Zadar “riješio” i Split sjajnom posljednjom četvrtinom

Zadar je i nakon 7.kola jedina neporažena momčad Premijer lige.

ZADAR – SPLIT 88:80 (28:23, 16:19, 15:21, 29:17)

Košarkaši Zadra pobijedili su večeras u dalmatinskom derbiju momčad Splita rezultatom 88:80 (28:23, 16:19, 15:21, 29:17). Dvoboj lanjskih finalista natjecanja protekao je u atraktivnoj igri, aktivnom rezultatu jedne i druge momčadi kroz cijelu utakmicu, ali i bolji Zadar u završnici, Splićani su pokazali kako će biti opasan protivnik ove sezone, pogotovo kada se momčadi priključi Shorter.

Prva četvrtina umjesto očekivane nervoze donijela je igru bez obrana i šuterski obračun, koji je doveo do tridesetak postignutih poena u pet minuta igre. Nakon osam uzastopnih poena Lakića Zadar je vodio 10:7, tricama vraćaju Perković i Kalajžić, ali Zadar radi prvu veću seriju i dolazi do 28:20. Završnica prve i početak druge četvrtine pripada Splićanima: najprije je Shelton pogodio tricu sa zvukom sirene za 28:23, a Perkušić i Stevenson dodali dvije nove za brzi preokret – 28:29.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo većih amplituda u vodstvu – Zadar je vodio, Split povremeno stizao, najviše i dalje zahvaljujući dobrom šutu za tricu, u prvom poluvremenu 9-19. Vuko je tricom donio kratkotrajno vodstvo Splitu, no revanširao mu se Jambrović i na isti način zaključio prvo poluvrijeme (44:42).

Najveći izazov za Split bilo je držanje visoke razine šuta u nastavku, uz otežavajuću okolnost da i bez Shortera, koji je potpisao ali nije ima pravo igranja, ima trojicu Amerikanaca, a u FAVBET ligi istovremeno mogu igrati najviše dvojica stranih igrača. Jusup takvih problema (zasad) nema, jer su u momčadi bez hrvatske putovnice samo Mekić i Vujačić.

Seriju lošijih rješenja Zadra u napadu „začinio“ je zakucavanjem za 50:52 Funderburk, pa vidno nezadovoljni Jusup traži minutu odmora. Visoki izlasci na Perkovića nisu urodili plodom, jer bi se otvarao prostor za tricu Vuki i Kalajžiću, koji su to obilato koristili. Zadar je ostao bez rješenja u napadu, bila je primjetna kriza igre, čak je i indisponirani Božić vrijeme trošio na klupi. Na kraju je baš Perković istek napada iskoristio za još jednu tricu preko ruke i vodstvo Splita 59:63 na kraju treće četvrtine.

Cijela zadnja četvrtina igrala se „koš na koš“- nitko u niti jednom trenutku nije imao više od dva poena prednosti, sve do slobodnih bacanja Ramljaka za 81:78 minutu prije kraja. Zadar je u napadu bio raznovrsniji, ali Split je nastavio sa šutom za tricu oko 60 posto. Tri razlike Ramljak je polaganjem povisio na pet i Splitu je ostalo 40 sekundi za spašavanje utakmice, ali u tome nije uspio.

Zadar je do pobjede predvodio Karlo Žganec s 19 poena i 7 skokova, Lakić je ubacio 18, Ramljak 16 a Mazalin 15. U tricaški raspoloženom Splitu najefikasniji je bio Funderburk s 20 poena.

Danijel Jusup, trener Zadra: Znali smo da je Splitu bitna utakmica, da će se htjeti vaditi, da im leži Višnjik i da tu u pravilu dobro igraju. Lani smo ih prvi put doma dobili u finalu. To se manifestiralo kroz postotak šuta, ako imaš šut za tricu 55 posto a ne dobiješ, to je stvarno nešto. Najviše su me zasmetala prva četiri poena, kasnije kad su uhvatili sigurnost šuta dobili su samopouzdanje i igrali na rubu da dobiju. Zahvaljujem publici što nas je bodrila, idemo dalje. Luka Božić je u drugom dijelu utakmice ostao na klupi jer se nije dva dana osjećao dobro, bio je virozan, nisam htio riskirati ozljedu i dao sam šansu Jambroviću i Drežnjaku, dobro je da smo dobili i na neki ga način poštedili.

Arijan Lakić: Čestitam momcima, teška utakmica, energična. Dogovorili smo se da se neće dobiti na početku, išli smo polako, dobiva se u 40. minuti Bili smo smireni i na kraju okrenuli rezultat u našu korist. Čestitam Splitu na fer borbi.

Slaven Rimac, trener Splita: Sezona kako god završi, poraz protiv Cibone je veliki šok i sramota za sve nas, ne smije se dogoditi da ne kaznimo momčad s pet igrača.  Danas je bilo puno bolje, da smo bili ovakvi protiv Cibone imali bismo jednu pobjedu više. Jako teško je shvatit je li nas Zadar pobijedio ili smo mi krivi jer smo ih stavili u zadnje dvije minute 8 ili 10 puta na slobodno bacanje, gdje ti nitko ne smeta. Pametniji, spretniji Zadar je pobijedio. Bilo me je strah utakmice, imamo svojih problema, morat ćemo napraviti promjene unutar momčadi, i taj govor tijela pokazuje nezadovoljstvo, ja kao trener želim vidjeti momčad koja zna što hoće. Većim dijelom je to danas bilo, ali u nekim utakmicama tako nije bilo.

Toni Perković: Čestitam Zadru na pobjedi, bila je stvarno zanimljiva utakmica, za nas jako teška, pogotovo u ovom NBA ritmu. Težak poraz, pogotovo nakon onoga protiv Cibone. Jedino pozitivno je što smo stvarno dali sve od sebe niti jedan igrač nije bio da nije dao svoj maksimum, Priključit će nam se Gnjidić., Ljubičić i Shorter i nadam se pobjedi u sljedećoj utakmici.

Tekst: KK Zadar