljenu loptu i nerealiziran napad imale su obje momčadi tada, a dvije minute prije kraja Rubio je smanjio na 67:70 i donio potpunu neizvjesnost, da bi već u slijedećem napadu u obrani izbori prekršaj Baynesa. Gasol je smanjio na 69:70, a Australija promašila napad i napravila prekršaj na Rubiu. Promašili su tada dvicu pa tricu Španjolci, a na drugoj strani Australija nakon promašene dvice, uhvatila loptu u napadu, no Mills je izgubio loptu i ostavio Španjolcima nadu da kroz 28 sekundi pokušaju preokrenuti utakmicu. Llull je promašio dvicu, a Bogutu je sviran prekršaj na Gasolu, koji je dobio priliku na slobodnim bacanjima, 8 sekundi prije kraja. Gasol je zabio prvo, zatim i drugo za 71:70 Španjolske. Mills je 4 sekunde prije kraja izborio dva bacanja. Zabio prvo, drugo promašio, a Rubio sa pola terena umalo zabio i otišlo se u produžetke.

Gasol je sa dvicom i tricom otvorio produžetak, uzvratili su Mills i Kay za 76:76. Ingles i Claver su tada zabijali za 78:78, a nakon toga Rubio je napravio prekršaj u napadu na Millsu, a Australija svoj napad promašila, kao i Španjolci nekoliko sekundi kasnije. Ingles je tricom pokušao dovesti svoju momčad u vodstvo, ali bezuspješno, a Mills izborio skokom u napadu napad za Australiju, na 16 sekundi prije kraja, kod 78:78 rezultata. Mills je ponovno izborio prekršaj Gasola i otišao na liniju slobodnih bacanja, zabio oba za +2 Australije i time-out Španjolske. Dellavedova je napravio prekršaj na Gasolu, koji je zabio oba za novo izjednačenje. Dellavedova je promašio šut za pobjedu i na redu je bio i drugi produžetak.

Llull tricom i Gasol dvicom su odveli Španjolsku na +5 nakon dvije minute produžetka, a Llull novom tricom na +8, dvije minute do kraja. Smanjio je Baynes tricom, a Rubio zabio dva bacanja za novih +7 Španjolske. Pitanje pobjednika u tim trenucima je bilo riješeno. Australija je promašila tada dva uzastopna napada, Španjolci realizirali slobodna bacanja i na kraju slavili 95:88.