Hrvati “preko bare”

Iako naše reprezentativce uskoro očekuju veoma bitne utakmice za Hrvatsku košarkašku selekciju, nedugo nakon toga im kreću i klupske obaveze u najboljoj ligi svijeta. Neki od njih su stožerni igrači svojih ekipa, dok se neki pokušavaju izboriti za svoje mjesto pod suncem. Što očekivati od njih u narednoj sezoni?

Bojan Bogdanović

Poznati „Babo“ iza sebe ima statistički gledano najuspješniju NBA sezonu dosad. Tijekom prošlog ljeta potpisao je ugovor s Indiana Pacersima gdje se instantno izborio za mjesto u početnoj petorci. Odlično se uklopio u tim te se uz dinamičnog Oladipa isprofilirao u ponajboljeg igrača ekipe. Pacersi su sve ugodno iznenadili te igrali izvrsnu košarku, a veliki faktor tu bio je upravo Bogdanović. Donosio im je prijeko potrebnu šutersku kvalitetu na krilnim pozicijama, te polivalentnost igranja na više pozicija. Sezonu je završio s fenomenalnim postotcima šuta, najvišim u svojoj karijeri, pogotovo za tri poena gdje je bio jako konstantan s 40,2%.  Svojim igrama pomogao je Pacersima da se plasiraju u doigravanje gdje ih je čekao sraz s „Kraljem“ Jamesom i njegovim Cavsima. Serija je bila neizvjesna do samoga kraja gdje su Pacersi ipak poraženi u sedam utakmica, ali naš Bojan je odigrao seriju za pamćenje. Pogotovo pamtimo duel s LeBronom u trećoj utakmici doigravanja kad mu je na oba kraja parketa parirao izvanserijski te svojim nemogućim šutevima torpedirao Cavalierse. Nakon duge i naporne sezone svejedno se odazvao izborniku Anzuloviću te nam je pomogao u nastojanjima da se plasiramo na Svjetsko Prvenstvo. Nakon što odradi još dva reprezentativna susreta slijedi mu trening kamp Indiane te pripreme za narednu sezonu. Njegova rola unutar ekipe je sigurna te ima potpuno povjerenje trenera Nate McMillana koji od njega očekuje sličnu, ako ne i bolju produkciju. Generalni menadžer ekipe, Kevin Pritchard nije radio previše promjena unutar ekipe te se fokusira na napredak mlađih igrača, posebice Victora Oladipa, Myles Turnera te Domantasa Sabonisa. Najzvučnije pojačanje svakako je Tyreke Evans koji će svojom kvalitetom zasigurno biti od velike pomoći. Brz, prodoran igrač kvalitetnog driblinga, predvodit će klupu Pacersa i sigurno olakšati život Bogdanoviću sa svojim ulazima u sredinu reketa te serviranjem otvorenih šuteva za tri poena. U idućoj sezoni možemo očekivati još jedan iskorak naprijed, kako Bogdanovića, tako i cijele ekipe Pacersa koja će se boriti za sam vrh Istočne konferencije.

https://www.youtube.com/watch?v=hy9adnmySGg

Dario Šarić

U tek svojoj drugoj NBA sezoni, popularni „Homie“ se prometnuo u jednog od najvažnijih igrača Philadelphije 76ersa. Šarić je neizostavan član prve petorke, ljepilo ekipe, „blue collar“ tip igrača koji je svojom borbenošću i zalaganjem brzo osvojio srca navijača Sixersa, a pritom i naklonost trenera Bretta Browna koji ne krije svoju očaranost njime: „Volim Daria Šarića, cijelu stvar, volim sve o njemu, i stvarno to mislim. Svi smo pričali o tom mitu, Dario Šarić, tko je to? I uvijek smo govorili istu stvar, ovaj grad će ga obožavati.“ Igra primarno na poziciji krilnog centra, ali zbog svoje raznovrsne igre trener ga često stavlja na poziciju centra. Iako često u sjeni razvikanih suigrača, Embiida te Simmonsa, i statističkim brojkama koje ne upadaju u oko, uspjeh Sixersa uvelike ovisi o njegovoj igri. Radi svestranog načina igre, trener ga može koristiti na mnoštvo načina, sposoban je kreirati za sebe i ostale, ima izvrsnu tehniku kojom nadoknađuje sporost u odnosu na bolje atlete te je nadodao odličan šut izvana. Svojim pozicioniranjem te čitanjem igre maskira sporiji rad nogu u obrani, a zalaganjem i ogromnim srcem nadoknadi još za dvojicu oko sebe. Koliki je Šarić radnik najbolje nam kazuje statistička usporedba njegovih dviju sezona u NBA ligi:

