Tko će direktno u Premijer ligu, Sonik Puntamika ili Dubrava?

Finale doigravanja Prve lige košarkaša došlo je do završne faze, u kojoj su ostale dvije najbolje ekipe. Zagrebačka Dubrava te Sonik Puntamika iz Zadra.

Zagrepčani su za protivnika u polufinalu imali ekipu Dubrovnika, a obje ekipa prije početka polufinalne serije imale su visoke ambicije, čak i one premijerligaške, koliko god neki od njih o tome nisu htjeli javno, no ulaganja, rosteri i položaj na tablici to su itekako sugerirali. Zbog boljeg položaja na tablici, Dubrava je prvu utakmicu igrala na svom terenu i došla do pobjede, nakon što je gotovo cijelu utakmicu imala vodstvo, koje nije ispustila do kraja. Dubrovčani su svoju priliku tražili u susretu u Dubrovniku, gdje su krenuli na sve ili ništa, kako bi izborili majstoricu u Zagrebu. Iako nije najbolje za njih počelo, osjetio se pritisak pa su Krunićevi momci imali vodstvo sve do zadnje četvrtine i onda, kao i nekoliko puta u regularnom dijelu sezone, ispustili veliku prednost. Dubrovnik je dobio zadnji četvrtinu 26:14 i na kraju dobio utakmicu, izjednačio seriju na 1:1 te u Zagreb otputovao u nadi da može kreirati iznenađenje.

Ipak, do toga nije došlo. Dubrava je nošena raspoloženim Šimovićem i Ćubrićem držala vodstvo od početka utakmice, dok je momčad Željka Vreće imala samo Ivana Vodopiju na potrebnoj razini, što se na kraju pokazalo kao ključan faktor poraza. No, Dubrovnik je čak i imao vodstvo početkom zadnje četvrtine, kada su odličnom serijom prešli u vodstvo, ali gore spomenuti dvojac iz Dubrave ponovno je prebacio u brzinu više i nošeni navijanjem u odlično popunjenoj dvorani, vratili su vodstvo svojoj ekipi i na kraju došli do pobjede i toliko željenog finala.

Previše neizvjesnosti u drugoj utakmici između Sonik Puntamike i Agrodalma nije bilo. Već u prvoj utakmici, točnije u prvoj četvrtini prve utakmice bilo je jasno u kojem bi smjeru trebala ići cijela serija između ova dva takmaca. Sonik je visokim ritmom i presingom dobio prvu četvrtinu sa 20 razlike i tu je već bilo vidljivo da će momci Joška Garme morati dobro potegnuti ne bi li došli do pobjede i općenito prolaska u finale. Uspjeli su u nastavku tek održati tu razliku, da ne preraste u debakl. U drugoj utakmici u Zagrebu, gotovo isti scenarij. Prema istom receptu, Šime Kraljević sa klupe je dirigirao svojom ekipom, držali su visok ritam igre i presing i zeleno-bijeli su uvjerljivo slavili i u Zagrebu i mirno se plasirali u finale.

Finalna serija kreće sutra, prvom utakmicom u Zadru od 16 sati. Kako je i bilo za očekivati, s obzirom na položaj na tablici nakon kraja regularnog dijela, svi su upravo ove dvije ekipe vidjeli na samom kraju ove super neizvjesne i uzbudljive sezone. Hoće li sve biti riješeno u dvije utakmice ili tri, ostaje za vidjeti.

U nastavku teksta analizirat ćemo igru jednih i drugih te pokušati prognozirati ishod, iako je to u ovom trenutku prilično nezahvalno. Međusobne utakmice ovih rivala završile su dvama pobjedama Sonika i to na nevjerojatan način, ali samo ako ste navijač Dubrave. Zarepčani su naime u prvoj utakmici u Zagrebu nakon trideset minuta imali vodstvo 80:67 i gotovo pa upisanu pobjedu. No, do toga ipak nije došlo, gosti su zatvorili puteve košu igračima Dubrave, koji su postigli samo 9 poena za deset minuta, a s druge strane Zadrani su ih postigli 24 i kreirali potpuni prekoret i došli do slavlja, 89:91.

