Zubac izdominirao, Hrvatska bolja od BiH

U Opatiji su hrvatski košarkaši odigrali pripremni susret s reprezentacijom BiH pred kvalifikacije za svjetsko prvenstvo. Prije nekoliko dana odigrale su ove reprezentacije zatvorenu utakmicu dok je ovo bila prva i jedina javna provjera pred susrete s Italijom i Rumunjskom.

Hrvatska-Bosna i Hercegovinaa 88:75 (16:11, 18:20, 30:27, 24:17)

S petorkom Stipčević, Bogdanović, Bošnjak, ŠarićZubac Hrvatska otvara tromo, sporo i nezainteresirano te mladići Duška Vujoševića imaju 0:8 na početku. Trgli su se naši te do kraja prvog perioda na krilima NBA igrača rade seriju 16:3 te imaju plus pet nakon prvih deset minuta igre. Drugu dionicu započinju Mustapić, Krušlin, Babić, ŠakićPlaninić te se odmah osjetio pad u kreaciji i realizaciji akcija, a nakon dvije i pol minute BiH izjednačuje na 20:20. Ništa se nije promijenilo nakon još dvije minute igre te je Dražen Anzulović bio primoran ponovno zvati minutu odmora nakon koje vraća u igru Bogdanovića i Šarića, a na poziciji organizatora igre svoj reprezentativni debi dočekao je mladi play Splita Mate Kalajžić. Povukao je s nekoliko polaganja centar LA Lakersa našu ekipu u pozitivniji ritam, a prvu tricu Hrvatske ubacio je kapetan Bogdanović u posljednjoj minuti prvog poluvremena za plus tri (34:31) što je i bio rezultat nakon polovice utakmice.

Drugo poluvrijeme otvaraju naši košarkaši vrlo atraktivno. Prvo je NBA tricu ubacio Bogdanović, zatim Zubac zalijepio sjajnu blokadu te u kontri još ljepše zakucao. Nastavili su ZuBabo uništavati protivnike te je prednost otišla na 13 poena razlike (55:42) sredinom treće četvrtine. No, izlaskom Šarića i Zupca reprezentacija BiH se vraća serijom 8:0 na samo minus pet. Agresivno počinju gosti posljednju četvrtinu te se s nekoliko trica vraćaju gotovo u egal, a Hrvatsku u prednosti drži ekstremno raspoloženi Zubac. Priliku za igru dobili su još RamljakZubčić. Ipak su se Hrvati ponovno odlijepili jednostavnom igrom. Gotovo pa sve je išlo na Zupca, a on je vrlo precizno i atraktivno realizirao. Moramo istaknuti brutalnu Šarićevu blokadu tri minute prije kraja utakmice. Iako se BiH ponovno vraća na relativno dostižnih minus sedam, sve dvojbe rješavaju Bogdanović s dvije sjajne asistencije i Ramljak koji ih je realizirao. Završni rezultat iznosio je 88:75 za našu reprezentaciju, a daleko najbolji pojedinac bio je centar Lakersa Ivica Zubac s 28 poena i 10 skokova.