Kao što možemo vidjeti, napravio je veliki iskorak u postocima šuta iz igre, slobodnih bacanja, a ponajviše u šutu za tri poena. Svojim napretkom u tom segmentu igre otvorio si je put ka puno većoj minutaži i dao mogućnost Sixersima da igraju odličnu košarku. Dali su loptu u ruke mladom Ben Simmonsu te ga okružili s 4 sjajna šutera, J.J Redickom, Robert Covingtonom, Šarićem te famoznim „jednorogom“ Embiidom. Tako su unatoč ogromnom nedostatku šuta Simmonsa mogli funkcionirati vrlo dobro kroz sezonu koju su okrunili trećim mjestom Istočne konferencije. Svoj put su završili porazom u drugoj rundi doigravanja od strane Boston Celticsa. Stožerni igrači Sixersa su izuzetno mladi te možemo od njih očekivati novi iskorak u idućoj sezoni. Sve će se vrtjeti oko osovine Simmons-Embiid, ostatak startne postave pratit će njihov ritam, ali najveća enigma svakako će biti Markelle Fultz. Bivši prvi izbor drafta ima dosta turbulentnu sezonu iza sebe u kojoj je imao ogromne probleme sa šutiranjem lopte. Ako i on bude na razini koja se očekuje od njega i spreman je za značajniji doprinos ekipi, Sixersi će dobiti još jedno napadačko oružje u borbi za vrh Istočne konferencije. Što se tiče Dariove pozicije, on može biti apsolutno miran, jedan je od kamena temeljaca ekipe. Glavna konkurencija na poziciji krilnog centra od prošle sezone, Ersan Ilyasova je tijekom ljeta potpisao za Milwaukee Buckse, a vodstvo Sixersa nije uspjelo dovesti adekvatnu zamjenu nakon što ih je Nemanja Bjelica obavijestio da će ipak igrati u „srpskoj koloniji“ u Sacramentu. Tako će Šarić i ove sezone imati mnoštvo prilika pokazati fanovima Philadelphije svu raskoš svog talenta. Tko zna, ako ovako nastavi, možda će kraj statue Rocky Balboe jednoga dana osvanuti i naš dragi „Šiši“.

Mario Hezonja

Svi znamo priču o Ikaru i Dedalu, o momku koji je letio preblizu sunca. Tu metaforu mogli bismo lako prenijeti na Hezonjinu košarkašku karijeru. „Super Mario“, Dubrovački biser nikada još u potpunosti nije zasjao. Svoj ogroman potencijal nikada nije materijalizirao, a vremena ponestaje, hoće li konačno u New York Knicksima pokazati svijetu svoje pravo lice? Hezonjino putovanje kroz NBA košarku je bilo sve no ugodno. Izabran je petim izborom na draftu 2015 godine od strane Orlando Magica gdje nikada nije dobio pravu priliku da pokaže svoju vrijednost. Disfunkcionalna franšiza koja ni sama nije znala u kojem smjeru ide, iz sezone u sezonu smjenjivali su trenere i očekivali pobjede s rosterom koji jednostavno nije bio za to.  To nikako nije bila pogodna okolina za mladoga igrača kojeg treba razvijati, nikada nije dobivao prilike u kontinuitetu te mu se nije dalo da igra kroz pogreške. Očiti znak da su odustali od njega je bio kada mu nisu dali produženje ugovora te mu tako dopustili da konačno promijeni sredinu. Ekipa Knicksa odlučila se kockati s Mariom te mu dati šansu da pokaže zašto je bio lutrijski izbor, potpisali su jednogodišnji ugovor s njim u nadi da će im opravdati očekivanja. Hezonja je izuzetno talentiran košarkaš koji posjeduje nevjerojatne fizikalije i atleticizam. Veliki raspon ruku, agilan, skočan, odličan šut, posjeduje sve potrebne alate kako bi uspio u današnjoj košarci. Ima određenu dozu sportske drskosti, stvar koju svaki pravi šampion mora imati u sebi. Zbog tih sjajnih fizikalija koje posjeduje sposoban je igrati nekoliko pozicija, što će mu olakšati da dođe do što više minuta na parketu. U tandemu s ovogodišnjim lutrijskim izborom Knicksa na draftu, Kevinom Knoxom, trebao bi činiti jako uzbudljivi duo krila koji će oduševljavati publiku svojim spektakularnim zakucavanjima. U New Yorku ima šansu okrenuti novi list te bez opterećenja zaigrati kako zna i umije. Prilike će imati napretek, novi trener David Fizdale i njegovo osoblje fokusirano je na razvoj mladih igrača koji bi jednog dana trebali biti oslonac ekipe. Na Mariu je da krene od nule i samo s velikim trudom i zalaganjem izbori svoje mjesto pod suncem, pa će možda tada raširiti svoja krila te se ponovo vinuti u visine gdje i pripada.

