Utakmica istine za Split

Danas se na Gripama igra četvrti susret finalne serije, u kojoj Zadar vodi trenutno 2:1.

Gripe će danas biti domaćin i četvrte utakmice Splita i Zadra, u finalnoj seriji koju je momčad Veljka Mršića otvorila sa dvije sigurne pobjede. Možda ovog teksta danas ne bi ni bilo da su njegovi momci u ponedjeljak uspjeli sačuvati vodstvo od 16 razlike u drugom poluvremenu pa bi danas pričali o Zadru kao prvaku.

No, dogodilo se upravo suprotno. Zadar je potpuno pao u završnici utakmice, uveo se iz lagodne situacije da igra produžetak, a onda u njemu ubacio jedan jedini poen iz slobodnih bacanja i izgubio dobivenu utakmicu.

Priznanje se mora odati Splitu i njegovim igračima, koji su pokazali nevjerojatnu dozu borbenosti i dišpeta, njegovi su igrači doslovno padali sa nogu u završnim minutama, no uspjeli se kreirati preokret i doći do pobjede. Roko Ukić je odigrao maestralnu utakmicu, ubacio 30 poena i maltene sam vodio svoju momčad do pobjede. Osim tih poena, Roko je vjerojatno i psihički podigao svoje suigrače te ih učinio boljima. Split je pokazao i kvalitetu unatoč isključenju Marka Lukovića, uz Ukića, najboljeg igrača kojeg Mile Karakaš ima u momčadi, iako, mora se priznati, koji u posljednje vrijeme i nije u nekoj bajnoj formi. No, igrač je to koji sa nekoliko poteza može odlučiti pobjednika.

Ostaje pitanje jesu li se igrači Splita odmorili i dovoljno oporavili, kako bi danas odigrali svoju najbolju utakmicu u sezoni i ponovili igru iz ona dva susreta protiv Sparsa, iako Zadar i Sparsi ne mogu u isti koš. Sve dalje, točnije eventualni peti susret na Višnjiku ove dvije momčadi će samo biti šlag na tortu, u kojoj neće biti favorit, bez obzira na domaćinstvo Zadra.

Split ima veću širinu od Zadra, ostaje i upitno zašto Karakaš nije energičnog i mladog Perasovića u ponedjeljak koristio više od 5 minuta, zna sada već jako dobro što dobiva na terenu njegovim prisustvom. Primjerice, cijedio je neraspoloženog Babića do krajnjih granica, je li Čampara mogao igrati malo više od osam minuta pa da se Perković i Ukić regeneriraju na klupi…sve su to pitanja na koja odgovore zna Karakaš, koji će danas trebati više raspoloženih igrača kako bi uspio dobiti Zadar.

Sa druge strane, Mršić sigurno neće dozvoliti ovakve oscilacije kakve su mu suigrači priuštili prije dva dana. Ono što je također ostalo zanimljivo je učinak Onuakua, kojeg su suigrači skoro pa zaboravili u drugom poluvremenu utakmice i tu je možda i ležao najveći razlog slabije igre u ključnim trenucima. Njegovim angažmanom rasteretit će se i Mavra i Carter, koji su opet ponijeli velik teret pa su u produžetku ostali bez energije…

Sve u svemu, danas nas nesumnjivo čeka pravi rat na terenu i nadamo se bez novih incidenata i isključenja. Neka bolji pobjedi…