Druga utakmica ove dvije ekipe, igrana u Zadru imala je vrlo sličan scenarij. Dubrava je odlično odigrala prvo poluvrijeme i imala vodstvo 36:50 i onda po iskušanom receptu, prosula sve u drugom poluvremenu. Prvo su prosuli 14 poena viška za deset minuta, a onda u zadnjoj četvrtini izgubili gotovo se(23:15 za Sonik) i pobjeda je opet pripala Zadranima. U te dvije utakmice momci Šime Kraljevića pokazali su karakter i možda mirniju glavu u odlučujućim trenucima, no sve to u ovoj finalnoj seriji ništa neće značiti. Biti će ovo nešto posve drugačije, iz razloga jer su i jedni i drugi od zadnje međusobne utakmice podigli svoju formu, ići će i jedni i drugi na sve ili ništa, a ove su utakmice nešto posve drugo od onog prvenstvenog naboja. Treba uzeti i u obzir da će ovo prije svega biti samo prvo poluvrijeme borbe za Premijer ligu, jer poraženi iz ovog dvoboja igra dvije utakmice sa pretposljednjim iz Premijer lige, a trenutno je tome najbliže ekipa Hermes Analitice, no još su dva kola do kraja tog natjecanja pa ćemo pustiti da sve ide do kraja prije službenih objava.

Ove dvije ekipe imaju u svojim rosterima nekoliko igrača koji odskaču. Zadrane predvodi iskusni dvojac na bekovskim pozicijama, a to su Teo Petani i Dino Palčić, čije raspoloženje i učinak uvelike ovisi o igri zeleno-bijelih. Petani je trenutno prvi strijelac ekipe sa 14.2 poena u prosjeku, dok je Palčić prvi asistent sa 7.9 asistencija po utakmici i prvi skakač ekipe sa 7.1 skokom po utakmici, što pokazuje njegovu svestranost s obzirom na svoju visinu od 188 cm. Pored ovog dvojca, Kraljević u ekipi ima iskusnog Josipa Ceranju na pozicijama 4 i 5, zatim je tu Eddi Jurjević na pozicijama 3 i 4, koji može itekako zaprijetiti u napadu i skakačkom dijelu utakmice. Jure Perić također spada u skupinu onog nešto mlađeg vala momčadi sa svoje 24 godine, koji itekako može biti napadački opasan, a trenutno je četvrti strijelac ekipe. Uz ovu petorku u igrače koji čine okosnicu momčadi je iskusni Marko Atelj pa se tako Kraljević može osloniti da prilično dobar odabir igrača, barem što se tiče iskustva. Od igrača sa klupe koje treba spomenuti su Benjamin Bučaj te Filip Jošić, koji također daju priličan doprinos dobrim rezultatima ove sezone i sigurno će sa klupe čekati svoju priliku.

Darko Krunić na drugoj strani ima opasan dvojac Stipe Ćubrić-Filip Šimović, koji je upravo prije nekoliko dana protiv Dubrovnika pokazao koliko mogu biti opasni, prije svega u napadu. Ćubrić je prvi asistent ekipe sa 7.2 asistencije po utakmici i kao kolega mu Palčić na drugoj strani, o njemu ovisi puno toga što se tiče ritma igre žutih. Osim toga, Ćubrić postiže i 12.1 poen po utakmici pa je njegova opasnost u napadu dvostruka. Šimović je prvi strijelac ekipe sa 13.8 poena u prosjeku, te treći skakač ekipe. Upravo su njih dvojica i igrači sa najvećom minutažom kod Dubrave, a uz njih svakako treba izdvojiti centarski par Ante Smolić(12.9 poena, 8.0 skokova) -Kristijan Šutalo(10.9 poena, 7.4 skoka), koji dominira reketom, upravo onim dijelom koji nekako možda nedostaje Soniku pa će Krunić sigurno preko ovog dvojca pokušati napraviti nered u napadu. Uz njih, u napadačkom dijelu im se pridružuje i Ivan Tvrtko Majić sa svojih 11.1 poen u prosjeku te Petar Perić, koji se sa svojih 11.8 poena u prosjeku i drugi tricaš lige sa postotkom 42.5. Upravo je ovo šestorka koja će se u većem dijelu utakmice suprotstaviti Zadranima.

Što se tiče momčadske statistike, zanimljivo je da su osim u međusobnim utakmicama, ove ekipe na istim omjerima u domaćim utakmicama(10 pobjeda i 1 poraz) i u gostujućim(7 pobjeda i 4 poraza) kroz regularni dio, pa je stvarno teško bilo što prognozirati.

PROGNOZA: Sonik Puntamika 55% – Dubrava 45%

Mi ćemo dati blagu prednost Soniku, zbog prednosti domaćeg terena, boljeg međusobnog omjera, nešto iskusnije ekipe te nekoliko dana više za odmor i pripremu cijele serije.

1.utakmica: Sonik Puntamika-Dubrava, nedjelja u 16

2.utakmica: Dubrava-Sonik Puntamika, srijeda u 20 sati