Dragan Bender

Još jedan igrač koji dosad nije ispunio velika očekivanja stavljena ispred njega. Izabran četvrtim izborom drafta 2016. u Phoenix Sunse od mladog Bendera očekivale su se velike stvari. Sunsi su ga izabrali u nadi da će u njemu dobit novog „jednoroga“ koji će izvući tu franšizu iz blata u kojem se nalazi. Bender na papiru ima sve potrebne vještine za tako nešto, šut za tri poena, agilnost, dugačak raspon ruku, 216 cm visine. No, nažalost po njega i Sunse, Bender se nije najbolje aklimatizirao na NBA košarku. U svojoj prvoj sezoni nije ni dobivao previše prilika za igru, a to malo vremena što je, nije najbolje iskoristio. Taman kada je trebao dobiti više minuta pred kraj sezone u klasičnoj maniri Sunsa, dajmo klincima da igraju da što više izgubimo, ozlijedio je gležanj koji ga je izbacio van sastava do kraja sezone. U svojoj drugoj sezoni pokazivao je neke bljeskove svojih sposobnosti, ali nikako nije imao kontinuitet dobrih igara. Vrijedi istaknuti poboljšanje u šutu za tri poena te sada gađa respektabilnih 37%. Nije mu pomogla ni loša uprava Sunsa koja poprilično loše gradi tim te gomila dosta igrača na istim pozicijama te tako otežava razvoj mlađim igračima. Na njegovoj poziciji tu je najveća konkurencija Marquese Chriss, doveli su preko ljeta iskusnog Trevora Arizu, a imaju još pletoru mladih igrača sposobnih igrati na poziciji niskog krila. Bender ne može od potencijala živjeti zauvijek, vrijeme je da nešto konkretno pokaže i na parketu, da proširi svoju igru kako bi se nametnuo novom treneru Kokoškovu i sebi omogućio što veću minutažu.

Ivica Zubac

Mladi centar Los Angeles Lakersa nije imao neku poveću minutažu zadnjih par sezona. Uglavnom je dobivao mrvice na kraju utakmice, ali u tom malom uzorku uspio je skrenuti pažnju na sebe. Odlaskom Brook Lopeza iz ekipe otvorila se mogućnost da možda Zubac dobije poveću rolu u novoj sezoni, no uprava Lakersa odlučila je preko ljeta dovesti NBA šampiona, JaVale McGeeja koji preuzima ulogu startnog centra. O Ivičinoj minutaži uvelike ovisi i u kojem će smjeru trener Luke Walton krenuti s ekipom. Tijekom ljeta su doveli hrpu novih igrača, uključujući najboljeg košarkaša svijeta, LeBron Jamesa. Glasno se priča kako bi sam James mogao puno vremena provoditi na poziciji centra, s obzirom u kojem se smjeru košarka kreće, takva svestrana krila se čine kao budućnost pozicije. Tu je i mladi Kyle Kuzma koji će mu uzeti dio minuta te provoditi puno vremena na parketu s „niskim“ postavama Lakersa. U današnjoj košarci nema puno prostora za takve teretne centre s „teškim“ nogama, suparničke ekipe ih redovno ciljaju i napadaju u pick&roll setovima jer im je to uvijek najpovoljniji „matchup“. Kako bi bio redovan član rotacije trebao bi popraviti svoju igru na oba kraja parketa, a s obzirom na njegovu mladu dob to ne bi bio trebao biti problem. Pomoći bi mu trebalo i mentorstvo LeBrona od kojeg će upijati na treninzima Lakersa. Svaku priliku koju dobije na parketu treba iskoristiti na najbolji mogući način da se nametne treneru Waltonu jer će se u suprotnome ponoviti isti scenarij od prošle sezone kada je ispao iz rotacije.

Ante Žižić

Nakon što je izabran na draftu od strane Bostona, ubrzo je razmijenjen u ekipu Cleveland Cavaliersa koji su se tada borili za NBA titulu te nije bilo previše mjesta za mlade igrače unutar rotacije. No, odlaskom LeBron Jamesa, tako su otišle i aspiracije Cavsa za NBA naslovom. Iza sebe je ostavio osrednji roster koji će se u najboljem slučaju boriti za doigravanje. Zato se očekuje da se ove sezone fokus stavi na razvoj mlađih igrača. U svakom slučaju gore po Žižića ne može biti jer je prošle sezone igrao svega pišljivih sedam minuta po utakmici. Ispred njega u rotaciji je Tristan Kardashian, pardon, Thompson, koji je startni centar ekipe. Na visokim pozicijama tu su još Kevin Love, Larry Nance jr. te Channing Frye. Ante će naredne sezone sigurno dobiti puno više prilike za igranje i dokazivanje, pogotovo ako će se gomilati porazi pa se odluči krenuti u potpuni „rebuilding“. Razmjena Lovea je dosta moguća tijekom sezone tako da se Žižić može jako brzo naći u odličnoj situaciji gdje će iz noći u noć imati značajnu minutažu.

Podijeli s prijateljima

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on skype