Velik pad u posljednjoj četvrtini odveo nas u poraz od domaćina

Hrvatska je upisala drugi poraz na Eurobasketu.

Naša je reprezentacija od početka utakmice protiv Italije bila u rezultatskom deficitu. Znali smo da nam iz slijedeće dvije utakmice treba barem jedna pobjeda, kako bi izbjegli Srbiju u osmini finala.

Nismo dobro otvorili susret, ponovno smo kao i jučer protiv Estonije imali velik broj izgubljenih lopti, a na kraju prve četvrtine Italija je imala +5, 22:17.

Nakon što je Italija sredinom druge imala 28:24, uslijedila je naša serija 7:0, poveli smo 28:31 i onda neobjašnjivo stali. Kruno Simon je dva napada u nizu ispao u obrani i krenula je serija domaćina od čak 12:0, za vodstvo 40:31. Propuh u obrani i loše napadačke odluke sa kraja poluvremena donijeli su nam zaostatak od 8 razlike, 42:34.

Bojan Bogdanović je sa 11 poena bio naš najbolji strijelac, Ivica Zubac je ubacio 5.

Puno, puno bolje otvorili smo drugi dio, razigrao se potpuno Bogdanović, Zubac je bio odličan u obrani i nakon njegovog zakucavanja, stigli smo na 47:46 u 24.minuti. Krenula je tada simultanka Bogdanovića koji nas je odveo do najvećih +6, 51:57 u 29.minuti. Talijani su ostali bez ideje u napadu, ali i obrani, što je ostavilo dosta prostora za naše ideje u napadu. Propustio je Mavra priliku sa trice za +9, kaznio je to odmah Menion i na zadnji mali odmor otišlo se sa vodstvom Hrvatske 55:59, dobili smo treću dionicu čak 25:13.

Talijani su se vratili blizu egala početkom četvrtine sa 5 uzastopnih poena, na 60:61, uzvratio je Jaleen Smith dvicom uz dodatno bacanje za novih +4 Hrvatske. Fontecchio je sa tricom vratio Italiji šansu u 33.minuti, zapravo su te trice i vanjski šut bile jedina šansa domaćih i u tom smjeru su i gradili svoju igru. Publika se dodatno razbudila nakon te trice i znali smo da nas čeka uzbudljiva završnica.

Fontecchio je izborio tri bacanja nakon prekršaja Bogdanovića i vratio vodstvo Italiji, 66:64. Pajola je tada stavio tricu, uzvratio Hezonja, a Ricci istom mjerom doveo Italiju na 72:67. Raspali smo se odjednom, stali su napadi, obrana previše curila i sve dobro iz treće četvrtine palo je u vodu. Sa 72:67 se ušlo u posljednjih pet minuta.

Uporno smo tražili neke uranjene šuteve, koji nisu donosili previše dobroga, Mulaomerović nije potezao za time-outom i nadali smo se nekakvom povratku u egal. Matković je sa dva bacanja smanjio na 72:69, a zatim i Bogdanović za 72:71, na 3:51 do kraja.

Melli je dvicom odveo rezultat na 74:71, Bogdanović promašio tešku tricu, a Datome uhvatio napadački skok ispred Simona i ubacio važnu dvicu za 76:71. Šarić je dobio blokadu u sljedećem napadu, no ostao nam je posjed, no Hezonja je promašio tricu, a onda ukrao loptu i dao nam novu šansu.

Smith je tada promašio dvicu, Matković promašio zakucavanje i povukao obruč pa je Italija dobila loptu, a Melli ubacio poene vrijedne pobjede. Šarić je tricom smanjio na 78:74, a Fontecchio tricom sa 8 metara otklonio sve dvojbe oko pobjednika, za 81:74. Na kraju 81:76 konačan rezultat…

Bojan Bogdanović je bio naše prvo ime sa 27 poena, no nedovoljno za više od poraza. Ivica Zubac je završio utakmicu sa 13, a Dario Šarić sa 10 poena.